null

Prawa Dziecka w Przedszkolu 422 - projekt UNICEF oraz WYGRANA w konkursie.

Drukuj otwiera się w nowej karcie

W ramach projektu UNICEF Polska #dlakażdegodziecka, Przedszkole 422 wzięło udział w światowych obchodach Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka.  20 listopada  to szczególna data, jednocząca wszystkie dzieci na całym świecie. Tego dnia, w wielu krajach, podejmowane są wspólne inicjatywy dorosłych i dzieci, których podstawowym celem jest okazanie wsparcia i solidarności z tymi dziećmi, których prawa są łamane.

To radosny dzień, aczkolwiek niosący ze sobą poważne przesłanie. W związku z tą inicjatywą nasze przedszkole zorganizowano akcję pod hasłem przewodnim „Nasze prawa - ważna sprawa!”. W każdej z grup odbyły się zajęcia odnoszące się do tematyki praw dziecka na świecie. Następnie wszystkie dzieci spotkały się w holu, gdzie nauczycielki przez chwilę wcieliły się w rolę dzieci i z tej perspektywy ukazały kilka najważniejszych praw. Ten dzień był niezwykle niebieski :). Nie spoczywając na laurach, a chcąc zrobić krok naprzód, podjęliśmy kolejne działania:

  • została powołana Rada Dzieci, m.in. Rzecznik Praw dziecka (lat 5) , Ministrowie m.in. ds. Pocieszania, Zabawy, Pokoju itp. (lat 4-5)
  • dwa razy w miesiącu dzieci ustalają własne menu - potrawy, które dana grupa uznała za najbardziej smaczne
  • 10 grudnia (Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka) nastąpiło rozstrzygnięcie Ogólnopolskiego Konkursu "Mam Prawo do...książeczka" objętego Honorowym Patronatem Rzecznika Praw Dziecka, UNICEF oraz Burmistrza Dzielnicy Bielany
  • w styczniu planowana jest wystawa prac połączona z czytaniem wybranych książeczek przez Rodziców, Nauczycielki i Dzieci a praca, która zdobyła I miejsce zostanie przekazana Rzecznikowi Praw Dziecka.w dniach 16-20 grudnia zorganizowano Kiermasz Świąteczny, całkowity dochód zostanie przeznaczony na akcję charytatywną UNICEF Pomoc dla Jemenu, dla dzieci niedożywionych, potrzebujących specjalnej żywności terapeutycznej Przeprowadzono w grupach zajęcia z edukacji humanitarnej.

 A co ważne  Kampania społeczna "Kiedy Ci źle - Krzyknij NIE!!! - prawo dziecka do szacunku" (opisana w listopadzie) okazała się zwycięską inicjatywą w Konkursie "Mam prawo" skierowanym do warszawskich placówek oświatowych, w której wzięło udział 35 projektów. Uroczyste wręczenie nagrody odbyło się 18 grudnia w siedzibie przedszkola, w której mogliśmy gościć Panią Marię Szczypińską z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

https://www.edukacja.fdds.pl/rozstrzygniecie-konkursu-mam-prawo.html

Na koniec .... jak mówił sam Janusz Korczak nie zapominajmy, że nie ma dzieci, są ludzie, ale o innej skali pojęć,innym zasobie doświadczenia oraz innej skali uczuć.

Monika Iwańska
Daria Andrzejewska-Rudomina

Zobacz galerię (6 zdjęć)