null

Wyróżniliśmy bielańskich artystów i ludzi kultury

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Zdjęcie przedstawia wyróżnionych podczas Bielańskiej Gali Kultury 2023 wraz z zaproszonymi gośćmi.
Wyróżnieni i goście Gali Kultury. | Autor: Sylwester Korzeniewski

Mijający rok był bardzo pomyślny dla bielańskiej kultury! Udało nam się wiele osiągnąć i zrealizować ambitne projekty kulturalne. Podobnie jak w latach poprzednich spotkaliśmy na Bielańskiej Gali Kultury, aby podsumować te dokonania.

Realizacja Gali stała na najwyższym poziomie. Oprawy graficznej i muzycznej wydarzenia nie powstydziłyby się renomowane instytucje kultury. Nie bez powodu nazywa się ją w tutejszym środowisku artystycznym „naszymi bielańskimi Oscarami”. Galę, podobnie jak w poprzednim roku, poprowadził znany dziennikarz i prezenter telewizyjny Jarosław Kulczycki.

Spotkanie uświetnił występ zjawiskowej Anity Lipnickiej. Artystka swoją karierę zaczynała z kultową grupą Varius Manx, tworzyła również z walijskim kompozytorem Johnem Porterem oraz Kubą Karasiem z The Dumplings.  Lipnicka na początku listopada wydała swój kolejny solowy album pt. "Śnienie", stworzony we współpracy z czołowymi producentami.

Wyróżnionym w tegorocznej gali oddajemy wielki ukłon, doceniając ich zaangażowanie w rozwijanie naszej bielańskiej kultury. Dziękujemy wszystkim twórcom, edukatorom, promotorom, mecenasom oraz podmiotom, z którymi współpracujemy przy tworzeniu wydarzeń. Każdy z Was przyczynił się do tego, że kultura na Bielanach stoi na wysokim poziomie, ale jednocześnie nie jest czymś dostępnym jedynie dla wybranych, a dobrem powszechnym – mówił burmistrz Grzegorz Pietruczuk.

Wyróżnieni

Pierwsza z gustownych sowich statuetek, zaprojektowanych przez mistrza Józefa Wilkonia, trafiła do Wojciecha Brewki. Znany malarz kolorysta, tworzący street art, który chętnie wspiera twórczo inicjatywy charytatywne. Na Bielanach stworzył we współpracy z urzędem dwa murale, oba na fasadach budynków przy ul. Żeromskiego. Statuetkę wręczyli mu burmistrz Grzegorz Pietruczuk i Maciej Chmielewski, przewodniczący Rady Dzielnicy.

Kolejne wyróżnienie, w kategorii animacja kultury, trafiło do Marzeny Białobrzeskiej – wybitnej wiolonczelistki, pedagog i szefowej agencji koncertowej CELLO Studio Artystyczne. Od 2014 roku opiekuje się cyklem „Piosenka autorska” w Podziemiach Kamedulskich, gdzie przez lata gościliśmy wielu renomowanych artystów. Artystka statuetkę odebrała z rąk zastępczyni burmistrza Katarzyny Potapowicz  i radnego m.st. Warszawy Piotra Mazurka.

W kategorii edukacja kulturalna nagrodzona została Joanna Lohn-Zając, którą możecie kojarzyć bliżej z serii warsztatów „Nauka tkania dla dużych i małych” i konkursu „Gobelin roku”.  Pani Joanna na co dzień aktywnie angażuje się w integrację lokalnego środowiska artystycznego, m.in. była jedną z inicjatorek powstania grupy „Artyści na swoim”. Statuetkę wręczyli jej zastępczyni burmistrza Sylwia Lacek i zastępca burmistrza Andrzej Malina.

Tegoroczne wyróżnienie bielańskiego autora trafiło do Przemysława Borkowskiego, znanego szerszej publiczności z Kabaretu Moralnego Niepokoju.  Jest autorem powieści kryminalnych, a śledztwo jednej z nich prowadzi właśnie do naszej dzielnicy. Tworzył również dla portalu Onet.pl, miesięcznika „Kariera” i „Przekroju”. Na Bielanach – jak mówił podczas Gali – chciałby zostać już do końca życia, bo tutaj ma wszystko, czego potrzeba i czuje się jak na rodzimej Warmii. Statuetkę otrzymał z rąk radnego Marcina Włodarczyka i przewodniczącego MRB Kamila Prusaka.

Wśród wyróżnionych znalazł się także Teatr Pijana Sypialnia, który został wyróżniony tytułem Ambasadora Bielan. Krytycy i znawcy sztuki scenicznej cenią Pijaną Sypialnię za kulturę muzyczną oraz oryginalny repertuar inspirowany zapomnianymi konwencjami teatralnymi i folklorem. Teatr narodził się na warsztatach teatralnych reżysera Stanisława Dembskiego prowadzonych w Młodzieżowym Domu Kultury Bielany. Statuetkę dla Pijanej Sypialni wręczyli zastępca burmistrza Włodzimierz Piątkowski i radna Ewa Turek.

Statuetka w kategorii mecenas kultury została przyznana firmie Vantage Data Centers, operatorowi wielkoskalowych centrów danych. Jeden z takich kompleksów działa na terenie bielańskiej huty. Vantage DC sfinansowało m.in. mural Anny Jantar i Jarosława Kukulskiego na bloku przy ul. Reymonta, którego oficjalne odsłonięcie miało miejsce w kwietniu tego roku. Wyróżnienie firmie wręczyli radna Anna Czarnecka i Jarosław Bobin, dyrektor Bielańskiego Ośrodka Kultury.

Nagrodę specjalną otrzymała Ewa Błaszczyk, aktorka teatralna i filmowa, mającej na swoim koncie wiele występów oraz przyznanych za nie nagród. Szeroką popularność zdobyła dzięki podwójnej roli Kasi i Mariana w serialu „Zmiennicy” Stanisława Barei. Z naszą dzielnicą związana jest poprzez Fundację „Akogo?”, założoną wspólnie z ks. Wojciechem Drozdowiczem. Ostatnią statuetkę wręczyli burmistrz Grzegorz Pietruczuk i zastępca burmistrza Katarzyna Potapowicz.

Gala Kultury to dzień, w którym artyści nie szukają publiczności, a to publiczność dziękuje im za ich udział w życiu mieszkańców i tym samym motywuje do dalszej pracy. I ja tej publiczności, mieszkańcom, dziękuję za zaangażowanie na tej płaszczyźnie – komentuje Katarzyna Potapowicz, zastępca burmistrza.

Po uroczystym wręczeniu wyróżnień nagrodzeni, zaproszeni goście, radni oraz przedstawiciele bielańskich ośrodków kulturalnych przenieśli się do foyer sali widowiskowej ratusza, gdzie do późna trwały dyskusje na temat kultury i działań animacyjnych, jakie można podjąć w kolejnym roku.

 
Zdjęcie przedstawia Bielańską Galę Kultury 2023.
Zobacz galerię (7 zdjęć)
Zdjęcie przedstawia Bielańską Galę Kultury 2023.
Zdjęcie przedstawia Bielańską Galę Kultury 2023.
Zdjęcie przedstawia Bielańską Galę Kultury 2023.
Zdjęcie przedstawia Bielańską Galę Kultury 2023.
Zdjęcie przedstawia Bielańską Galę Kultury 2023.
Zdjęcie przedstawia Bielańską Galę Kultury 2023.