Ojczyzna to kraj dzieciństwa - relacja z Przedszkola nr 49

Ojczyzna to kraj dzieciństwa
miejsce urodzenia
to jest ta mała najbliższa
ojczyzna…
Tadeusz Różewicz

Dla dziecka ta najmniejsza, najbliższa Ojczyzna to miejsce zamieszkania, miejsce codziennego przebywania wśród rówieśników – przedszkole. Na rodzicach, nauczycielach ciąży obowiązek pokazania dziecku najbliższego otoczenia. Najprostszym sposobem są spacery, wycieczki z najbliższymi oraz włączanie się aktywnie w życie społeczności przedszkolnej.

Przywiązanie do miejsca zamieszkania, czynny udział w różnego rodzaju aktywnościach przedszkolnych będzie fundamentem do budowania poczucia bycia Polakiem i przywiązania do Ojczyzny.

Pokazanie dziecku mapy Polski, symboli narodowych, przeczytanie legendy, zaśpiewanie piosenki patriotycznej jest podstawą. W tym roku już jako grupa pięcio – sześciolatków po wysłuchaniu krótkiej historii o Żołnierzach 77 Pułku Piechoty Wojska Polskiego poszliśmy złożyć kwiaty i zapalić znicze pod pomnikiem pamięci 77 Pułku Piechoty Wojska Polskiego, 77 Pułku Piechoty AK Okręgu Nowogródek oraz Mieszkańców Ziemi Lidzkiej. Wydarzeniem tym zwróciłyśmy dzieciom uwagę na potrzebę pamięci o bohaterach naszej wolności. Tym samym 25 października włączyliśmy się do akcji „Szkoła pamięta”.

Niemniej jednak najcenniejszą nauką szacunku do miejsca, w którym się żyje, mieszka  jest kontakt z osobą, która pamięta minione lata danego kraju, regionu, miasta. Mamy to szczęście, że Dziadziuś jednej z dziewczynek w naszej grupie mieszka od 85 lat na Bielanach. W odpowiedzi na zaproszenie poprowadził historyczną gawędę. Opowiadał o budynkach otaczających przedszkole, o życiu codziennym w latach okupacji. Dzieci mogły się dowiedzieć w jaki sposób kiedyś chłopcy robili sobie hulajnogi, w jakie zabawy się bawiono. Przedszkolaki mogły obejrzeć archiwalne fotografie naszej placówki. Z ogromnym zainteresowaniem patrzyły na zdjęcie, na którym fotografowani uczniowie nie mieli butów. Z przejęciem słuchali o czasach, w których buty były luksusem. O tym i wielu innych kwestiach dowiedziały się bezpośrednio od świadka tamtych lat. Sześcioletnie dzieci zadawały pytania i autentycznie były zainteresowane minionymi latami.

To było wyjątkowe popołudnie w naszej grupie – pełne uwagi i szacunku dla osoby, która nas odwiedziła.

Budowanie tożsamości narodowej to również wspólne śpiewanie „Mazurka Dąbrowskiego”. W tym roku włączając się w akcję „Szkoła do hymnu” w piątek 8 listopada o symbolicznej godzinie 11:11 razem odśpiewaliśmy hymn narodowy.

Autor: Jolanta Świątkowska, nauczycielka Przedszkola nr 49 „Pluszowy Miś”

Zobacz galerię (7 zdjęć)