W czerwcu 2002 r. zespół autorski pracowników Politechniki Warszawskiej przygotował na zlecenie Wydziały Ochrony i Kształtowania Środowiska Urzędu Gminy Warszawa Bielany opracowanie dotyczące ograniczenia uciążliwości kompostowni Radiowo.
Kompostownia na Radiowie należy do największych w Europie, rocznie przerabia ok. 108 tys. ton odpadów i zajmuje teren 10 ha. Najbliższa zabudowa występuje 550 m od zakładu lecz jego uciążliwość czyli bardzo nieprzyjemny zapach jest odczuwalna (w zależności od kierunku wiatru) nawet w odległości kilku km.
Zaproponowane przez autorów opracowania dr inż. K. Skalmowskiego, dr inż. K. Lelicińską i mgr inż. A. Skalmowskiego sposoby poprawy sytuacji to:
- hermetyzacja całości - prowadzenie całego procesu kompostowania w specjalnej, zamkniętej hali technologicznej z wentylacją wyciągową. Emisja substancji odoro-czynnych byłaby wtedy znikoma, a ich zasięg nie przekraczałby granicy działki na której zlokalizowana jest kompostownia. Rozwiązanie najbardziej kosztowne.
- hermetyzacja pierwszej fazy procesu (14-21 dni) w bioreaktorach (np. w kontenerach) - rozwiązanie to w znacznym stopniu ogranicza uciążliwość zapachową, ale dojrzewanie masy prowadzone jest w pryzmach na otwartym powietrzu. Druga faza kompostowania charakteryzuje się spowolnionym przebiegiem i mniejszym oddziaływaniem na środowisko. W technice światowej znanych jest wiele takich rozwiązań.
- prowadzenie procesu w brykietach - potrzebna jest specjalna prasa do brykietowania. Proces kompostowania w brykietach trwa 5-6 tygodni. Niezbędna jest hala technologiczna oraz biofiltry do oczyszczania powietrza z odorów. Zaletą tego rozwiązania jest znacznie mniejsza powierzchnia hali oraz możliwość dodania ok. 20% osadów ściekowych służących jako lepiszcze do brykietowania masy. Takie rozwiązanie było testowane w Radiowie w latach 70-tych z dobrymi efektami, jednak ze względu na koszty nie zostało wdrożone.
- stworzenie naturalnych roślinnych barier ochronnych - wokół kompostowni brak jest starodrzewu. Nasadzenia wykonane przez Gminę Warszawa-Bielany 6 lat temu zostały niewłściwie wykonane, wybrano bardzo wolno rosnące gatunki drzew i należałoby rozważyć celowość uzupełnienia nasadzeń o drzewa dające duże przyrosty roczne.
Wzrost roślin można wspomóc także przez ich nawożenie. Pasy izolacyjne z wysokich drzew oraz innych barier (np. obwałowań) należy traktować jako środki wspomagające inne działania.
stosowanie preparatów ograniczających uciążliwość zapachową - istnieją różne preparaty np. neutralizujące uciążliwe zapachy poprzez chemiczną destrukcję cząstek, maskujące nieprzyjemne zapachy, przyspieszające procesy mineralizacji. Można stosować także technologię barier osmogenicznych, metody pochłaniania, kompensacji itp. W Niemczech stosuje się, a na Radiowie testuje węglan wapnia CaCO3.
Większość z zaproponowanych rozwiązań jest bardzo kosztowna i wykracza poza możliwości Bielan, a także kompostowni która jest własnością Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania.
Doraźne zaproponowano następujące działania:
- zainstalowanie biofiltrów na wylocie powietrza wentylacyjnego z hali zbiorników magazynowych (bunkrów). Powietrze z wentylacji przechodzi tam przez cyklony usuwające pył, lecz nie pozbawiające powietrza odorów.
- bezwzględne przestrzeganie zamykania hal technologicznych.
- natychmiastowe przerabianie świeżych odpadów przywiezionych do kompostowni -leżakowanie max. l dzień.
- przykrywanie boksów, do których odprowadzana jest taśmociągami biomasa w celu przeprowadzenia I etapu kompostowania warstwą dojrzałego kompostu. Zanieczyszczenie powietrza następuje głównie w czasie kompostowania na otwartym terenie. Zanieczyszczenia odprowadzane do powietrza na tym etapie można również sorbować stosując torf lub inne sorbenty organiczne, ale ich stosowanie podwyższy koszty eksploatacyjne kompostowni.
- dojrzewające pryzmy kompostu należy zadaszyć lub przykrywać folią w celu uniknięcia nadmiernego zawilgocenia.
- przy przerzucaniu pryzm (napowietrzaniu) należy kierować się zdrowym rozsądkiem: nie jednego dnia wszystkie pryzmy, zwracać uwagę na warunki klimatyczne (kierunek wiatru, wilgotność.
Ocena..." została przekazana do MPO - właściciela kompostowni i do niego zależy czy sytuacja ulegnie poprawie. Nie zwalnia to władz Bielan od podejmowania skutecznych działań zmierzających do poprawy sytuacji mieszkańców terenów graniczących z kompostownią.