null

Nowa przychodnia na Wrzecionie

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Zdjęcie: wizualizacja nowej przychodni na Wrzecionie, biały budynek z kilkoma kondygnacjami, przed nim parking z zaparkowanymi samochodami, budynek otoczony jest zielenią, na elewacji widnieje nazwa przychodni
Wizualizacja nowej przychodni na Wrzecionie, Źródło: SPZZLO Warszawa-Żoliborz

W budynku przy ul. Przy Agorze znajdziemy Podstawową Opiekę Zdrowotną dla dzieci i dorosłych, gabinety specjalistów, przestrzeń do rehabilitacji, a także poradnię zdrowia psychicznego.

Droga do ogłoszenia przetargu nie była łatwa. Warunkiem rozpoczęcia budowy było wyłączenie hydroforni, która znajduje się w miejscu planowanej przychodni. W 2017 roku zastępca burmistrza Włodzimierz Piątkowski zorganizował spotkanie Zarządu Dzielnicy z przedstawicielami wspólnot mieszkaniowych budynków korzystających z przyłączy zlokalizowanych w hydroforni. Po wielu latach udało się sfinalizować wykonanie nowych niezależnych przyłączy. 

W 2019 roku działka została przekazana protokolarnie na rzecz SPZZLO Warszawa-Żoliborz i ruszyły prace projektowe nowej przychodni. Cały proces wydłużyły ograniczenia finansowe i pandemia. Obecnie nieruchomość jest objęta prawomocną decyzją o pozwoleniu na budowę przychodni zdrowia. 

– Nie było łatwo, ale się udało! Mieszkańcy Wrzeciona i Młocin zyskają nową przychodnię zdrowia, która jest tutaj bardzo potrzebna – komentuje Włodzimierz Piątkowski. – Istniało duże ryzyko, że jeżeli nie uda się wybudować tu przychodni, to działka zostałaby sprzedana i powstałby na niej kolejny blok – dodaje.

– Rozstrzygnięcie postępowania przetargowego na budowę nowej przychodni przy ul. Przy Agorze planowane jest na przełom października i listopada. Przewidywany zakres świadczeń zdrowotnych obejmuje poradnie POZ dla dorosłych, POZ dla dzieci, ginekologiczną, urologiczną oraz rehabilitacyjną (sale fizykoterapii, kinezyterapii, ćwiczeń indywidualnych, gabinet lekarski, pokój masażu). W przychodni planowane jest również uruchomienie Poradni Zdrowia Psychicznego (PZP) dla dzieci, która będzie mieściła się w wydzielonej części budynku, z oddzielnym ciągiem komunikacyjnym, salą terapii grupowej, terapii indywidualnej i pokojem obserwacyjnym. Plan uruchomienia nowej poradni PZP dla dzieci stanowi odpowiedź na ogromne zapotrzebowanie społeczne w tym zakresie usług medycznych, szczególnie istotnych w trudnych pocovidowych czasach – wyjaśnia Małgorzata Zaława-Dąbrowska, dyrektor SPZZLO Warszawa-Żoliborz.

Na realizację zadania wykonawca będzie miał dwa lata od momentu podpisania umowy.