null

Przy ulicy Lekkiej powstanie skwer z prawdziwego zdarzenia

Drukuj otwiera się w nowej karcie
zdjęcie przedstawia burmistrza Grzegorza Pietruczuka i Włodzimierza Piątkowskiego wraz z wykonawcą i pracowniczką urzędu, którzy wizytują miejsce, gdzie powstanie skwer
Oględziny miejsca, w którym powstanie skwer z udziałem burmistrzów i wykonawcy. | Autor: Wojtek Artyniew

Osiedle między ulicami Nocznickiego i Sokratesa nie posiada praktycznie żadnej większej przestrzeni do rekreacji, co mocno doskwiera tutejszym mieszkańcom. Od kilku lat zwracali się oni do urzędu z prośbami, aby coś tutaj „wymyślić”. I udało się!

Niezbędnym elementem każdego osiedla jest zieleń i przestrzeń do rekreacji. Tego tutaj, przy ul. Lekkiej i Cienkiej brakowało. Liczę, że nowy skwer przypadnie do gustu i będzie dobrze służył mieszkańcom – komentuje burmistrz Grzegorz Pietruczuk.

Na skwerze wykonana zostanie siłownia plenerowa – poza standardowymi urządzeniami do ćwiczeń znajdzie się też jedno wielofunkcyjne, dedykowane dla dzieci – i strefa do street workoutu

Skwer będzie wyposażony w ławki, hotel dla owadów, stojaki na rowery oraz kosze na odpady. Na potrzeby psich spacerowiczów postawione zostaną znane i lubiane przez czterołapy piesuary.

Nie zabraknie także zieleni. Na skwerze pojawi się rabata kwietna o powierzchni 400 m2, na której posadzone zostaną rośliny cebulowe oraz byliny i trawy ozdobne takie jak trzcinnik ostrokwiatowy, żeleźniak bulwiasty, płomyk kanadyjski, szałwia omszona czy kocimiętka.

Dla wygody poruszania się poprowadzone zostaną na skwerze chodniki z kostki betonowej i mineralno-żwirowe ścieżki.

Prace budowlane ruszą na przełomie października i listopada. Dziękuję mojemu zastępcy burmistrzowi Włodzimierzowi Piątkowskiemu i radnemu Radosławowi Sroczyńskiemu za ich wsparcie w pracach nad przygotowaniem inwestycji – dodaje burmistrz Pietruczuk.

Zagospodarowywanie terenu przyszłego skweru zaczęliśmy już wcześniej, bo na wiosnę tego roku. Posadziliśmy tutaj 14 drzew i kilkaset krzewów, a w miejscu jednego z najczęściej użytkowanych przez okolicznych mieszkańców przedeptów wykonaliśmy chodnik rzymski.


Nie jest to pierwsza przestrzeń w tej okolicy zagospodarowana przez urząd na potrzeby mieszkańców. W 2022 roku w ramach realizacji projektu z budżetu obywatelskiego powstał tutaj niewielki skwer między ulicami Lekką i Sokratesa. Na jego terenie wytyczone zostały ścieżki do spacerowania, nasadzone rośliny, ustawione ławki, kosze i stojaki rowerowe, a także urządzenia do ćwiczeń.

zdjęcie przedstawia przestrzeń między blokami, gdzie powstanie skwer przy ul. Lekkiej
Zobacz galerię (4 zdjęć)
W przestrzeni między blokami powstanie zielony skwer wyposażony w urządzenia do ćwiczeń.
zdjęcie przedstawia burmistrza Grzegorza Pietruczuka i Włodzimierza Piątkowskiego wraz z pracowniczką urzędu, którzy wizytują miejsce, gdzie powstanie skwer
zdjęcie przedstawia przestrzeń między blokami, gdzie powstanie skwer przy ul. Lekkiej