null

Przygody z przyrodą na ekoSkwerze

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Wakacje to doskonała okazja do spędzania czasu na świeżym powietrzu i obcowania z naturą. W niedzielę, 10 lipca br. na ekoSkwerze przy ul. Bogusławskiego 12a odbyło się pierwsze spotkanie z cyklu działań na bielańskich placach zabaw pn. WAKACJE Z PRZYRODĄ I PRZYGODĄ. Organizatorem przedsięwzięcia jest Urząd Dzielnicy Bielany m.st. Warszawy, partnerem Fundacja Przystanek Twórczość.

Warsztaty zostały podzielone na dwie części. Najmłodsi uczestnicy w wieku od 3 do 5 lat mogli poznać rosnące na ekoskwerze przeróżne rośliny oraz prowadzili obserwacje żyjących tam owadów. Każdy mógł zgłębić swoją wiedzę przyglądając się budowie napotkanego żyjątka oraz opisać go na specjalnej karcie pracy. Tworzyliśmy także pamiątkowe zielniki.

Starsze dzieci (6-10 lat) budowały domki dla owadów, co wymagało nie lada zręczności i umiejętności doboru materiałów. Dawniej owady pożyteczne znajdowały schronienie m.in. w słomianych strzechach, zakamarkach między cegłami lub belkami, piwnicach czy strychach. Obecnie betonowa zabudowa bardzo to ogranicza, dlatego wiele owadów ginie. Budowa domków jest sposobem na pomaganie pożytecznym i niezbędnym w naszej przyrodzie owadom. Obejrzeliśmy więc najpierw gotowe domki zainstalowane na skoskwerze, a następnie, budując własne konstrukcje, kreatywnością wykazali się zarówno dzieci, jak i świetnie bawiący się z nimi rodzice. Stworzyliśmy ekodomki z patyków, szyszek i butelek. Starsze dzieci komponowały także własne zielniki – bogate w opisy i oryginalne dodatki z materiałów plastycznych i recyklingowych.

Niektórzy z uczestników spotkania zdradzili nam, że warsztaty były wyjątkową okazją do tego, aby poznać po raz pierwszy ten unikatowy na mapie Warszawy teren, gdzie żyją swobodnie rośliny i owady. Celem zajęć było  pokazanie dzieciakom, że naszymi działaniami możemy wspierać owady pożyteczne i nie są one dla nas zagrożeniem. Mamy nadzieję, że zajęcia zainspirują również rodziców do działań proekologicznych.

Na kolejne, tym razem ogrodnicze zajęcia zapraszamy już w sobotę 16 lipca w godz. 17.00-20.00 do Parku Herberta, wejście od ul. Duracza. (Zajęcia zostały przeniesione z planowanego terminu wt. 12 lipca ze względu na opady deszczu.)

W niedzielę zaś 17 lipca w godz. 16.00-19.00 spotykamy się na placu zabaw przy ul. Starej Baśni 3/5 na zajęciach pt. „Ach ten miód – słodkie  życie pszczół”.