null

Plastusiowo w nowej odsłonie

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Zdjęcie przedstawia burmistrza Grzegorza Pietruczuka testującego urządzenie do zabawy z wodą na placu zabaw Plastusiowo.
Burmistrz Grzegorz Pietruczuk testuje strefę do zabawy z wodą.

Na początku września pierwsi mieszkańcy skorzystali z terenu rekreacyjnego Plastusiowo przy ul. Kochanowskiego, który przeszedł w ostatnich miesiącach szeroko zakrojoną modernizację.

Wyczekiwane otwarcie

Na otwarciu Plastusiowa nie mogło oczywiście zabraknąć samego Plastusia. Wspólnie z burmistrzem Grzegorzem Pietruczukiem, zastępcą burmistrza Włodzimierzem Piątkowskim oraz radnymi dzielnicy Moniką Szadkowską i Agnieszką Golą rozdali oni najmłodszym recenzentom placu zabaw drobne upominki związane z bohaterem wymyślonym przez Marię Kownacką. 

Przede wszystkim zieleń

Na Plastusiowie rozebraliśmy 700 m kw. betonowej niecki i długi na 300 m murek oporowy oraz nawierzchnię z betonowej kostki. Natrafiliśmy również na niespodzianki w postaci zasypanego pod ziemią gruzu i stare niezinwentaryzowane studnie. Do wywiezienia tego betonu potrzebnych było 60 ciężarówek i 30 kontenerów.

Obecnie 74 proc. całego terenu zajmuje powierzchnia biologicznie czynna. Wsłuchując się w głos mieszkańców, nie tylko nie utwardziliśmy tak lubianych przez dzieci górek, ale podnieśliśmy ich wysokość. Chodniki z kostki zamieniliśmy na ścieżki z przepuszczalnej nawierzchni mineralno-żywicznej, które umożliwiają swobodny odpływ wód opadowych bezpośrednio do gruntu. 

Zakres prac

Modernizacja placu zabaw była podzielona na dwie części, a 31 maja tego roku podpisaliśmy umowę z wykonawcą na drugi etap. W ramach prac został położony ponad kilometr nowej instalacji elektrycznej. Zakres umowy obejmował również demontaż starych latarni i ustawienie nowych, zieleń, małą architekturę, ławki i ciągi piesze.

W pierwszych tygodniach września na terenie rekreacyjnym dostawimy jeszcze ławki, stoliki do gry w szachy i stojaki na rowery.

Nowe nasadzenia

Na ponad 2 tys. m kw posadziliśmy byliny i trawę ozdobną. Ponadto do istniejących na placu 27 drzew dosadziliśmy kolejnych 15 oraz setki krzewów ozdobnych na skarpach i przy urządzeniach zabawowych.

Cały materiał roślinny objęty jest gwarancją, dlatego został zamontowany przez wykonawcę firmę Baobab Brandys sp. z o.o. system nawadniający w celu utrzymania roślin w dobrym stanie.

Radość dzieci jest najlepszą recenzją Plastusiowa po modernizacji. Fantastyczną strefę do zabawy dopełnia ogrom nasadzeń drzew i krzewów. Cieszę się, że udało nam się zdążyć z jego otwarciem przed początkiem roku szkolnego – mówi burmistrz Grzegorz Pietruczuk.

Zdjęcie przedstawia plac zabaw Plastusiowo po modernizacji, widzimy na nim piramidę z lin na której bawią się dzieci
Zobacz galerię (7 zdjęć)
Zdjęcie przedstawia plac zabaw Plastusiowo po modernizacji, widzimy na nim dziecko bawiące się w strefie do zabawy z wodą.
Zdjęcie przedstawia plac zabaw Plastusiowo po modernizacji, widzimy na nim dziecko zjeżdżające na zjeżdżalni.
Zdjęcie przedstawia plac zabaw Plastusiowo po modernizacji, widzimy na nim dziecko jadące na tyrolce.
Zdjęcie przedstawia plac zabaw Plastusiowo po modernizacji, widzimy na nim dziewczynkę na huśtawce, a w tle ludzi bawiących się na górce.
Zdjęcie przedstawia plac zabaw Plastusiowo po modernizacji, widzimy na nim osobę w przebraniu Plastusia, która rozmawia z dziećmi i ich rodzicami.
Zdjęcie przedstawia plac zabaw Plastusiowo po modernizacji, widzimy na nim dzieci bawiące się w strefie zabaw, ich rodziców i przedstawicieli dzielnicy, którzy rozdają upominki.