null

Ostatki Jazzowe w cyklu "Jazz w Podziemiach Kamedulskich na Bielanach"

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Jazz Band Ball Orchestra gra od ponad 50 lat. To najstarszy polski zespół wykonujący jazz tradycyjny, fenomen na skalę polską i światową. Trudno znaleźć zespół, który byłby aktywny przez ponad pół wieku i wciąż cieszył się niesłabnącym powodzeniem fanów. Od kilku dekad pochodzący z Krakowa JBBO zdobywa I miejsce w kategorii „jazz tradycyjny” w ankiecie czytelników miesięcznika Jazz Forum.

Na warszawskich Bielanach w ostatni dzień Karnawału Jazz Band Ball Orchestra  zaprezentuje największe przeboje jazzu nowoorleańskiego.

Na ogólnopolską scenę jazzową wprowadziło JBBO zwycięstwo w konkursie festiwalu Jazz Nad Odrą w 1965r.. Wydarzenie to zapoczątkowało trwający do dziś ciąg niezliczonych koncertów w Polsce i niemal na całym świecie. Zespół uczestniczył m.in. w North Sea Jazz Festival w Hadze, Dixieland Meeting w Oberhausen oraz wielokrotnie w słynnym Dixieland Jazz Jubilee w Sacramento (USA), współpracował też z wieloma wybitnymi muzykami, m.in. słynnym trębaczem Wallacem Davenportem.

Muzycy wydali ponad 40 płyt, w tym 25 winylowych. Cieszą się popularnością nie tylko w Polsce, ale i za granicą. Doczekali się nawet swojego fan clubu w Sacramento.

Muzyka Jazz Band Ball Orchestra oparta jest na solidnych podstawach. Są nimi jazz nowoorleański i Louis Armstrong.

JBBO zaczynał jako formacja dixielandowa, jednak z upływem czasu, oraz po zmianach personalnych, ich styl ewoluował i obecnie według znanego krytyka Bogdana Chmury „…ich muzyka jest syntezą jazzu nowoorleańskiego, swingu z elementami bebopu, bluesa, polskiego folkloru i latino” – i tę muzykę fani oklaskują już od ponad pięćdziesięciu lat.