null

Premiera książki „Maria i Kazimierz Piechotkowie. Wspomnienia architektów”

Drukuj otwiera się w nowej karcie
22.02.2022 18:00 - 22.02.2022 20:00
sala widowiskowa Urzędu Dzielnicy Bielany, ul. S. Żeromskiego 29 - wejście od ul. A. Jarzębskiego
na granatowym tle książka "Maria i Kazimierz Piechotkowie. Wspomnienia architektów".

Na Bielanach słyszał o nich prawie każdy. Nic dziwnego – Maria i Kazimierz Piechotkowie zaprojektowali dużą część powojennych osiedli bielańskich i mieszkali w tej dzielnicy przez większość swojego długiego życia.

O losach pary cenionych architektów i więzi łączącej ich przez ponad 65 lat opowiada książka „Maria i Kazimierz Piechotkowie. Wspomnienia architektów”, wydana niedawno przez Dom Spotkań z Historią.

Temat spotkania.

Jak przebiegała praca nad książką? Kim była Pani Maria Piechotkowa dla lokalnej społeczności? Co kryje się pod nazwą Piechotkowo i dlaczego na osiedle przy Skalbmierskiej przywożono w swoim czasie zagraniczne delegacje? Jak na przykładzie projektów osiedli Marii i Kazimierza Piechotków można prześledzić ewolucję budownictwa mieszkaniowego w powojennej Polsce?

Na te i inne pytania odpowiedzą Katarzyna Madoń-Mitzner (DSH) – pomysłodawczyni i redaktorka publikacji – oraz Anna Cymer – historyczka architektury i autorka posłowia.

Spotkanie poprowadzi Anna Brzezińska - Czerska, animatorka kultury, autorka projektu „Muszla bielańska”, obejmującego renowację rzeźby z „Piechotkowa”.

Jak powstawała książka?

Książka „Maria i Kazimierz Piechotkowie. Wspomnienia architektów” powstała we współpracy z ich synem, Michałem Piechotką. Publikacja ma charakter biograficzny, jest bogato ilustrowana zdjęciami oraz rysunkami i projektami Piechotków z ich prywatnych zbiorów. To opowieść o długim i barwnym życiu małżeństwa architektów i historyków architektury na tle ważnych wydarzeń XX-wiecznej Polski i Warszawy, prezentująca ich najważniejsze projekty, zrealizowane i pozostające w sferze planów, tłumacząca, na czym polegała praca architekta-mieszkaniowca w warunkach PRL-u.

Data: 22 lutego 2022 r. (wtorek).
Godz.: 18:00.
Miejsce: sala widowiskowa Urzędu Dzielnicy Bielany ul. S. Żeromskiego 29 (wejście od strony ul. A. Jarzębskiego).

Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona. Decyduje kolejność przyjścia.

Na spotkanie zapraszają Urząd Dzielnicy Bielany, Bielańska Fototeka i Dom Spotkań z Historią!


Informujemy, że wydarzenie realizowane jest zgodnie z obowiązującymi ograniczeniami, nakazami i zakazami w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, aktualne na dzień wydarzenia).

Sprawdź lokalizację na mapie