null

PIĘKNA I CIEKAWA JEST NASZA POLSKA CAŁA – wymiana pocztówkowa w przedszkolu 422.

Drukuj otwiera się w nowej karcie

O pięknie Polski można opowiadać długo i z zainteresowaniem, choć zapewne i wtedy pozostałaby jeszcze przestrzeń nienazwana i nieodkryta. Jak jednak zachęcić przedszkolaki do poznawania swojej Ojczyzny? Możliwości i sposobów jest wiele. My – nauczycielki – zdecydowałyśmy się na wzajemną integrację dzieci z różnych stron Polski, za pośrednictwem wymiany pocztówkowej, podczas której dzieci stały się dla siebie przewodnikami po własnych regionach.

Wspomniane działania rozpoczęłyśmy w II semestrze roku przedszkolnego 2017/2018, dołączając do akcji pt. „Poznaję miasta Polski – dzięki mojemu koledze” zainicjowaną przez Przedszkole nr 10 w Skierniewicach. Wówczas udało nam się podjąć wspomnianą wymianę z czterema przedszkolami: Przedszkolem nr 10 ze Skierniewic; Przedszkolem nr 46 z Poznania; Przedszkolem nr 84 z Lublina oraz z Przedszkolem nr 21 „Kraina Odkrywców” z Opola.

W bieżącym roku przedszkolnym 2018/2019 postanowiłyśmy kontynuować Nasze działania, także ze względu na 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, by poszerzyć wiedzę dzieci o Ojczyźnie. Stąd też wymieniłyśmy się pocztówkami i ciekawostkami o Naszych miastach z: Przedszkolami Miejskimi nr 3 i nr 32 z Gorzowa Wielkopolskiego; Przedszkolem nr 59 z Bydgoszczy; Przedszkolem nr 66 z Łodzi; Przedszkolem nr 1 im. Marii Konopnickiej z Głubczyc i Przedszkolem „Moje Przedszkole” z Krakowa.

Naszym przedszkolakom pomysł korespondencji z kolegami z różnych zakątków Polski bardzo się spodobał. Z zaangażowaniem poznawały mapę Polski, poszukując współpracujących miast. Wyczekiwały odpowiedzi i informacji o rówieśnikach. Warto wspomnieć, iż dzieci zaangażowały się także we wspólne sformułowanie treści pocztówek – nie tylko nazywały swoje pomysły, ale też zapisywały słowa, tworząc zdania na miarę swoich możliwości. Co więcej, z zainteresowaniem wysłuchiwały ciekawostek o danym mieście, poznając jego symbole, herb i atrakcyjne miejsca.

Jeśli zdarzyło się im odwiedzić już dane miasto, chętnie dzieliły się na forum swoimi wspomnieniami. Z entuzjazmem planowały także odwiedziny w innych regionach.

Wspólnie z dziećmi, cieszymy się z udziału w wymianie pocztówkowej. Uważamy ją za ważną, pod względem edukacyjnym, ale też integrującym przedszkolaki z różnych regionów Polski.

 

Izabela Brzuszkiewicz

Milena Witosińska

Zobacz galerię (6 zdjęć)