Finał Rowerowego Maja na Bielanach. Dobra zabawa na dwóch kółkach i nie tylko

Zdjęcie: Finał 6. edycji kampanii Rowerowy Maj.

6. edycja kampanii Rowerowy Maj za nami. W tym roku finał miał miejsce w bielańskim Parku im. Z. Herberta, gdzie w niedzielę, 18 czerwca, na pikniku bawiło się mnóstwo osób. Nie zabrakło podziękowań skierowanych do szkół i przedszkoli biorących udział w akcji. Spośród placówek z Bielan najlepszy wynik uzyskała Szkoła Podstawowa nr 293 im. J. Kochanowskiego.

Uczestnicy dotarli na piknik w Parku im. Z. Herberta po wspólnym przejeździe na dwóch kółkach ulicami Warszawy. Deszcz nie przeszkodził im w podróży, a później w zabawie. Zanim się zaczęła, organizatorzy (Zarząd Dróg Miejskich) wraz z gospodarzem finału, burmistrzem Bielan Grzegorzem Pietruczukiem, podziękowali przedszkolom i podstawówkom, których dzieci wzięły udział w akcji i dojeżdżały na zajęcia rowerem, hulajnogą lub na rolkach i deskorolkach.

- Cieszymy się, że placówki zaangażowały się w akcję promującą aktywny sposób transportu. To bardzo ważne w dobie komputerów, tabletów i smartfonów, które fizycznie rozleniwiają dzieci i młodzież. Jednocześnie bardzo nam miło, że finał kampanii odbył się na Bielanach - podkreślił Grzegorz Pietruczuk. I podziękował bielańskim szkołom i przedszkolom, które włączyły się w kampanię.

Na Bielanach najlepsza 293

W Rowerowym Maju w 2023 r. wzięło udział 441 placówek - 240 przedszkoli i 201 szkół podstawowych. Wśród nich znalazło się 95 placówek debiutujących w kampanii. Ponad 100 tys. aktywnych uczestników wykręciło przeszło 2 mln aktywnych przejazdów. Stanowiły one w tym roku 44 proc. wszystkich możliwych podróży do warszawskich szkół i przedszkoli biorących udział w akcji.

Wśród przedszkoli liderem okazało się Przedszkole nr 65, które wykręciło frekwencję na poziomie 92,6 proc. Natomiast spośród podstawówek najlepszą frekwencją - 88,2 proc. - może pochwalić się Szkoła Podstawowa nr 66.

Spośród placówek z Bielan najlepszy wynik uzyskała Szkoła Podstawowa nr 293 im. J. Kochanowskiego - 66,3 proc. W klasyfikacji podstawówek średniej wielkości zajęła 8 miejsce, a w ogólnej klasyfikacji podstawówek - 9. Natomiast Szkoła Podstawowa nr 209 im. H. Ordonówny wykręciła wynik na poziomie 64,7 proc. Dało jej to 3 lokatę w klasyfikacji podstawówek dużych i 14 pozycję w ogólnej klasyfikacji szkół podstawowych.

Warsztaty, stoiska i lodowisko

Wieńczący akcję piknik przyciągnął mnóstwo mieszkańców Bielan, jak i gości z pozostałych dzielnic Warszawy - zwłaszcza w drugiej części zabawy, kiedy zza chmur wyjrzało słońce. Uczestnicy mogli liczyć na wiele atrakcji, o które zadbaliśmy także my i nasze jednostki. Bielański Ośrodek Kultury zapewnił występy artystyczne, w tym Teatru TAK, zaś Wydział Ochrony Środowiska Urzędu Dzielnicy Bielany przygotował stoisko z warsztatami o tematyce ekologicznej. Swoje stoisko miała także Biblioteka Publiczna im. S. Staszica w Dzielnicy Bielany - z warsztatami plastycznymi, w trakcie których chętni mogli wykonać ozdoby na rower. Z kolei Szkoła Podstawowa nr 187 im. A. Mickiewicza umożliwiła najmłodszym gry i zabawy na przyszkolnych boiskach, a także jazdę na łyżwach na syntetycznym lodowisku.

Więcej o finale 6. edycji Rowerowego Maja: https://zdm.waw.pl/aktualnosci/przejazd-dzieci-przez-miasto-na-zakonczenie-rowerowego-maja/

Informacje o kampanii Rowerowy Maj: https://zdm.waw.pl/dzialania/kampanie-spoleczne/rowerowy-maj/

Zobacz galerię (58 zdjęć)