Zakończyliśmy oczekiwany remont budynków przedszkoli nr 409 i 422 na osiedlach Wawrzyszew i Chomiczówka. Chodzące tam dzieci mają do dyspozycji przede wszystkim nowe sale, bo obiekty zostały powiększone. Mogą się także cieszyć z kolejnych zabawek, sprzętów i pomocy dydaktycznych. W Przedszkolu nr 422 uwagę zwraca już hol główny, gdzie wstawiliśmy sześciometrową zjeżdżalnię. Najważniejszym kierunkiem modernizacji obu obiektów była poprawa komfortu i bezpieczeństwa dzieci.
Dla ponad 200 dzieci poniedziałek, 18 marca, to pierwszy dzień w zmodernizowanych placówkach. Przedszkolaki na czas remontów, które trwały 2 lata, przebywały w zastępczej lokalizacji pod adresem Wrzeciono 24.
W ciągu ostatnich pięciu lat gruntownie wyremontowaliśmy osiem przedszkoli. Nowoczesna i bezpieczna baza oświatowa to rzecz kluczowa. Tym bardziej, że akurat jesteśmy w trakcie rekrutacji do przedszkoli. W naszych 29 placówkach przygotowaliśmy ponad 1000 miejsc.
– Uruchamiamy także dwa kameralne oddziały specjalne dla dzieci 3-4 letnich z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera: jeden w Przedszkolu nr 39 „Pod Topolami”, a drugi w świeżo wyremontowanym Przedszkolu nr 422 – informuje burmistrz dzielnicy Bielany Grzegorz Pietruczuk.
Specjalne pomieszczenie na zabawki
Budynek przedszkola przy ul. Tołstoja 2 stał się większy. Dobudowaliśmy klatkę schodową wraz z windą, nadbudowaliśmy kondygnację oraz rozbudowaliśmy parter w południowej części obiektu. Dzięki temu pracownicy i dzieci zyskali większą przestrzeń.
Budynek przeszedł termomodernizację. Dostosowaliśmy go do potrzeb osób z niepełnosprawnościami oraz do obowiązujących warunków ochrony przeciwpożarowej. Powstały dwie zupełnie nowe sale, a cztery sale na parterze powiększyliśmy i utworzyliśmy z nich bezpośrednie wyjście na taras i dalej na plac zabaw. W każdym z oddziałów zamontowaliśmy tablice multimedialne. Wstawiliśmy też mobilne ścianki, dzięki czemu sale można łączyć i zwiększać ich przestrzeń według potrzeb.
Salę do zajęć ruchowych wyposażyliśmy w ściankę wspinaczkową, monitory interaktywne z grami edukacyjnymi typu wzory geometryczne czy gry logiczne, a także zamontowaliśmy panele sensoryczne, wspierające podczas zajęć z integracji sensorycznej. Do tego utworzyliśmy pokój relaksu, na którego wyposażeniu znalazły się wodna tuba świetlna, sensoryczne panele ścienne, kula plazmowa, tuby lawowe oraz lustra sensoryczne.
Prace obejmowały również zagospodarowanie terenu wokół przedszkola. Plac zabaw zmodernizowaliśmy i podzieliliśmy na trzy strefy. Jedna z nich to strefa muzyczno-sensoryczna, wyposażona w dzwonki chromatyczne czy tonbloki. W pozostałych mamy trampoliny i karuzele, w tym huśtawki typu „bocianie gniazdo”, a także trzy piaskownice z wyciągarką do piasku. Na placu przewidzieliśmy miejsce na trawiaste mini-boisko i ustawiliśmy skrzynie, które posłużą do założenia ogródka warzywnego i zielnego. Przy wyjściu na plac zabaw utworzyliśmy pomieszczenie do przechowywania zabawek.
To kolejny etap zmian w samym sercu naszego osiedla Wawrzyszew. Wykonanie prac było niezbędne, ponieważ dotychczasowy układ sal i korytarzy nie spełniał aktualnych wymogów. Po gruntownej przebudowie dzieci mają do dyspozycji jasne, przestronne pomieszczenia.
Zjeżdżalnia i drzewo w środku przedszkola
Gotowe po przebudowie jest już także Przedszkole nr 422 przy ul. Brązowniczej 17 na Chomiczówce. Uwagę zwraca tu hol główny, który jednocześnie stał się salą zabaw. Ustawiliśmy tu ogromną, wysoką na sześć metrów zjeżdżalnię wkomponowaną w drzewo. Takie zagospodarowanie holu stało się możliwe dzięki nadbudowie budynku o jedno piętro. Do zjeżdżalni dzieci dotrą ulokowanymi wewnątrz drzewa schodkami. Takie nieszablonowe rozwiązanie z pewnością uatrakcyjni pobyt w przedszkolu.
Przed rozpoczęciem prac parterowy wówczas budynek mieścił pięć oddziałów przedszkolnych. Po nadbudowie przedszkole zyskało dodatkowe dwie pełnowymiarowe sale. Wzbogaciło się także o salę gimnastyczną i salę do zabaw, jest także przestrzeń do zajęć sensorycznych. Dzieci będą mogły realizować działania związane z przynależnością przedszkola do Szkół Stowarzyszonych z UNESCO – przedstawienia, eventy czy zapraszanie lokalnej społeczności i innych osób związanych z edukacją.
Placówka zyskała także przestronne, doświetlone i nowocześnie zaaranżowane sale dydaktyczne, a każda ma swoją szatnię. Powstały gabinety psychologa, pedagoga i logopedy, a dotychczasowa kuchnia została powiększona i przeniesiona do innej części budynku.
Standardowo wewnątrz budynku wymieniliśmy wszystkie instalacje, posadzki, drzwi i okna. Z zewnątrz wykonaliśmy termomodernizację, a na elewacji zamocowaliśmy pergole na pnącza. Ponadto na dachu zamontowaliśmy 64 panele fotowoltaiczne o łącznej mocy 22,4 kWp (kilowatopiki). Przedszkole w pełni jest dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
Przedszkole nr 409
- Koszt: 5,8 mln
- Wykonawca: HELSEN Łukasz Wasielewski
Przedszkole nr 422
- Kwota: 9,8 mln zł
- Wykonawca: DROZDA Construction