null

Odsłonięcie tablicy Majora Adolfa Pilcha

Drukuj otwiera się w nowej karcie
11.10.2023 13:00 - 11.10.2023 14:00
Skwer Maryny Falskiej, zbieg ulic Schroegera i Lisowskiej
Zdjęcie przedstawia moment z uroczystości patriotycznej na Cmentarzu Wawrzyszewskim.
Upamiętnienie Żołnierzy 30 Pułku Strzelców Kaniowskich walczących na terenie Bielan. | Autor: Simona Supino

Burmistrz Grzegorz Pietruczuk wraz z Radą i Zarządem Dzielnicy Bielany mają zaszczyt zaprosić na uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej Majora Adolfa Pilcha, ps. „Góra’, „Dolina”, Cichociemnego, Dowódcy Zgrupowania Stołpecko-Nalibockiego Armii Krajowej, który podczas Powstania Warszawskiego walczył również na terenie dzielnicy Bielany.

Adolf Pilch, uważany jest do dziś za jednego z najlepszych polskich partyzantów i zagończyków czasu II wojny światowej. Dość powiedzieć, że jako bezpośredni dowódca leśnych oddziałów nie przegrał ani jednej bitwy czy potyczki.

Przeprowadzając konspiracyjne i powstańcze akcje, oprócz odwagi i bohaterstwa, zawsze brał pod uwagę również bezpieczeństwo swoich podkomendnych oraz unikanie niepotrzebnych strat. 2 sierpnia 1944 r. razem ze swoimi żołnierzami zaatakował lotnisko na Bielanach.

W nocy z 2 na 3 września 1944 r. jego oddział dokonał skutecznego ataku na stacjonujący we wsi Truskaw batalion wycofanej z Warszawy Brygady SS-RONA, rozgramiając tenże i zabijając 250 rosyjskich esesmanów i raniąc ok. 100, przy stratach własnych 10 poległych i 10 rannych.

Po klęsce oddziałów Grupy "Kampinos" w bitwie pod Jaktorowem 29 września 1944 r. por. "Góra" dołączył z oddziałem ok. 80 żołnierzy do 25. pułku piechoty AK Ziemi Piotrkowsko-Opoczyńskiej Podokręgu Piotrków.

Odznaczony m.in. Krzyżem Virtuti Militari, Krzyżem Walecznych (czterokrotnie), oraz Medalem "Polonia Mater Nostra Est”.


Gdzie i kiedy:

11 października, środa, o godz. 13:00.

Skwer im. Maryny Falskiej, u zbiegu ulic Schroegera, Fontany i Lisowskiej.

 

Grafika przedstawia zaproszenie na uroczystość odsłonięcia tablicy majora Adolfa Pilcha 11 września na skwerze Maryny Falskiej.