null

Nowe zasady odbioru odpadów komunalnych

Drukuj otwiera się w nowej karcie

W poniedziałek, 1 lipca wchodzą w życie umowy na odbiór odpadów komunalnych z terenu m.st. Warszawy z nowymi wykonawcami. W ogłoszonym w tym roku przetargu wybrano najkorzystniejsze dla mieszkańców oferty. Nowe umowy będą obowiązywały przez trzy lata.
 
- Ściśle nadzorujemy wdrożenie systemu w stolicy, tak aby zmiany operatorów były jak najmniej dostrzegalne przez mieszkańców – mówi Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy - Nie ukrywaliśmy, że zmiana systemu odbioru gospodarki jest dla samorządu wyzwaniem logistycznym, ale również mentalnym z punktu widzenia mieszkańców. Dotyczy to zwłaszcza odpowiedzialności w zabudowie wielorodzinnej. Dlatego tak ważne są działania edukacyjne, które realizujemy. Tylko dzięki wspólnej pracy możemy osiągnąć wymagane przepisami poziomy recyklingu, ale przede wszystkim zadbać o środowisko dla następnych pokoleń.
 
Operatorzy podpisali umowy pod koniec marca, po trzech miesiącach okresu przygotowawczego, w najbliższy poniedziałek rozpoczynają świadczenie usług. Nowi operatorzy (PARTNER Sp. z o.o. konsorcjum oraz BYŚ Wojciech Byśkiniewicz) będą odbierali od 1 lipca odpady komunalne w czterech dzielnicach (Bielany, Żoliborz, Białołęka, Targówek).
 
W przypadku zadania 3 (Mokotów) oraz zadania 6 (Rembertów, Wawer, Wesoła) nic nie zmieni się w zakresie odbioru odpadów – do czasu rozpoczęcia świadczenia usług wynikających z podpisanych umów i rozstrzygnięcia przetargu odpady będą odbierane przez dotychczasowych operatorów bez wpływu na jakość usługi.
 
W pozostałych dzielnicach nie zmieniają się operatorzy (szczegóły w mapce poniżej).

System odbioru opadów komunalnych w Warszawie:

  • zadanie 1 (Bielany i Żoliborz) firma BYŚ Wojciech Byśkiniewicz,
  • zadanie 2 (Białołęka i Targówek) konsorcjum Partner sp. z o.o., PARTNER Dariusz Apelski i JARPER sp. z o.o.,
  • zadanie 3 (Mokotów) spółka miejska MPO,
  • zadanie 4 (Ochota, Ursus i Włochy) spółka miejska MPO,
  • zadanie 5 (Praga Południe i Praga Północ) firma P.P.H.U. LEKARO Jolanta Zagórska,
  • zadanie 6 (Rembertów, Wawer, Wesoła) firma P.P.H.U. LEKARO Jolanta Zagórska,
  • zadanie 7 (Śródmieście) spółka miejska MPO,
  • zadanie 8 (Ursynów i Wilanów) konsorcjum SUEZ Polska Sp. z o.o. i Remondis Sp. z o.o.,
  • zadanie 9 (Wola i Bemowo) spółka miejska MPO.

Nowe harmonogramy odbioru odpadów komunalnych  obowiązujące od 1 lipca 2019 roku będą dostępne na stronie https://warszawa19115.pl/harmonogramy-wywozu-odpadow

Harmonogramy dla dzielnic Mokotów, Rembertów, Wawer i Wesoła dostępne są na stronach dotychczasowych operatorów:

Mieszkańcy stolicy od 1 stycznia 2019 r. mają zagwarantowany odbiór odpadów. 
Priorytetem dla stołecznego ratusza jest zapewnienie ciągłości odbioru odpadów. W Warszawie od 1 stycznia 2019 r. obowiązuje 5-frakcyjny system odbioru odpadów, który jest w pełni zbieżny z rozporządzeniem ministra środowiska i narzucony tym przepisem do wprowadzenia przez miasto. W tym systemie najważniejsze jest to, aby jak najmniej odpadów wpadało do czarnego pojemnika (tu powinny wpadać tyko odpady resztkowe). Odpady surowcowe, takie jak papier wyrzucać do niebieskiego pojemnika, tworzywa sztuczne i metale do pojemnika żółtego, szkło do pojemnika zielonego, do pojemnika brązowego bio.

Więcej informacji znajdą Państwo na: https://czysta.um.warszawa.pl/czysta/-/blogs/odbior-odpadow-w-warszawie-nowi-operatorzy-rozpoczynaja-prace?_33_redirect=https%3A%2F%2Fczysta.um.warszawa.pl%2Fczysta%3Fp_p_id%3D33%26p_p_lifecycle%3D0%26p_p_state%3Dnormal%26p_p_mode%3Dview%26p_p_col_id%3D_118_INSTANCE_bxNfRJplR7Sd__column-1%26p_p_col_count%3D1

Załączniki: