null

Obchody 97. Rocznicy Święta Niepodległości Polski na AWF

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Data 11 listopada 1918 r. jest niewątpliwie jedną z najważniejszych dat w naszej historii. Tego dnia, po 123 latach niewoli, Rzeczypospolita znów pojawiła się na mapach Europy. Z tej okazji jak co roku przy pomniku Józefa Piłsudskiego na terenie Akademii Wychowania Fizycznego przy ul. Marymonckiej 34, odbyła się uroczystość z okazji 97. Rocznicy Dnia Niepodległości.

Zgromadzonych powitał Rektor AWF prof. Andrzej Mastalerz. Burmistrz Dzielnicy Bielany Tomasz Mencina w swoim przemówieniu przywołał sylwetkę Marszałka: „Był nie tylko wielkim patriotą i żołnierzem, ale też pomysłodawcą wielu przedsięwzięć. Z jego inicjatywy swoje podwoje otworzył Centralny Instytut Wychowania Fizycznego. Marszałek wiedział, że w poczuciu odpowiedzialności i troski o dobro, trwałość i obronność państwa musi w odradzającej się Polsce wrócić dbałość o zdrowie fizyczne i moralne dzieci oraz młodzieży.”

Na uroczystość przybyły związane z Bielanami posłanki Joanna Fabisiak i Małgorzata Gosiewska. Wieńce pod pomnikiem złożyły liczne delegacje: m.in. bielańskie środowisko kombatanckie z por. Józefem Kassykiem przewodniczącym Bielańskiego Klubu Kombatanta, radny m.st. Warszawy Edmund Świderski, reprezentanci zarządu Dzielnicy Bemowo z burmistrzem Markiem Lipińskim na czele, przedstawiciele wyższych uczelni, bielańskich służb mundurowych, bielańskiego oddziału PCK, które reprezentowali: Ewa Zalewska oraz Wojciech Borkowski i wielu innych. W imieniu samorządu Dzielnicy Bielany wieniec pod pomnikiem złożyli - wiceprzewodnicząca Rady Dzielnicy Bielany Anna Czarnecka, Burmistrz Tomasz Mencina wraz z zastępcami: Grzegorzem Pietruczukiem i Włodziemierzem Piątkowskim, Radni Dzielnicy Bielany: Renata Banasiak, Wojciech Borkowski, Stefan Kulesza, Daniel Pieniek, Joanna Radziejewska, Emilia Romanik, Sławomir Umiński, Łukasz Świderski, Michał Świderski, Emilia Romanik.

W uroczystości udział wzięli również licznie zgromadzeni mieszkańcy Bielan, kombatanci oraz społeczność akademicka, za co podziękował Burmistrz Dzielnicy Tomasz Mencina, życząc jednocześnie satysfakcji z rozwoju państwa oraz mądrego korzystania z daru wolności.