Projekt edukacyjny „Muzyczne zabawy Przedszkolaków” w Przedszkolu nr 236 „Mali Odkrywcy”

W drugi semestr roku szkolnego 2021/2022 starszaki z Przedszkola Nr 236 wkroczyły z muzyką i wesołym śpiewem. W dniach 28.02.2022 - 04.03.2022 realizowaliśmy w grupie pięciolatków Projekt edukacyjny „Muzyczne zabawy przedszkolaków”. Celem projektu było rozwijanie wrażliwości muzycznej i zainteresowania muzyką wśród przedszkolaków, rozwijanie wyobraźni muzycznej i wyzwalanie chęci wyrażenia uczuć i myśli za pomocą ruchu i śpiewu, przybliżanie sylwetek sławnych kompozytorów oraz zaznajomienie z wybranymi utworami charakterystycznymi dla ich twórczości. Poprzez realizację założeń projektowych przedszkolaki poznawały także różnorodność kulturową i językową.

Założeniem projektu było zainteresowanie dzieci treściami muzycznymi, ale również korelacja muzyki z innymi obszarami edukacyjnymi – aktywnościami językowymi, sztuką, matematyką, przyrodą i ekologią, techniką, wielokulturowością i językami obcymi, co pozwoliło na skuteczne i atrakcyjne formy zdobywania nowych wiadomości i umiejętności przez dzieci.

Przy muzyce Fryderyka Chopina zwróciliśmy uwagę na piękno przyrody i powstały ciekawe obrazy namalowane przez dzieci farbami. Przy utworach Vivaldiego ćwiczyliśmy treści matematyczne związane z kalendarzem i porami roku. Postać i muzyka Ludwiga van Beethovena była okazją do osłuchania Hymnu Europy i zabaw z piosenkami w różnych językach oraz tańców.

Prawa czy lewa, lewa czy prawa? – muzyczne zabawy matematyczne, kodowanie muzyczne to obszar, w którym dzieci bardzo chętnie działają. Muzyka i ekologia? – doskonałe połączenie. Przedszkolaki grały na instrumentach prawdziwych oraz instrumentach ekologicznych wykonanych z surowców wtórnych: butelek, pojemników i kartonowych rolek. Podczas zajęć plastyczno-technicznych starszaki samodzielnie wykonały ekologiczne instrumenty, które posłużyły do zabaw muzycznych w czasie realizacji projektu.

Przedszkolaki uczestniczyły w wielu aktywnościach, działaniach, zabawach, ćwiczeniach zaproponowanych przez nauczycielki realizujące projekt oraz zaproszonych gości – nauczycieli P236, którzy przygotowali interesujące spotkania muzyczne. We współpracy z rodzicami stworzyliśmy wspaniały kącik muzyczny, zawierający liczne eksponaty i materiały uatrakcyjniające nasze działania. W czasie realizacji projektu przedszkolaki uczestniczyły w muzycznych wydarzeniach, które zorganizowane były przez nasze przedszkole – Bal Karnawałowy i Warsztaty edukacyjne o tematyce muzycznej „Peru i Boliwia”. Nasze starszaki chętnie uczestniczyły w muzycznych propozycjach, doskonale się bawiąc i ucząc jednocześnie. Przez cały tydzień rozbrzmiewała u nas muzyka i śpiew, wprowadzając wszystkich w radosny nastrój.

Opracowanie:

Nauczycielki przedszkola: Małgorzata Liedtke i Anna Trzpioła