null

Program edukacyjny „Skąd się biorą produkty ekologiczne”

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Nasze przedszkole bierze udział w ogólnopolskim programie edukacyjnym „Skąd się biorą produkty ekologiczne” przygotowanym we współpracy z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi i Głównym inspektorem sanitarnym.

Jako wychowawcy na co dzień przekazujemy wychowankom zasady właściwych i zdrowych nawyków żywieniowych. Już od najmłodszych lat zachęcamy do świadomych wyborów, propagując zdrowy styl życia i odżywiania. Dzieci miały okazje obejrzeć film animowany „Skąd się biorą produkty ekologiczne'’ którego celem było poznanie znaczenia symbolu listka eko, widniejącego na niektórych wyselekcjonowanych produktach w sklepie. Przedszkolaki dowiedziały się skąd pochodzą takie produkty, dlaczego warto je wybierać i jak wygląda uprawa ekologicznych produktów. Zaobserwowały jak wygląda dzień pracy rolnika oraz że za wykonaną pracę w gospodarstwie ekologicznym rolnik otrzymuje certyfikat na swoje produkty.

Po obejrzeniu filmu dzieci przystąpiły do części praktycznej. W trakcie warsztatów kulinarnych zapoznały się z piramidą zdrowego żywienia. Dowiedziały się których produktów powinno się spożywać jak najwięcej a których najmniej albo też jakich unikać. Podczas burzy mózgów  przypominały sobie co należy robić aby prowadzić zdrowy styl życia i jak ważna jest aktywność fizyczna.

Przedszkolaki dotykały produkty spożywcze na których przyklejony był znaczek eko. Usłyszały że eko oznacza „naturalne” czyli takie które nie mają żadnych sztucznych, niezdrowych dodatków i że takie produkty zapewniają życie w pełnym zdrowiu. Dzieci wielozmysłowo doświadczały produkty eko. Oglądały, wąchały, dotykały a następnie smakowały owoce i warzywa z upraw eko oraz aromatyczne zioła i przyprawy, które mają wyjątkowe właściwości lecznicze a przy tym można wykorzystać je w kuchni. Stworzyły wspólną eko pracę „Fartuch Eko szefa kuchni”.

Podsumowując

Program skąd się biorą produkty ekologiczne to znakomita okazja do zabawy z dziećmi, doskonała możliwość poznania wielu nieznanych dzieciom produktów i ich pochodzenia. Dla nas wychowawców to okazja do przekazywania dzieciom informacji, dzięki którym świadomie będą dbać o swoje zdrowie. A przy tym okazja do wspanialej, twórczej zabawy.

Realizując założenia projektu oraz podczas warsztatów kulinarnych zachęcamy przedszkolaki do aktywnego udziału w zajęciach poprzez różne formy aktywności. Zdobytą wiedzę i umiejętności dzieci wraz z rodzicami wykorzystają na pewno w codziennym życiu.

 „Z tego wniosek jest logiczny że wybieramy produkty ekologiczne”

Opracowała

Beata Słomczyńska i Anita Olszewska

Zdjęcie przedstawia kolorową piramidę zdrowego żywienia i aktywności fizycznej.