null

Odnaleziona bezcenna kolekcja zdjęć

Drukuj otwiera się w nowej karcie

W zakamarkach domu rodziny Duszków na Starych Bielanach znaleziono bezcenne negatywy. Należały do Adolfa Duszka, który na zdjęciach uwiecznił Warszawę głównie z lat 50. XX w., a szczególnie obecną dzielnicę Bielany.

Według rodziny Adolfa Duszka, wiele ze znalezionych negatywów nigdy nie było wywołanych. Na dotychczas zdigitalizowanej niewielkiej części kolekcji widać m.in. odbudowę Warszawy, budowę Pałacu Kultury i Nauki, Łazienki Królewskie, Miejski Ogród Zoologiczny, Ogród Saski oraz dzisiejszy Plac Konstytucji i Plac Bankowy.

Adolf Duszek, mieszkaniec Bielan, uwiecznił także swoje okolice. Zamiast szerokiej ulicy Kasprowicza mamy szerokie... klepisko. Na fotografiach widać dzisiejszy Plac Konfederacji, a także kościół w Lesie Bielańskim.

Odnalezione fotografie zostaną zaprezentowane w przyszłym roku. Rodzina Duszków podjęła współpracę z Bielańską Fototeką i Urzędem Dzielnicy Bielany. W planach jest wydanie albumu, wystawa oraz spacery historyczne śladami miejsc ze zdjęć Adolfa Duszka.

Jestem zachwycony odnalezionym zbiorem. Ta niezwykła dokumentacja fotograficzna pokazuje, jak wyglądały zarówno Bielany, jak i Warszawa wiele dekad temu. Archiwum pana Duszka to bezcenny skarb i gratka nie tylko dla varsavianistów, ale chyba dla wszystkich mieszkańców stolicy – komentuje Grzegorz Pietruczuk – Burmistrz Dzielnicy Bielany.

Adolf Duszek na ruinach
Zobacz galerię (12 zdjęć)
zrujnowane domy na ulicy Piwnej
Plac bankowy lata 50
Kościół pokamedulski ulica dewajtis lata 50
Plac Konstytucji w latach pięćdziesiątych
Budynki na Starym Mieście w latach pięćdziesiątych
widok na budynek ul. Kasprowicza w latach pięćdziesiątych
widok budynków na Placu Konfederacji w latach pięćdziesiątych
Pan Roman Duszek razem z pracownikiem Urzędu oglądają stare zdjęcia na laptopie
Pan Roman Duszek z siostrą podpisują dokumenty na biurku
Pan Roman Duszek z siostrą, Burmistrz Grzegorz Pietruczuk i zastępca Burmistrza Włodzimierz Piątkowski pozują na tle choinki z podpisanymi dokumentami