null

Przedszkolaki z Przedszkola 236 "Mali Odkrywcy" poszukują, eksplorują, odkrywają. Realizacja projektu edukacyjnego – PIŁKA.

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Kształtowanie u przedszkolaków zainteresowania ruchem i aktywnością fizyczną jest bardzo ważne. Spontaniczna i organizowana aktywność ruchowa pozwala spalać nadmiar energii, ale również bardzo korzystnie wpływa na efektywność intelektualną, bowiem ruch rozwija intelekt. Podążając za naturalnymi potrzebami dzieci w październiku przedszkolaki z grupy 4 - latków uczestniczyły w projekcie edukacyjnym „Piłka".

 Dzieci poszukiwały, odkrywały, ale przede wszystkim uczyły się przez samodzielne doświadczanie konstruować własną wiedzę. Zaplanowane i pojawiające się na bieżąco pytania w temacie piłek motywowały, aranżowały do zabawy i działań.

Zgromadzona przez dzieci kolekcja zachęcała je do bliższego przyjrzenia się różnym okazom, porównywania, określania ich cech np.: kolor, kształt, wielkość. Różnorodność piłek była okazją do zastanowienia się nad ich przeznaczeniem, a w konsekwencji poznania różnych dyscyplin sportowych z piłką w grze. Podejmując praktyczne czynności - badanie polisensoryczne piłek, dzieci poszukiwały odpowiedzi na nurtujące je pytania związane z poruszanym tematem. Konsekwencją pogłębionych aktywności była radość i rozbudzona chęć zdobywania nowych informacji.

Niewątpliwie ogromną wartością w nabywaniu wiedzy praktycznej były spotkania przedszkolaków z ekspertami - nauczycielami wychowania fizycznego ze Szkoły Podstawowej nr 214, rodzicem dziecka z naszego przedszkola na Akademii Wychowania Fizycznego, który podzielił się z dziećmi swoją pasją do gry w squasha oraz nauczycielką przedszkola Panią Asią, która wprowadziła dzieci w świat siatkówki. Zachęcone przedszkolaki samodzielnie poznały dyscyplinę sportową - tenis stołowy.

Nie zabrakło także szerokiego spektrum aktywności ruchowych w przedszkolu oraz w terenie, który wzbogacił wiedzę dzieci o elementy związane z bezpieczeństwem gry w piłkę. W ramach projektu "Polskie Radio Dzieciom" przedszkolaki utrwaliły zasady bezpiecznej zabawy z piłką. Czynny udział w odsłuchaniu audycji poprowadzonej przez policjantów z „Bezpiecznego Malucha", przyniósł odpowiedzi na istotne pytania: Dlaczego w piłkę nożną powinno się grać tylko w miejscach do tego przeznaczonych? oraz: Czy kopanie piłki może być niebezpieczne?

 Poszerzeniu wiedzy, a jednocześnie kompetencji dzieci sprzyjały przez cały okres trwania projektu związane z tematem, a zróżnicowane pod względem metod i form pracy aktywności: językowe, literackie, plastyczne, matematyczne, zabawy integracyjne, muzyczne, dramowe, w które przedszkolaki angażowały się z wielką radością i pełnym zaangażowaniem.

 Stwarzane sytuacje edukacyjne w ramach realizowanego projektu inspirowały przedszkolaki do eksplorowania, do uczenia się w zabawie przez samodzielne doświadczanie, logicznego myślenia, ale również sprzyjały dobrej współpracy z rodzicami i środowiskiem lokalnym. Bez wątpienia był to czas doskonałej zabawy o dużej wartości poznawczej.

Opracowanie:
Joanna Kózka - nauczycielka Przedszkola nr 236 „Mali Odkrywcy"
Renata Stróżyk nauczycielka Przedszkola nr 236 „Mali Odkrywcy"

Zobacz galerię (5 zdjęć)