null

Otwarcie wystawy "Obrazy włóczką tkane" Sekcji Tkactwa Artystycznego w Bielańskim Ośrodku Kultury

Drukuj otwiera się w nowej karcie
16.12.2016 - 16.12.2016
nazwa, Kochanowskiego 22, Warszawa

Serdecznie zapraszamy 16 grudnia (piątek) o godz. 18.00 na wernisaż Sekcji Tkactwa Artystycznego działającej pod kierunkiem Marzenny Kustry w naszej Filii.  Tytuł wystawy „Obrazy włóczką tkane”.

Wstęp wolny
Wystawa czynna do 8 stycznia 2017

Sekcja Tkactwa Artystycznego w Bielańskim Ośrodku Kultury przy ul. Estrady 112 została zorganizowana we wrześniu 2003 roku, była pierwszą grupą zajęć stałych w nowopowstałej placówce kultury na osiedlu Wólka Węglowa,  sekcją inaugurującą działalność Filii Bielańskiego Ośrodka Kultury.
Od samego początku, sekcja pracuje pod kierunkiem p. Jadwigi Marzenny Kustry, byłej nauczycielki plastyki, laureatki wielu konkursów i przeglądów, jej prace prezentowane na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych, zdobią wnętrza w kraju, jak i za granicą  m.in. w USA, Kanadzie, Włoszech i Francji.
Pani Marzenna uczy nie tylko plastyki, przede wszystkim uczy „malarskiego spojrzenia” na otaczający świat, inspiruje do pracy twórczej i kreatywności artystycznej. Tkactwo to nie tylko rękodzieło, to także sposób na życie – „pasja tkactwa artystycznego dodaje życiu kolorytu, wyzwala inwencję artystyczną przy doborze tematu, kolorów włóczki i faktury, jest sposobem wyrażania własnej osobowości. Efektem finalnym żmudnej i długiej pracy jest nie tylko gobelin, który dostarcza wiele satysfakcji, ale również rozwój dowartościowanie własnej osoby. Eksponowanie własnego gobelinu na wystawie jest uwieńczeniem wielomiesięcznej pracy, która daje radość twórcom i oglądającym wystawę” – taką filozofię tworzenia p. Marzenna Kustra przekazuje członkiniom Sekcji.
Twórczość uczestniczek zajęć już dawno wyszła poza ramy tzw. Prac amatorskich, są to gobeliny o wysokim poziomie artystycznym, z przemyślaną koncepcją budowy obrazu, fakturą i tematyką.
We współczesnej Polsce największym zainteresowaniem tkanina artystyczna cieszyła się w latach 60-80 XX wieku,  niestety po tym okresie nastąpił znaczący spadek zainteresowania tego rodzaju twórczością. Tym bardziej cieszy, że są osoby kultywujące tę dziedzinę sztuki, kontynuujące piękną tradycję polskiej szkoły tkaniny.
Członkiniami Sekcji Tkactwa Artystycznego są: Antonina Arkuszewska, Wisława Bednarska, Izabella Bojczuk, Danuta Bolek, Barbara Delakowicz, Wanda Goszczyńska, Zuzanna Izdebska, Maria Jagodzińska, Elżbieta Janczewska, Gabriela Jóźwik, Wanda Kacprzak, Irena Klimek, Elżbieta Kraski, Zofia Midak, Urszula Papis.

Krystyna Gzula (BOK, Filia Estrady)

Bielański Ośrodek Kultury ul. Goldoniego 1 tel. 22 834-65-47 www.bok-bielany.eu