null

Prezydent Chile w bielańskiej szkole

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Mieszkańcy Staffa przecierali ze zdumienia oczy gdy w środowy poranek (9 października 2002) na ich uliczkę wtoczyła się kawalkada kilkunastu czarnych limuzyn.

Przebywający w Polsce z oficjalną wizytą Prezydent Chile Ricardo Lagos Escobar odwiedził w jej trakcie Zespół Szkół Nr 1 im. Ignacego Domeyki. Miejsce nie przypadkowe - patron szkoły jest chyba bardziej znaną postacią w Ameryce Południowej niż w Polsce. Imieniem Domeyki nazwane jest m. in. pasmo Andów, miasto i liczne chilijskie instytucje naukowe. Warto dodać, że spotkanie prezydenta Esobara z młodzieżą i nauczycielami w szkole na Bielanach zapisano w protokole wizyty na prośbę strony chilijskiej.

Niecodzienni goście pojawili się na ulicy Staffa 3/5 punktualnie o 10.45. Prezydenta wraz z małżonką przywitał dyrektor szkoły Włodzimierz Sacewicz. Potem było zwiedzanie szkoły, hymn Chile wykonany przez szkolny chór, wystąpienie prezydenta i wymiana upominków. Prezydent Escobar otrzymał szkolne symbole - znaczek, krawat, indeks i medal.

Po pożegnaniu przypadkowi przechodnie mogli być świadkami zaimprowizowanej na chodniku przed szkołą konferencji prasowej, głównie dla chilijskich mediów. Cała impreza była jednak największym przeżyciem dla uczniów szkoły im. Domeyki, którzy jeszcze długo rozpamiętywali szczegóły związane z wizytą prezydenckiej pary, zresztą bardzo bezpośredniej i ujmującej w czasie tego spotkania.