null

Pierwsza Warszawska Historyczna Pracownia Artystyczna na Bielanach

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Dorobek trzech pokoleń artystów z rodziny Jarnuszkiewiczów tworzących przy ul. Magiera na Bielanach, został doceniony i wyróżniony. Pracownia, jako pierwsza w naszej dzielnicy, otrzymała tytuł Warszawskiej Historycznej Pracowni Artystycznej.

- Bardzo mnie cieszy, że Pracownia Rodziny Jarnuszkiewiczów została uhonorowana tytułem Warszawskiej Historycznej Pracowni Artystycznej. Dzielnica zabiegała o to, aby docenić w ten sposób twórców, którzy od pokoleń mieszkają i tworzą na Bielanach. Udało się. To ważne, aby głośno mówić i promować naszych artystów – mówi Magdalena Lerczak, Zastępca Burmistrza Dzielnicy Bielany.

Rodzinną historię artystyczną na Bielanach rozpoczął prof. Jerzy Jarnuszkiewicz, który od lat 60-tych tworzył w pracowni plastycznej w bloku przy ul. Magiera 30. Wykładał na Akademii Sztuk Pięknych i stworzył innowacyjne metody pracy z młodzieżą. Szeroko rozpoznawany jako twórca rzeźby „Małego Powstańca” oraz płaskorzeźb na frontach bloków na MDM-ie. Pracownię po ojcu przejął jego syn – reżyser i profesor sztuk plastycznych Marcin Jarnuszkiewicz.

Obecnie przy Magiera pracuje ilustratorka Marcelina Jarnuszkiewicz wnuczka – Jerzego. Marcelina Jarnuszkiewicz jest stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Rektora ASP. Jej prace wystawiane były m. in. w Nowym Jorku, Paryżu, Berlinie i Londynie.

- Kocham Bielany! Przestrzeń między Broniewskiego a Żeromskiego to piękny kawałek Warszawy, wyjątkowo przyjazny ludziom dzięki założeniom urbanistycznym i wszechobecnej zieleni. Cieszę się, że dzięki wsparciu pani Burmistrz i stołecznego Konserwatora Zabytków będę mogła otwierać przestrzeń twórczą przy Magiera dla sąsiadów, a status Warszawskiej Historycznej Pracowni Artystycznej umożliwi mi konsekwentne pielęgnowanie dorobku mojego Dziadka i Taty – mówi Marcelina Jarnuszkiewicz.Prot, Jerzy, Marcelina Jarnuszkiewiczowie
Fot. Prot Jarnuszkiewicz


Jerzy Jarnuszkiewicz w pracowni przy ul. Magiera 30