null

Poniedziałek Mazurkowy na Bielanach

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Jak co roku zapraszamy przed kościół Pokamedulski na Bielanach na „Poniedziałek Mazurkowy”.

PROGRAM:
Godz. 12.00, po mszy św., przed kościołem zabrzmią mazurki, oberki i polki – do tańca zagra Janusz Prusinowski Kompania. Nie zabraknie osób, które poprowadzą tańce i zachęcą mniej doświadczonych tancerzy. Będzie też można skosztować mazurkowych wypieków przygotowanych przez ochotników z parafii.

Godz. 13.00, w podziemiach kościoła, odbędzie się wspólne śpiewanie. Śpiew poprowadzi Warmińskie Towarzystwo Śpiewacze. Zabrzmią pieśni Wielkanocne w wariantach roztoczańskich oraz podlaskie pieśni wołoczebne, towarzyszące niegdyś wielkanocnej kolędzie życzącej. Jest kilka miejsc w Polsce, w których przetrwały ślady archaicznej kolędy wiosennej - na Podlasiu ten zwyczaj nosi nazwę Wołoczebnego.

WYKONAWCY:
Janusz Prusinowski Kompania
 - to uczniowie i kontynuatorzy wiejskich muzykantów – Jana Lewandowskiego, Kazimierza Meto, Józefa Zarasia, Piotra i Jana Gaców, Tadeusza Kubiaka i wielu innych – a zarazem awangardowa formacja o charakterystycznym brzmieniu i własnym języku improwizacji. Muzykę łączą z tańcem, archaiczność z doświadczeniem współczesności, trasy koncertowe zaś z działalnością edukacyjną w Polsce i na świecie.

Oprócz koncertów (często również „do tańca”) muzykę kapeli można usłyszeć na potańcówkach wiejskich i miejskich Klubów Tańca. Kompania prowadzi także liczne warsztaty muzyczne i taneczne.

Od roku 2008 zespół zagrał wiele koncertów w większości krajów Europy, w Azji, Kanadzie, USA (m.in. Carnegie Hall NY, Chicago Symphony Center) i – przede wszystkim – w Polsce.

Zarówno na wielkich festiwalach (jak Open’er Festiwal World Stage) jak i w mniejszych salach koncertowych. 

Skład kapeli: 
Janusz Prusinowski, skrzypce/harmonia polska/cymbały/śpiew
Piotr Piszczatowski, bębenek/baraban/basy
Michał Żak, flet drewniany/szałamaja/klarnet
Szczepan Pospieszalski, trąbka

Warmińskie Towarzystwo Śpiewacze – męska kompania zajmująca się praktykowaniem tradycyjnych śpiewów nabożnych dyktowanych rytmem roku liturgicznego. Działania Towarzystwa oparte są o stale prowadzone badania terenowe na Podlasiu, Roztoczu i w Radomskim. Znajomość ze śpiewakami tych regionów umożliwia uczestnikom kompanii poznawanie pieśni i kontekstów wykonawczych w drodze bezpośredniego przekazu.

Zaśpiewają w składzie: Marek SzwajkowskiRobert BurdalskiMaciej Żurek

Załączniki: