Opowieść muzyczna „Dwanaście scen z życia Eulalii”

19.11.2021 19:00 - 19.11.2021 21:00
Bielański Ośrodek Kultury, ul. C. Goldoniego 1
monidło ze starym, czarno-białym portretem małżeństwa

Spektakl w reżyserii Anny Jakowskiej, przygotowywany w ramach stypendium Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

W oparciu o wieloletnie doświadczenia związane z praktykowaniem śpiewu wiejskiego Polski i Ukrainy, a także rozliczne rozmowy z wiejskimi śpiewaczkami pokolenia przedwojennego, powstaje spektakl opowiadający o życiu, śpiewie, ciężkiej pracy, różnych koniecznościach, tradycjach, smutkach i radościach – o zwykłym życiu wiejskich kobiet, dla których codziennymi towarzyszami były i są pieśni.

Przedstawimy postacie kobiet, które w różny sposób stały się nam bliskie. Nam, czyli występującym śpiewaczkom, mającym różne doświadczenia i różne ulubione bohaterki w świecie wiejskich wykonawczyń. Okazuje się, że bariera wieku, miejsca, w którym się żyje, wykształcenia czy nawet kraju i języka nie ma znaczenia, gdy spotykają się osoby, które po prostu kochają śpiewać.

Występują:

• Anna Jakowska
  • Jagna Knittel
  • Joanna Górska
  • Olga Kozieł
  • Julita Charytoniuk
  • Iwona Pawlak
  • Antonina Szumejko
  • Helena Rykowska

Scenariusz i reżyseria:

• Anna Jakowska

Spektakl zrealizowano w ramach stypendium Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu

Anna Jakowska

Muzykę ludową zajmuję się od 1991 roku – początkowo w wersji folkowej – w zespole Werchowyna. W 1993 roku rozpoczęła się moja fascynacja muzyką in crudo – początkowo było to wspólne śpiewanie w środowisku Domu Tańca, potem od 1998 bardzo liczne warsztaty u różnych nauczycieli, samodzielna praca w terenie, zarówno w Polsce, jak i na Ukrainie i w Rosji.

W roku 2000 razem z grupą pasjonatek z zespołuMuzyka z Drogi zaczęłam intensywną pracę nad oswajaniem różnic emisyjnych w różnych tradycjach – zarówno w różnych krajach, jak i różnych regionach Polski. Obecnie śpiewam w grupach Warszawa Wschodnia, Z Lasu, Wołyń w pieśniach.

Jak dotąd brała udział w przygotowaniach i występowałam w dwóch spektaklach muzycznych: „Wesele polsko-rosyjskie” (2006) oraz „Olmany. Interludium” (2011).

Data: 19 listopada 2021 r. (piątek).
Godz.: 19:00.
Miejsce: Bielański Ośrodek Kultury, ul. C. Goldoniego 1.
Wejściówki: od 8 listopada w BOK i na
evenea.pl.

Informujemy, że wydarzenie realizowane jest zgodnie z obowiązującymi ograniczeniami, nakazami i zakazami w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, aktualne na dzień wydarzenia).

Sprawdź lokalizację na mapie