null

Nowoczesna sygnalizacja Pułkowa/Dzierżoniowska

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Uruchomiono długo oczekiwaną przez mieszkańców Młocin, młodzież studiującą na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego i odwiedzających Cmentarz Północny sygnalizację świetlną na skrzyżowaniu ul. Pułkowej i Dzierżoniowskiej.

Bardzo potrzebna inwestycja umożliwia wreszcie bezpieczny przejazd przez coraz bardziej zatłoczoną ul. Pułkową, którą wg badań z 1999 r. w godzinach szczytu (7.30-8.30 i 16-17) przejeżdża w jedną stronę do trzech tysięcy pojazdów na godzinę, z tego ponad trzysta chciało skręcać w ul. Dzierżoniowską - w tym autobusy ZTM 181 i 384. Były z tym coraz większe kłopoty, czekające na skręt samochody blokowały pas Pułkowej w kierunku Łomianek, dochodziło do stłuczek i wypadków. W szczególnie trudnej sytuacji były autobusy długo zmuszone do oczekiwania na możliwość przejazdu.

Decyzja o budowie sygnalizacji zapadła w Zarządzie Dróg Miejskich w 1999 r. i rozpoczęto prace projektowe. Wybudowana sygnalizacja wykorzystuje nowoczesne rozwiązania techniczne w tym akomodacyjny sterownik ulicznej sygnalizacji świetlnej, wyprodukowany przez "a-ster" s.c. zakład elektroniki i automatyki przemysłowej z Krakowa (www.a-ster.com.pl )- warto zajrzeć na tę stronę, można tam znaleźć wiele ciekawych informacji o przemysłowych metodach sterowania nie tylko ruchem ulicznym).
W jezdniach zatopiono trzy pętle indukcyjne (jedna przy skręcie na Dzierżoniowską, pozostałe na Pułkowej w kierunku Warszawy nieopodal sygnalizacji), które przesyłają sygnały do sterownika. Oprogramowanie wykorzystuje te sygnały i steruje tak sygnalizatorami, aby przełączać je w sposób płynny nie powodując zatorów na przecinających się ulicach. Gdy nikt nie czeka na skręt sygnał z pętli zatopionej pod sygnalizatorem dla skręcających w Dzierżoniowską nie płynie do sterownika i ruch na Pułkowej nie jest zatrzymywany zmianą świateł. Użytkownicy tego odcinka Pułkowej przyznają, że światła nie powodują korków i kierowcy szybko przyzwyczaili się do nowej organizacji ruchu.