null

Sąsiedzie, podejdź do nowego MAL-u przy Kasprowicza

Drukuj otwiera się w nowej karcie
zdjęcie przedstawia wnętrze MALu Kasprowicza, widać na nim sale z meblami i kwiatami.
W MAL-u Kasprowicza sąsiedzi spotkają się z ludźmi kultury, aby wspólnie tworzyć na rzecz lokalnej społeczności. | Autor: Wojtek Artyniew

Kasprowicza 14 to nowe Miejsce Aktywności Lokalnej na Bielanach – przestrzeń dla sąsiedzkich inicjatyw oraz twórczej pracy lokalnych artystów. Pierwszych sąsiadów powitamy na oficjalnym otwarciu już 9 grudnia.

Opustoszały pawilon przy ulicy Kasprowicza 14 przeszedł imponującą metamorfozę i stał się otwartą przestrzenią do spotkań sąsiedzkich i inicjatyw kulturalnych. 

W MAL Kasprowicza 14 znajdziemy dwie pracownie artystyczne, niewielką scenę z widownią, przestrzeń ekspozycyjną do wystaw oraz kuchnię do kameralnych spotkań kulinarnych. System mobilnych ścian pozwoli na odpowiednie aranżowanie przestrzeni w zależności od potrzeb np. spektakle, koncerty, warsztaty i wystawy.

Chcemy aby tutaj, przy ul. Kasprowicza, powstało nowe centrum lokalne, miejsce codziennych kontaktów mieszkańców z najbliższego otoczenia. Kasprowicza 14 to adres przeznaczony dla wszystkich, którzy chcą działać lokalnie i potrzebują do tego przestrzeni – mówi Grzegorz Pietruczuk, burmistrz dzielnicy Bielany

Sąsiedzkie inicjatywy i nie tylko

Nową jednostką pokieruje Anna Płachecka, animatorka kultury, która przez ostatnie sześć lat była koordynatorką Miejsca Aktywności Lokalnej Samogłoska na Młocinach. Wraz ze swoim zespołem stworzyła tam miejsce sąsiedzkich spotkań, z ambitną ofertą zajęć i warsztatów.

Program MAL-u będzie tworzony na bieżąco z wszystkimi zainteresowanymi. Osoby, które chcą podzielić się swoimi pasjami oraz działać dla społeczności Bielan, znajdą tutaj wsparcie.

Kasprowicza 14, poza miejscem dla sąsiedzkich aktywności, będzie przestrzenią, która posłuży twórczej pracy naszych lokalnych artystów i artystek. Tutaj też ludzie kultury będą spotykać się z mieszkańcami podczas koncertów, wystaw czy warsztatów plastycznych – mówi Katarzyna Potapowicz, zastępca burmistrza dzielnicy Bielany.

Wychodzimy naprzeciw prośbom środowiska artystycznego o stworzenie dla nich miejsca do pracy twórczej.

Gdzie stare łączy się z nowym

MAL utworzony został w pawilonie handlowym zaprojektowany przez Marię i Kazimierza Piechotków, który powstał na początku lat 60. ubiegłego wieku w ramach realizacji osiedla Bielany II.

Przez wiele lat budynek był wyłączony z użytkowania i popadał w ruinę. W tym roku pawilon przeszedł kompleksową przebudowę. Inwestycję przeprowadził dzielnicowy Zakład Gospodarowania Nieruchomościami.

Mieszkańcy mają ogromny sentyment do tego miejsca, wiele osób wspomina czasy działalności pawilonu handlowego i cieszy się, że po latach wreszcie wróci tu życie. Przez ostatnie tygodnie, jak się tutaj urządzaliśmy, przychodzili oni do nas z pierwszymi pomysłami – mówi Anna Płachecka, kierowniczka Kasprowicza 14.

Powitanie sąsiadów

Na oficjalne otwarcie MAL-u Kasprowicza 14 zapraszamy w sobotę, 9 grudnia 2023 r. Na miejscu będzie czekać na Was szereg atrakcji i interesujących gości.

O godzinie 11:00 odbędzie się wykład Anny Cymer, historyczki architektury, przeplatany projekcją archiwalnych materiałów – niepublikowanych wcześniej zdjęć ze zbiorów Bielańskiej Fototeki oraz filmów z katalogu Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych.

Na godzinę 13:00 zaplanowane jest sąsiedzkie spotkanie zapoznawcze, podczas którego kierownik Płachecka wraz ze swoim zespołem oprowadzą po nowej przestrzeni i opowiedzą o tym, co będzie się tutaj działo.

Ponadto w ramach spotkania zapoznawczego będzie można zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie w fotobudce, wpisać się na ścianie pomysłów i wykonać sitodrukową odbitkę zdjęcia z czasów budowy bielańskich osiedli.

Przy stacji metra

MAL znajduje się na rogu ulic Kasprowicza i Pruszyńskiego, tuż przy północnym wyjściu ze stacji metra Słodowiec. Miejsce będzie działać od wtorku do soboty w godzinach 10:00-20:00.

Kasprowicza 14 dołączył do sieci ponad 100 warszawskich Miejsc Aktywności Lokalnej. Na Bielanach funkcjonują jeszcze trzy inne jednostki tego rodzaju: MAL Studnia przy ul. Estrady 112, MAL Samogłoska przy ul. Samogłoska 9 i MAL w Wypożyczalni dla Dorosłych i Młodzieży nr 22 przy ul. Rudzkiej 12/14.

zdjęcie przedstawia wnętrze nowego Miejsca Aktywności Lokalnej przy ul. Kasprowicza 14.
Zobacz galerię (5 zdjęć)
zdjęcie przedstawia wnętrze nowego Miejsca Aktywności Lokalnej przy ul. Kasprowicza 14.
zdjęcie przedstawia wnętrze nowego Miejsca Aktywności Lokalnej przy ul. Kasprowicza 14.
zdjęcie przedstawia wnętrze nowego Miejsca Aktywności Lokalnej przy ul. Kasprowicza 14.
zdjęcie przedstawia zespół MALu Kasprowicza 14 z kierownik Anną Płachecką.