null

Płatnicza – wrota czasu, magia zdarzeń

Drukuj otwiera się w nowej karcie


Z przyjemnością zapraszamy wszystkich miłośników dobrego kina dokumentalnego na pokaz filmów Bogdana Dziworskiego.

Absolwent Wydziału Operatorskiego Państwowej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, dyplom otrzymał w 1967 roku. Przez rok pracował w Polskiej Kronice Filmowej, gdzie przygotował album fotograficzny i realizował filmy dokumentalne. Później realizował filmy w łódzkiej Wytwórni Filmów Oświatowych. 

Bogdan Dziworski jest jednym z niewielu polskich twórców filmowych (obok Andrzeja Jurgi czy Mariusza Waltera), którzy tematem uczynili zmagania sportowe. Obok filmów o sztuce, jak „Krzyż i topór” czy „Tren dla miasta Szydłowa”, gdzie siłą rzeczy jest obraz, większość filmów poświęcił sportowi. Przyjęta przez niego formuła filmowa (obraz, ruch, dźwięk) najlepiej się sprawdza. Filmy te mają również ogromny walor uniwersalności. Nie wszyscy bowiem lubią oglądać zmagania sportowe, jednak na pewno nie ma to znaczenia w przypadku tego co prezentuje autor. Uniwersalność jego filmów polega na tym, że opowiada o ludziach, o ich zmaganiach ze sobą, walką, pokazują także cenę porażek i sukcesów.

Współpracująca z Bogdanem Dziworskim montażystka Agnieszka Bojanowska, pisała w „Film&TV.Kamera” w 2006 roku – „Potrafi wyrazić obrazem, to co człowiek odczuwa, wyrazić abstrakcję”.
Źródło: culture.pl

Podczas spotkania będą wyświetlone m.in. obrazy: „Dwubój klasyczny”, „Hokej”, „Olimpiada”. Serdecznie zapraszamy!

Data: 1 lipca 2018 r. (niedziela).
Godz.: 20.00.
Miejsce: Plac Konfederacji 1
WSTĘP WOLNY!