null

Przedszkolaki "Pluszowego Misia" na ...Grenlandii

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Niewątpliwie większość z Was słyszała o krainie lodu, miejscu w którym śnieg nigdy nie topnieje, gdzie mroźne podmuchy wiatru szczypią w uszy i nosy zamieszkującą tam ludność, a każdy postawiony krok wydaje przyjemny odgłos skrzypienia śniegu pod stopami.  

Tym razem dzieci z  Przedszkola nr 49 „Pluszowy Miś” miały okazję przez cały tydzień podróżować, wprawdzie wirtualnie,  po Grenlandii. Dowiedzieliśmy się, że Grenlandia jest największą wyspą na świecie i co ciekawe, występuje tam klimat polarny, co powoduje, że większa część jej powierzchni pokryta jest lądolodem. Najniższa zanotowana temperatura na wyspie wynosiła UWAGA! -74˚C. Takie temperatury skutkują ubogim zasobem roślinności, którą stanowią głównie mchy, porosty i glony. Występują tam również  krzewy i karłowate gatunki drzew. Oczywiście na Grenlandii  żyją zwierzęta. Są to m.in. renifery, piżmowoły arktyczne, niedźwiedzie polarne, lisy polarne, foki a także sowy śnieżne, gęsi i mewy. Kto nie lubi komarów, nie ma po co uciekać na tę mroźną wyspę, ponieważ te wszędobylskie owady są nawet tam!

Ku naszemu zdziwieniu na Grenlandii nie mieszkają Eskimosi,  dzisiejsi Grenlandczycy są jedynie ich potomkami. Mimo wszystko wiele rozmawialiśmy o Eskimosach, dowiedzieliśmy się jak żyli, jak wyglądali i czym zajmowali się na co dzień. Wybudowaliśmy nawet własne igloo…co prawda z kartek papieru, ale i tak byliśmy z niego bardzo dumni.

Pogoda za oknem również nam dopisała, ponieważ akurat przez cały tydzień padał śnieg. Mieliśmy okazję odczuć prawdziwy polarny klimat! Jednak, nie da się ukryć, że był on w polskim wydaniu J ale  i tak bawiliśmy się śniegiem, lepiliśmy bałwany, a także eksperymentowaliśmy – badaliśmy właściwości „białego puchu” oraz obserwowaliśmy, jak zmienia się jego stan skupienia.

Słuchaliśmy fragmentów powieści Cz. Centkiewicza „Anaruk, chłopiec z Grenlandii”, która jeszcze bardziej przybliżyła nam warunki życia na wyspie. Naprawdę ciekawa lektura! I w tym miejscu czas na mały apel – Przedszkolaki, przypomnijcie swoim rodzicom o akcji „Cała Polska czyta dzieciom”.

Poza powyższym, zorganizowaliśmy sobie wojnę na śnieżne kule wykonane z papieru. Podczas zabaw ruchowych jeździliśmy w „zaprzęgach”, a także słuchaliśmy odgłosów zimy.

Nie obyło się również bez wykonania prac plastycznych związanych z tematem. W naszej galerii wytworów artystycznych dumnie prezentowali się Eskimosi, widniały własnoręcznie wycięte igla oraz zorza polarna. Dzięki temu mogliśmy choć na chwilę przenieść się do krainy lodu – oczywiście oczami wyobraźni.

Już niedługo wybierzemy się do Australii …

Do zobaczenia!

 

Autor: Marta Kita, nauczycielka Przedszkola nr 49 „Pluszowy Miś”

Zobacz galerię (5 zdjęć)