null

„Podróż po Ameryce Południowej” – Przedszkole 422

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Dzieci z Przedszkola 422 corocznie w czasie ferii zimowych „wyruszają” w podróż po najciekawszych zakątkach świata. W minionych latach dzieci poznawały Polskę i Europę, Afrykę, Azję oraz Amerykę Północną. W tym roku nadszedł czas, aby poznać Amerykę Południową.

„Podróż po Ameryce Południowej” to temat tegorocznego projektu feryjnego Przedszkola 422 związanego z jego przynależnością do Szkół Stowarzyszonych UNESCO.

Ameryka Południowa to bardzo ciekawy kontynent. Znajduje się tam Puszcza Amazońska, która jest domem dla wielu egzotycznych zwierząt, jakich nie spotkamy w innych miejscach na świcie. Nie można więc się dziwić, że to właśnie one najbardziej zaciekawiły zarówno maluchy jak i starszaki. Dzieci poznały wiele ciekawostek na temat anakondy, jaguara, kondora, leniwca, mrówkojada czy żółwia słoniowego żyjącego na Wyspach Galapagos (Wyspach Żółwich) wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Starszaki samodzielnie przygotowały prezentacje na temat wybranych przez siebie zwierząt i z przejęciem przedstawiały kolegom i koleżankom wszystkie ciekawostki na ich temat. Następnie w rytmie samby przedszkolaki „dotarły” do Brazylii. Tańce i kolorowe kostiumy to oczywiście symbol karnawału w Rio de Janerio. Przedszkolaki z zapałem ćwiczyły kroki samby, bo właśnie w takich rytmach ma odbyć się bal karnawałowy w przedszkolu. Najważniejszym sportem dla mieszkańców Ameryki Południowej jest bez wątpienia piłka nożna. To właśnie stamtąd pochodzi przecież Messi. Starszaki zainspirowane legendarnym piłkarzem stworzyły drużynę na kolejny najważniejszy turniej piłkarski Ameryki Południowej (Copa America). Wśród czołowych zawodników znaleźli się: Oliver, Sebastiana, Susana, Alejandra i wiele innych. Niezła gratka dla łowców talentów w piłce nożnej! Wiele emocji wzbudziły też wśród dzieci tajemnicze rysunki na pustyni Nazca. Przedszkolaki wnikliwie analizowały najbardziej znane teorie na temat ich powstania, a także wysnuły własne, bardzo interesujące hipotezy pojawienia się rysunków na pustyni. Znajdujące się w południowo-zachodniej części Peru linie skrywają jedną z najciekawszych zagadek Ziemi. Rysunek przedstawiający postać przypominającą astronautę lub według niektórych kosmitę, jest kartą przetargową w dyskusji dla fanów teorii na temat związku rysunków z przybyszami z kosmosu i właśnie ta teoria wzbudziła wśród dzieci najwięcej emocji i stała się punktem wyjścia do bardzo ciekawych dyskusji. Kto wie, może wśród przedszkolaków jest przyszły naukowiec, który ostatecznie rozwikła tę niezwykłą zagadkę? Tęczowa Góra (Vinicunca) to kolejne miejsce w Ameryce Południowej, a dokładnie w Peru, które wzbudziło zachwyt u dzieci. Jak sama nazwa wskazuje Góra jest w kolorach tęczy. Niezwykłe jest to, że kolory są dziełem natury. Nie dziwi więc fakt, że jest ona uznawana za najpiękniejszą górę świata, a dla naszych przedszkolaków stała się inspiracją do rozwijania talentów artystycznych podczas rysowania i malowania. W Peru znajduje się kolejne, bardzo ciekawe miejsce warte poznania. Jest to Machu Picchu, najpiękniejsze, a zarazem najbardziej tajemnicze miasto świata. Mimo badań prowadzonych od lat, naukowcy nadal nie potrafią odpowiedzieć na wiele pytań związanych z tym miejscem.

Poznawanie takich miejsc przez dzieci rozwija ich ciekawość poznawczą, a zaciekawione dzieci zadają pytania, otwierają mapy, atlasy i albumy i próbują czytać. Jest to najlepsza zachęta do nauki oraz poznawania świata. W czasie projektu dzieci nauczyły się nowych tańców, poznały ciekawe miejsca na świecie, wykonały mnóstwo prac plastycznych, doskonale się przy tym bawiąc. Na zakończenie projektu każda z grup dokonała podsumowania swoich aktywności w postaci filmików, lapbooków i wystaw.

Realizacja projektu związana była z uczestnictwem Przedszkola 422 w programie Szkół Stowarzyszonych UNESCO. Uczestnictwo w programie Szkół Stowarzyszonych UNESCO łączy się z moralnym zobowiązaniem do podejmowania wszelkich działań promujących kulturę pokoju i wzajemnego międzynarodowego zrozumienia.

Katarzyna Kacperek