null

Nowy żłobek na Bielanach - gotowy

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Od grudnia z nowego żłobka na Wawrzyszewie korzysta 150 maluchów. Właśnie trwają tam dni adaptacyjne. Dzieci, rodziców oraz opiekunki odwiedził Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.

Zapewnienie opieki najmłodszym warszawiakom w żłobkach to dla mnie jeden z priorytetów. Od września przyszłego roku zagwarantujemy bezpłatną opiekę w miejskich żłobkach. Przygotuję projekty uchwał, wdrażające nowe zasady - jeżeli dzieci nie znajdą miejsca w publicznym żłobku, miasto będzie mogło dopłacić do opieki w żłobkach prywatnych, bez ograniczeń wynikających z zarobków rodziców – mówił Rafał Trzaskowski podczas spotkania z rodzicami w nowym żłobku. – Równolegle przyspieszę program rozbudowy miejskich żłobków. W 2019 roku rozpoczniemy proces planowania budowy kolejnych nowych placówek.

Żłobek przy ulicy Tołstoja

Od grudnia ze żłobka na Bielanach, przy ul. L. Tołstoja 2 korzysta 150 dzieci w pięciu grupach. Teraz trwają zajęcia adaptacyjne, dzięki którym dzieci poznają nowe miejsce i opiekunki przy udziale bliskiej osoby. Od stycznia w żłobku będzie jeszcze jedna grupa dla 30 maluchów i placówka będzie liczyła 180 miejsc.

Nad procesem adaptacji w żłobku, a także nad prawidłowym rozwojem dzieci, czuwa psycholog. Oprócz przestronnych i kolorowych sal dla grup, jest również wspólna sala zabaw m.in. z tzw. magicznym dywanem oraz zabawkami wspierającymi rozwój psychoruchowy i poznawczy dzieci. Do dyspozycji maluchów jest plac zabaw, a także pokój z krzywymi lustrami. Żłobek ogrzewają gruntowe pompy ciepła. Łączny koszt inwestycji to 9 mln zł.

- To dla nas jedna ze sztandarowych inwestycji, realizowanych na terenie Bielan. Nowy, ekologiczny żłobek jest nowocześnie wyposażony. Wszystkie sale dostosowane są do różnego wieku i etapu rozwoju dzieci. Nowością również jest ogrzewanie całego budynku ze źródeł geotermalnych – ekologicznych i przede wszystkim odnawialnych. Cieszymy się, że już od nowego roku placówka będzie w stanie pomieścić 180 najmłodszych mieszkańców naszej Dzielnicy – powiedział burmistrz Dzielnicy Bielany Grzegorz Pietruszek.
 

W otwarciu żłobka wzięli również udział zastępcy burmistrza: Katarzyna Potapowicz, Andrzej Malina i Włodzimierz Piątkowski.

 

Opieka nad najmłodszymi warszawiakami

W 2006 r. w warszawskich żłobkach było 3156 miejsc. Teraz zapewniamy opiekę ponad 7,8 tys. maluchom w miejskich i niepublicznych żłobkach dofinansowanych przez ratusz oraz u dziennych opiekunów.

Od 2006 roku wybudowaliśmy 41 żłobków, kończą się budowy kolejnych placówek. W przyszłym roku planujemy oddać do użytku 6 nowych żłobków: dwa na Ursynowie, po jednym żłobku w Wesołej, Wilanowie, Ursusie i na Woli.

Wykupujemy 352 miejsca w niepublicznych placówkach oraz zatrudniamy 27 opiekunów dziennych, którzy zajmują się 135 dziećmi. Obecnie rozstrzygamy kolejny konkurs dla niepublicznych żłobków na dofinasowanie około 120 nowych miejsc. Łącznie na wykup miejsc w żłobkach niepublicznych w latach 2018-2021 przeznaczyliśmy 22 mln zł.

Zobacz galerię (23 zdjęć)