null

Rondo Grafen na Bielanach

Drukuj link otwiera się w nowej karcie

Rondo u zbiegu ulic Kasprowicza i Nocznickiego oraz al. gen. Marii Wittek od wtorku, 9 kwietnia, ma już oficjalnie nową nazwę. Teraz to rondo Grafen.

Grafen to jedna z najbardziej obiecujących innowacji w dziedzinie materiałoznawstwa i nanotechnologii. Jego badaniem i przekuwaniem w komercyjne produkty zajmuje się działający na terenie naszej dzielnicy Łukasiewicz – Instytut Mikroelektroniki i Fotoniki.

Grafen znajduje także konkretne zastosowanie w rozwijaniu miast. Stosuje się go m.in. jako składnik innowacyjnego asfaltu, który jest znacznie bardziej wytrzymały niż tradycyjny, a jego użycie wiąże się z mniejszymi emisjami dwutlenku węgla przy budowie dróg.

„Dolina Grafenu”

Burmistrz Grzegorz Pietruczuk i wiceburmistrz Włodzimierz Piątkowski od wielu lat zabiegają o stworzeniu na Bielanach własnej „Doliny Krzemowej”, a od 9 kwietnia, dzięki nadaniu nowej nazwy rondu w sąsiedztwie węzła przesiadkowego Metro Młociny, mogą już ją określać mianem „Doliną Grafenu”. Nasz dzielnica posiada ogromny teren po nieistniejącej już zabudowie Huty, który jest idealnym miejscem na technologiczne zagłębie w tej części miasta. Mówiąc często o zrównoważonym rozwoju, mamy także na myśli powstawanie nowoczesnych zakładów przemysłowych na Bielanach.

Zaczątkiem naszej grafenowej doliny jest kampus Vantage Data Centers, wspomniany już Instytut Mikroelektroniki i Fotoniki, a także prężnie działająca i angażująca się w budowanie lokalnej społeczności zmodernizowana Huta ArcellorMittal Warszawa.

– Chcemy kontynuować naszą pracę w tym zakresie i ściągać na Bielany kolejne firmy, które zainwestują w tworzenie tutaj przyszłościowych miejsc pracy. O tym też rozmawiałem podczas dzisiejszej uroczystości z wicemnister nauki Marią Mrówczyńską – podkreśla Grzegorz Pietruczuk, burmistrz Bielan.

Zobacz galerię (9 zdjęć />)

Sprawdź lokalizację na mapie