null

Remont Doryckiej – umowa podpisana, będzie więcej zieleni

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Zdjęcie przedstawia ul. Dorycką przed remontem. Na pierwszym planie widoczny wyeksploatowany asfalt pełen łat i ubytków, zaparkowane częściowo na jezdni i chodnikach samochody, w tle bloki.

Firma Delta z Warszawy wyremontuje ul. Dorycką. Urząd Dzielnicy Bielany już podpisał z nią umowę, a wykonawca przystąpił do przygotowania realizacji inwestycji. Przebudowane zostaną jezdnia, chodniki oraz zjazdy na posesje i parkingi. Ulicę wzbogaci nowa zieleń w postaci licznych drzew i krzewów.

W przetargu zgłosiło się 8 firm. Najkorzystniejszą ofertę złożyła warszawska Delta (5 mln 289 tys. 676 zł brutto) i to właśnie z nią kilka dni temu Urząd Dzielnicy Bielany podpisał umowę. Wybrany wykonawca zaczął już przygotowywać się do rozpoczęcia robót. Kompletuje dokumentację potrzebną m.in. do zatwierdzenia przez Biuro Zarządzania Ruchem Drogowym etapów czasowej organizacji ruchu. To procedura przewidziana w harmonogramie. Dlatego zgodnie z nim pierwsze prace rozpoczną się w listopadzie.

Remont Doryckiej – równy asfalt, więcej zieleni

Znajdująca się na Wrzecionie ul. Dorycka składa się z dwóch odcinków między tzw. okrąglakiem - wschodniego i zachodniego. Na wschodnim spotkamy wyeksploatowaną trylinkę, a na zachodnim nierówny i pełen ubytków asfalt, podobnie jak chodniki. Jezdnie obu nitek zyskają nową nawierzchnię asfaltową. Plan prac zakłada także wymianę podbudowy, która będzie wykonana od nowa do głębokości ok. pół metra.

Na chodnikach ułożone zostaną estetyczne płyty o wymiarach 50 x 50 cm, zaś na zjazdach na posesje i parkingi oraz w dwóch zatokach postojowych na wschodnim odcinku pojawi się betonowa kostka. Remont przejdzie też parking przy zachodniej nitce ul. Doryckiej. Do tego dojdzie wymiana 31 latarni.

Całość zmian dopełni nowa zieleń. Ulicę wzbogacimy licznymi krzewami - posadzimy 2109 szt. takich gatunków jak tawulec pogięty, śnieguliczka koralowa czy róża okrywowa. Przestrzeń urozmaici także 17 nowych drzew - 9 dębów błotnych, 4 jarzęby szwedzkie i 4 klony czerwone. Oko cieszyć będą też żywopłoty z irgi błyszczącej i 1670 m kw. trawników.

Remont Doryckiej – poprawa bezpieczeństwa

Po remoncie szerokość jezdni nadal wyniesie 6 m, a obecny układ ruchu zostanie zachowany. Wyjątkiem będzie likwidacja ruchu dwukierunkowego na zachodnim odcinku na wysokości tzw. okrąglaka. Wyjazd z tego budynku będzie możliwy tylko na nitkę zachodnią. Skrzyżowanie obu jezdni ul. Doryckiej na wysokości bloku Marymoncka 159 będzie wyniesione. Dzięki temu ruch zostanie uspokojony, co poprawi bezpieczeństwo. Ma to ważne znaczenie w kontekście otoczenia ulicy, które stanowi gęsta zabudowa wielorodzinna.

Przy okazji uporządkowane zostanie parkowanie. Chodniki na całej szerokości będą do dyspozycji pieszych, a kierowcy zatrzymają auta na wyznaczonym po zachodniej stronie obu odcinków pasie postojowym. Wytyczymy dwa sugerowane (w formie progu zwalniającego) przejścia dla pieszych. Pierwsze powstanie w śladzie istniejącej zebry przy budynku Wrzeciono 45A, a drugie przy bloku Dorycka 4.

Remont Doryckiej – wsparcie z Urzędu Marszałkowskiego

Finalizacja remontu nastąpi w 2024 r. Ul. Dorycką odnowimy dzięki środkom zapewnionym przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego, który w ramach programu „Mazowsze dla równomiernego rozwoju” zagwarantował nam 3 mln 592 tys. 127 zł. Wkład Urzędu Dzielnicy Bielany wynosi 1 mln 697 tys. 549 zł.

Mazowsze dla zrównoważonego rozwoju - logotyp programu

Załączniki:

Sprawdź lokalizację na mapie