null

Patriotyczny wrzesień na Bielanach

Drukuj otwiera się w nowej karcie
zdjęcie przedstawia zwieńczenie sztandaru wojskowego z odlewem orła

Burmistrz Grzegorz Pietruczuk wraz z Radą i Zarządem Dzielnicy Bielany zapraszają na okolicznościowe wydarzenia patriotyczne zorganizowane z okazji 84. rocznicy wybuchu II wojny światowej i kampanii wrześniowej oraz 79. rocznicy upadku Powstania Warszawskiego.

84. rocznica wybuchu II wojny światowej

1 września 2023 r. (piątek)

godz. 12:00 – Msza Św. w kościele św. Marii Magdaleny na Wawrzyszewie przy ul. Wólczyńskiej 64

godz. 13:00 – uroczystość patriotyczna przy pomniku 30. Pułku Strzelców Kaniowskich na Cmentarzu Wawrzyszewskim

W dniu 84. rocznicy wybuchu II wojny światowej zapraszamy na Cmentarz Wawrzyszewski, aby oddać hołd żołnierzom 30. Pułku Strzelców Kaniowskich, którzy polegli w walkach toczonych we wrześniu 1939 r. na obszarze dzisiejszej Huty i Młocin. 


Uroczystość poświęcona pamięci Żołnierzy 77. Pułku Piechoty Wojska Polskiego i 77. Pułku Piechoty Armii Krajowej okręgu Nowogródek oraz Mieszkańców Ziemi Lidzkiej

10 września 2023 r. (niedziela)

godz. 13:00 – Msza Św. w kościele św. Zygmunta przy Placu Konfederacji 55

godz. 14:00 – uroczystość patriotyczna przy głazie pamiątkowym


84. rocznica ataku ZSRR na Polskę

17 września 2023 r. (niedziela)

godz. 13:00 – Msza Św. w kościele pw. Zesłania Ducha Św., ul. Broniewskiego 44

Po mszy będzie możliwość złożenia kwiatów z kaplicy kościoła.


84. rocznica bitwy Warszawskie Termopile

21 września 2023 r. (czwartek)

godz. 12:00 – uroczystość patriotyczna pod pomnikiem upamiętniającym bitwę, na skwerze Pułku Strzelców Kaniowskich, ul. Kasprowicza 132.

Podczas uroczystości nastąpi prezentacja srebrnej monety kolekcjonerskiej Narodowego Banku Polskiego z serii "Polskie Termopile - Warszawskie Termopile".

W bohaterskiej próbie obrony Warszawy przed napierającymi na miasto niemieckimi wojskami poległo ponad 600 żołnierzy I batalionu 30 pułku, w tym jego dowódca major Bronisław Kamiński. Ich ofiara pozwoliła zatrzymać natarcie niemieckiej 23 Dywizji Piechoty, wspieranej przez czołgi i działa, a co z kolei ułatwiło przedostanie się do stolicy niedobitkom Armii Pomorze i Poznań, które zostały rozbite w bitwie pod Bzurą.


Uroczystość upamiętniająca mieszkańców Marymontu oraz uciekinierów z innych dzielnic Warszawy, zamordowanych przez Niemców w czasie Powstania Warszawskiego w dniach 14-15 września 1944 r. oraz upamiętniającą koniec Powstania Warszawskiego

2 października 2023 r. (poniedziałek)

godz. 11:00 – uroczystość przy pomniku przy wejściu do XCIV LO im. Gen. Stanisława Maczka przy ul. Gwiaździstej 35

Niemieckie zbrodnie w trakcie Powstania Warszawskiego nie ominęły również Bielan. 14 i 15 września 1944 roku hitlerowcy dokonali rzezi cywilów na Marymoncie. Dziś nie ma już tych ulic, domów, podwórek. Wśród mieszkańców Marymontu i innych części Bielan przetrwała jednak pamięć po tych strasznych dniach wrześniowych, w których zamordowano blisko 400 osób.