null

„Hortus Deliciarum” – znacznie więcej niż „tylko” kwiaciarnia

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Choć na pierwszy rzut oka może się zdawać, że jest to kolejna kwiaciarnia, po wejściu dość szybko zmienimy zdanie. Jest to bowiem niewielka, rodzinna pracownia florystyczna o ciekawym wnętrzu rodem z „Alicji w Krainie Czarów”. Ale „Hortus Deliciarum” to znacznie więcej niż tylko miejsce, w którym kupimy piękne kwiaty.

Pracownia mieszcząca się przy ulicy Jana Kasprowicza 68 swoją nietypową nazwę zawdzięcza średniowiecznemu tytułowi dzieła Herrady z Landsbergu, który z łacińskiego oznacza „Ogród rozkoszy”, co właścicielkom skojarzyło się̨ wielopoziomowo, bo z rajskim ogrodem, magiczną mieszaniną zapachów, rozkoszą̨ dla zmysłu wzroku i węchu. Z tym zamysłem Aleksandra Rakowska i Zuzanna Białoch – mama i córka – otworzyły kwiaciarnię w maju 2020 r. 

To był szalony czas, pełen niepewności, nadziei, wytrwałości i przede wszystkim siły. Przyznamy szczerze, że otwierając pracownię w najgorszym możliwym okresie, w czasie światowej pandemii, nie miałyśmy pojęcia, czego się̨ spodziewać i jak ten pierwszy rok się potoczy. Dziś możemy powtórzyć za Stephenem Kingiem „Najstraszniejsza jest zawsze chwila przed początkiem. Potem może być już tylko lepiej” – przyznają właścicielki.

Nie tylko kwiaty, ale i piękne rękodzieło

Mieszkańcy Bielan szybko pokochali nietypowe połączenie florystyki z pasją do historii sztuki i malarstwem Pani Zuzanny oraz zacięcie stolarskie i rękodzielnicze Pani Aleksandry. Widać to zresztą w każdym z elementów pracowni, który ma swoją własną historię: zaprojektowane i stworzone od podstaw bądź odrestaurowane meble tworzą niepowtarzalny klimat retro. Całość robi tak spektakularne wrażenie, że miejsce często wynajmowane jest na sesje zdjęciowe. 
Jest to więc znacznie więcej niż tylko kwiaciarnia.

– W naszej ofercie posiadamy nie tylko kwiaty cięte, rośliny doniczkowe, ale również i wspomniane rękodzieło. Dla miłośników tego ostatniego mamy sojowe świece, ceramikę, biżuterię, portugalskie mydła czy kompozycje z drewna. Na zamówienie chętnie wykonamy też lasy w szkle, suszone bukiety i flowerboxy. Więc każdy znajdzie tu coś dla siebie – mówi Zuzanna Białoch.

– Kochamy klimat bielańskich kawiarni, piekarni, małych sklepów i otaczającej zieleni, dlatego cieszymy się, że nasza pracownia idealnie go uzupełnia. Zawsze dobierzemy kwiaty stosownie do okazji, pomożemy wybrać doskonały prezent, zazielenimy sale weselne, a na specjalne życzenie zaaranżujemy także przestrzenie domowe i biurowe. Oczywiście ręcznie wyselekcjonowanymi kwiatami i dodatkami. Z przyjemnością podejmiemy się każdego wyzwania – zaprasza z uśmiechem Pani Aleksandra.

Pracownia florystyczna „Hortus Deliciarum” mieści się przy ul. Jana Kasprowicza 68, lok. 3c. Czynna jest od poniedziałku do piątku w godz.: 10:00–19:00 oraz w sobotę: 10:00–16:00.

Zamówienia można składać osobiście lub pod nr tel. 519 059 013 lub e-mailowo: kontakt@hortusdeliciarum.pl.

Autor: Iwona Sobczak

Sprawdź lokalizację na mapie

Trwa wczytywanie mapy. W przypadku problemów proszę wyczyścić ciasteczka.