null

Projekt „Dzieci z warszawskich przedszkoli tworzą bajkową książkę”

Drukuj otwiera się w nowej karcie

W naszej „Baśniowej Krainie” bajki i opowiadania towarzyszą nam każdego dnia, bo mamy świadomość, że czytanie książek rozwija myślenie, pamięć i mowę dzieci. Poprzez czytanie dzieci zdobywają wiedzę o sobie i otaczającym je świecie oraz rozwijają kompetencje poznawcze. Książki pomagają dzieciom poznać i nazwać emocje swoje i innych ludzi. Dzięki książkom możemy przenieść się w świat marzeń i rozwijać naszą wyobraźnię.

Stąd zrodził się pomysł na nasz projekt, na stworzenie książki innej niż wszystkie. W roku szkolnym 2018/2019 postanowiliśmy zaprosić do napisania wspólnej książki dzieci i rodziców z naszego przedszkola. Zadaniem było wymyślenie i dopisanie dalszej części bajki, której początek wymyśliły nauczycielki w poszczególnych grupach. Nasze przedszkolaki wspólnie z rodzicami przyczyniły się do powstania pięknie, kolorowo ilustrowanych książek, które z ogromną przyjemnością czytałyśmy popołudniami.

W 2019/2020 postanowiłyśmy podzielić się naszym pomysłem z innymi przedszkolami i do stworzenia wspólnej książki zaprosiliśmy dzieci i nauczycieli z bielańskich przedszkoli. Na nasze zaproszenie odpowiedziało, aż 20 grup z 13 przedszkoli. Dzięki temu powstała książka pt. „Przygody Biedroneczki Juleczki”. Nasz projekt spotkał się z ogromnym uznaniem i w listopadzie 2020 roku otrzymał ogromne wyróżnienie w postaci I miejsca Warszawskiej Nagrody Edukacji Kulturalnej w kategorii przedszkola.

Idąc dalej, postanowiłyśmy zaprosić do wspólnego pisania dzieci i nauczycielki z warszawskich przedszkoli. Mimo wielu trudności spowodowanych pandemią, udało nam się dokończyć projekt. Dzięki temu w roku szkolnym 2020/2021 powstała książka pt. „Przygody przyjaciół z łąki”, którą wymyśliliśmy wspólnie z 73 grupami z 51 przedszkoli, z 12 warszawskich dzielnic. Efekt końcowy w postaci profesjonalnie wydanej książki przeszedł nasze najśmielsze oczekiwania. Otrzymałyśmy również bardzo dużo pozytywnych opinii od uczestników projektu.

W związku z tym, wspólnie z Panią Dyrektor, jako grono pedagogiczne podjęłyśmy decyzję o zatwierdzeniu kolejnego pomysłu na projekt „Dzieci z warszawskich przedszkoli tworzą bajkową książkę”. Tym razem tytuł naszej książki to „Przygody przyjaciół z lasu". W ciągu miesiąca na nasze zaproszenie odpowiedziało 47 grup z 32 przedszkoli, aż z 15 warszawskich dzielnic. Kolejny raz odnieśliśmy sukces, stworzyliśmy naszą wspólną książkę. Zawdzięczamy to wszystkim dzieciom i nauczycielkom biorącym udział w projekcie.

To za sprawą tego ostatniego projektu mieliśmy zaszczyt gościć w naszym przedszkolu Panią Sylwię Lacek – Zastępczynię Burmistrza Dzielnicy Bielany oraz przedstawicieli przedszkoli biorących udział w projekcie. Cała uroczystość przebiegła w przemiłej atmosferze. Po wręczeniu dyplomów, książek i upominków zebrani goście zostali zaproszeni na słodki poczęstunek w trakcie którego mieliśmy czas na rozmowy. Było nam bardzo miło, ponieważ spotkałyśmy się z ogromnym uznaniem ze strony uczestników projektu.

Autor: Marlena Runowiecka.

 

Zobacz galerię (4 zdjęć)