null

Obchody 79. rocznicy Powstania Warszawskiego na Bielanach

Drukuj otwiera się w nowej karcie
zdjęcie przedstawia śpiewającą dziewczyną przebraną w strój powstańczej sanitariuszki
Powstańcze śpiewanie na Piechotkowie od lat cieszy się popularnością wśród mieszkańców | Autor: Simona Supino

Burmistrz Grzegorz Pietruczuk wraz z Radą i Zarządem Dzielnicy Bielany zapraszają na okolicznościowe wydarzenia zorganizowane z okazji 79. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, największego zrywu wolnościowego w historii II wojny światowej.

Bój o lotnisko

Obchody rozpoczniemy od mszy upamiętniającej Żołnierzy Armii Krajowej z grupy „Kampinos”, którzy brali udział w walkach o lotnisko bielańskie. Uroczystość odbędzie się w niedzielę 30 lipca o godz. 12:00 w kościele Matki Bożej Królowej Pokoju przy ul. Dzierżoniowskiej 7. Następnie przeniesiemy się pod pomnik ku czci walk o lotnisko bielańskie przy ul. Michaliny 10, aby złożyć kwiaty i oddać hołd poległym.

Powstańcze pieśni

Jak co roku spotkamy się na wspólne śpiewanie powstańczych pieśni przy muralu państwa Piechotków. Tym razem wystąpi dla nas Kapela Sztajer, która zagra m.in. wiele zakazanych piosenek, którymi ludność stolicy potrafiła wykpić terror niemieckiego okupanta. Spotkanie poprowadzi Andrzej Krusiewicz, prezenter Polskiego Radia. Koncert odbędzie w czwartek 3 sierpnia o godz. 18:00 na podwórko przy ul. Skalbmierskiej 5.

Artyści w Powstaniu

Za to we wtorek 8 sierpnia o godz. 18:00 warto wybrać się na wernisaż wystawy poświęconej artystom biorącym udział w Powstaniu, którą przygotowała Biblioteka Publiczna im. Stanisława Staszica. Poznamy dzięki niej sylwetki m.in. aktorki Ireny Kwiatkowskiej ps. „Katarzyna”, pianisty Jana Ekiera ps. "Janosik" czy aktora Adama Brodzisza ps. „Bonza” . Wystawę możecie oglądać w Galerii Aneks Bielański przy ul. Romaszewskiego 19 od końca lipca do 24 września 2023 r.

Liczba Powstańców warszawskich z roku na rok zmniejsza się. Biegnący czas jest nieubłagany. Do stołecznego zrywu w roku 1944 stanęło około 50 tys. żołnierzy. Obecnie żyje ich jeszcze około pięciuset. Nie jesteśmy w stanie zatrzymać ich wśród nas. Możemy jednak zachować pamięć o tym, co dla nas zrobili – zaprasza do wspólnego obchodzenia 79. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego burmistrz Grzegorz Pietruczuk.