null

Noc Muzeów w Warszawie na Bielanach

Drukuj link otwiera się w nowej karcie
Zdjęcie z salonu toyoty przy ul. Klaudyny w trakcie Nocy Muzeów. Mieszkańcy oglądają zabytkowe samochody wyprodukowane przez ten japoński koncern motoryzacyjny.

Za nami jubileuszowa, 20. Noc Muzeów w Warszawie. Na Bielanach podczas muzealnego święta nie zabrakło atrakcji. Mieszkańcy m.in. zwiedzali schron obrony cywilnej pod Hutą, odkrywali tajemnice podziemi kamedulskich, oglądali szybowce Aeroklubu Warszawskiego i wspólnie tworzyli sensoryczny mural.

Bielany nie posiadają żadnej muzealnej placówki. Mimo to w tym roku na Bielanach odbyło się 7 wydarzeń w ramach Nocy Muzeów. Oferta atrakcji dla mieszkańców na noc z 18 na 19 maja była więc spora.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się podziemia biurowca Huty ArcelorMittal Warszawa. Do zwiedzania udostępniony został tam schron, czyli Stanowisko Dowodzenia Obrony Cywilnej. Obiekt powstał na przełomie lat 50. i 60. poprzedniego wieku i wciąż na wyposażeniu posiada przedmioty będące pamiątkami po poprzednim ustroju kraju. Dlatego w miniony weekend przyciągnął wielu miłośników historii i wojskowości.

Ale nie były to jedyne podziemia, które można było odwiedzić w trakcie Nocy Muzeów. Swoje bramy otworzył też klasztor pokamedulski w Lesie Bielańskim. Mieszkańcy zwiedzali tam m.in. eremitoria i skarbiec, a na koniec mogli zostać na koncercie Joanny Mioduchowskiej i Krzysztofa Tkaczyka z zespołem, który zamknął całość wydarzenia.

Osoby, które na co dzień nie pasjonują się historią, mogły natomiast zajrzeć do Aeroklubu Warszawskiego i obejrzeć stacjonujące tam samoloty, szybowce oraz modele. A także posłuchać o lotnictwie, w tym o statkach powietrznych i konstruowaniu modeli samolotów. Z kolei ci, którym bliska jest tradycyjna motoryzacja, mogli przyjść do salonu Toyoty przy ul. Klaudyny. Przygotowano tam wystawę zabytkowych samochodów wyprodukowanych przez ten japoński koncern motoryzacyjny.

Coś dla siebie mieli także wielbiciele sztuki. Mogli bowiem przyjść do MAL Kasprowicza 14 na malowanie muralu. Z tej okazji skorzystało ponad 100 osób. Każda chwyciła za pędzel lub wałek i tym sposobem wspólnym wysiłkiem na jednej ze ścian powstało malowidło ukazujące organiczne formy grzybów, mchów i porostów.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tegorocznej Nocy Muzeów w Warszawie na Bielanach.

Zobacz galerię (19 zdjęć />)