null

Przedszkole 181 "Wesołe Nutki" dla Niepodległej

Drukuj otwiera się w nowej karcie

W roku 2018/2019 w Przedszkolu 181 „Wesołe Nutki” realizujemy projekt Przedszkole młodych patriotów. Od września we wszystkich grupach przedszkolnych nauczyciele prowadzą działania
w zakresie wychowania patriotycznego. Przygotowując się do Święta Odzyskania Niepodległości nasze przedszkolaki poprzez różne formy aktywności zdobywały wiedzę na temat naszej Ojczyzny.

            Dzieci z grupy Żabki poznały historię państwa polskiego na podstawie książki obrazkowej „Znak Orła”. Przypomniały sobie polskie symbole narodowe oraz uczyły się hymnu RP. Poznały oznaczenia polskiej floty i sił powietrznych. Oglądały mapę Polski z XVIII w – porównywały jej terytorium do mapy obecnej. Na podstawie skonstruowanych puzzli przedstawiających ziemie polskie dzieci zobaczyły w jaki sposób doszło do tego, że Polska przestała istnieć na mapie czyli utraciła  niepodległość. Na podstawie książeczki obrazkowej „Co się wydarzyło 100 lat temu” Żabki poznały wydarzenia prowadzące do odzyskania niepodległości. Dzieci dowiedziały się kim był marszałek Józef Piłsudski oraz poznały ciekawostki dotyczące jego życia. Kolorowały obrazki związane ze stuleciem odzyskania niepodległości , wykonały kokardy narodowe oraz uczestniczyły

w zabawie z kostką „Gramy w biało-czerwone” na podstawie której utrwalały zdobytą wiedzę. Dzieci chętnie brały udział w quizie , a za rzuty kostką i udzielane odpowiedzi otrzymały upominki związane z naszym krajem.

            Dzieci z grupy Tygryski poszły na wycieczkę aby odwiedzić pobliskie Miejsce Pamięci Narodowej i zapalić znicz pod tablicą upamiętniającą. Dzieci dowiedziały się, że w Warszawie jest wiele takich tablic upamiętniających miejsca, w których zostali rozstrzelani powstańcy, żołnierze
i osoby cywilne w czasie II Wojny Światowej. W hołdzie osobom ,które zginęły w tym miejscu składamy kwiaty oraz zapalamy znicze.

            Najmłodsze przedszkolaki poznały symbole narodowe, poszerzały wiedzę na temat naszego kraju. Uczyły się patriotycznych wierszy oraz wykonały wspólnie Flagę Polski ze składanych kółek oraz drzewo w barwach narodowych z malowanych białą i czerwoną farbą rączek.

            9 Listopada 2018 r. wszystkie nasze przedszkolaki ubrane w biało-czerwone barwy uczciły setną rocznicę odzyskania niepodległości Polski. Dzieci usłyszały historię państwa Polskiego, dzięki której poznały okoliczności utraty i odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Przedszkolaki poznały postać wielkiego polskiego bohatera- marszałka Józefa Piłsudskiego oraz ciekawostki związane z jego życiem. O godzinie 11:11 przyjmując odpowiednia postawę, dzieci uroczyście odśpiewały hymn Mazurka Dąbrowskiego. Po odśpiewaniu hymnu przedszkolaki ze wszystkich grup prezentowały przygotowane występy patriotyczne. Po oficjalnej części uroczystości odbył się pokaz mody patriotycznej, podczas którego dzieci mogły pokazać swoje piękne stroje w barwach narodowych lub ubrania ludowe.

 

Anna Osękowska - Lewkowicz

Zobacz galerię (6 zdjęć)