null

Duszki, dynie i nie tylko

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Zdjęcie przedstawia widziany z oddali słomiany labirynt, jedną z atrakcji Bielańskich Duszków, nad którymi unoszą się balony w kształcie duszków.
Słomiany labirynt cieszył się popularnością nie tylko wśród dzieci. | Autor: Sylwester Korzeniewski

Jest taki jeden dzień w roku, w tym był to 26 października, kiedy zamiast czapki nakładamy spiczasty kapelusz, zarzucamy na plecy czarną pelerynę, a w rękę chwytamy dyniowy kociołek, aby wyruszyć na pomoc duszkom, które pojawiły się na ulicach Starych Bielan. Za nami kolejna edycja Bielańskich Duszków, jeszcze większa niż poprzednio.

– Dziękuję za tak liczną obecność wszystkim małym i dużym pomocnikom  bielańskich duszków! Kolejny rok winszuję Wam kreatywności w szykowaniu przerażających strojów – mówi burmistrz dzielnicy Grzegorz Pietruczuk.

Uczestnicy wydarzenia ponownie przeszli siebie. Na ulicach mogliśmy spotkać tradycyjnie wiedźmy, czarodziejów, duchy wszelkiego formatu, ale także bardziej wyszukane przebrania jak człowiek nietoperz, Harley Quinn czy "Ghostbuster", gotowy do łapania bielańskich duszków. Bez Waszej kreatywności to wydarzenie nie byłoby takie same.

Znad wyraz pozytywnym przyjęciem ze strony rodziców i dzieci spotkał się nowy element wydarzenia, czyli strefa dla młodszych pociech. Słomiany labirynt wypełniony dyniami, z unoszącymi się nad nim balonowymi duchami, był strzałem w dziesiątkę. Chętny do jego przejścia były nie tylko wszystkie dzieciaki, ale i niejeden dorosły.

Wydarzenie było nie tylko okazją do zabawy, ale i nauki. Uczestnicy mieli szansę poznać bliżej zwyczaje związane z celebracją święta zmarłych w krajach takich jak Litwa, Ekwador, Meksyk, Ukraina, Francja i nie tylko. Nawiązywały do nich również zadania i aktywności w punktach. W Przedszkolu nr 421 mali pomocnicy duszków tworzyli m.in. japońskie lampiony i uczyli się tradycyjnego tańca Bon-odori.

Dziękujemy naszym lokalnym przedsiębiorcom i placówkom oświatowym za zaangażowanie się w zabawę! Partnerami tegorocznego wydarzenia byli: Café de la Poste, kawiarnia Las, WakeCup CAFE, Jadłostacja, Akademia Uśmiechu, Roślina, Czytelnia, Zapiekanki u Pandy, KARMA.bielany, SLOU, Zabawki Niebanalne, Ministerstwo Kawy, Nikisiałka i Przedszkole nr 421.

Zdjęcie przedstawia grupę dorosłych z dziećmi, przebranymi za różne postaci, biorących udział w wydarzeniu Bielańskie Duszki.
Zobacz galerię (5 zdjęć)
Zdjęcie przedstawia chłopca przebranego za smoka, stojącego w tłumie ludzi.
Zdjęcie przedstawia burmistrza Grzegorza Pietruczuka, rozdającego pomarańczowe balony wśród uczestników wydarzenia.
Zdjęcie przedstawia roześmianą dziewczynkę w słomianym labiryncie.
Zdjęcie przedstawia kobietę z dziećmi, piekącymi pianki przy ognisku.