null

Noc Muzeów 2024 na Bielanach

Drukuj link otwiera się w nowej karcie
zdjęcie przedstawia grupę ludzi zwiedzających podziemia kamedulskie.
Podziemia kamedulskie oferują wiele tajemnic do odkrycia.

Zwiedzenia schronu obrony cywilnej pod Hutą, odkrywanie tajemnic podziemi kamedulskich, oglądanie szybowców Aeroklubu czy partycypacyjne tworzenie sensorycznego muralu – to tylko niektóre z wydarzeń na Bielanach, które odbędą się podczas jubileuszowej 20. Nocy Muzeów w Warszawie. Muzealne święto zaplanowano na 18 maja.

W tym roku na Bielanach odbędzie się łącznie 7 wydarzeń w ramach Nocy Muzeów. Niestety nasza dzielnica nie posiada praktycznie żadnych muzeów, ale nie stoi to na przeszkodzie, aby z roku na rok poszerzać bielańską ofertę dla uczestników muzealnego święta.

Na pewno z dużym zainteresowaniem spotka się okazja do zwiedzania dawnego Stanowiska Obrony Cywilnej w podziemiach biurowca Huty ArcelorMittal Warszawa, w pełni wyposażonego schronu, pełnego historycznych perełek i pamiątek po poprzednim systemie.

To nie jedyne podziemia, które będzie można odwiedzić tej majowej nocy. Swoje bramy otworzy też klasztor pokamedulski w Lesie Bielańskim. W planie poza zwiedzaniem zabytkowego kompleksu jest również wyjątkowy koncert.

Noc Muzeów na Bielanach

Zwiedzanie schronu z lat 50. pod biurowcem Huty ArcelorMittal Warszawa

Od 14:00 do 19:00 | Dla kogo: młodzież, dorośli

Biurowiec ArcelorMittal Warszawa, ul. Kasprowicza 132

Szczegóły wydarzenia:

Huta ArcelorMittal zaprasza na Noc Muzeów w schronie przeciwatomowym z lat 50.

– Zbiórka w budynku biurowym Huty ArcelorMittal Warszawa (ul. Kasprowicza 132 - na tyłach stacji metra Młociny).

– Zwiedzanie schronu, a właściwie Stanowiska Dowodzenia Obrony Cywilnej mieszczącego się w podziemiach biurowca Huty Warszawa (aktualna nazwa Huta ArcelorMittal Warszawa). Obiekt powstał na przełomie lat 50. i 60. XX wieku i został zachowany w stanie nienaruszonym wraz z pełnym wyposażeniem.

Informujemy, że ze względu na ograniczoną przestrzeń schron będą mogły zwiedzić TYLKO OSOBY ZAPISANE.

Informacje praktyczne:

Zapisy umożliwiające udział w wydarzeniu zostaną uruchomione 16 maja o godzinie 9:00 na stronie hutawarszawazaprasza.com, na której należy wypełnić formularz zgłoszeniowy.

Do schronu zapraszamy zwiedzających w 20-osobowych grupach.

Noc Muzeów w klasztorze pokamedulskim na Bielanach

Od 18:00 do 22:00 | Dla kogo: młodzież, dorośli

Klasztor pokamedulski, ul. Dewajtis 3

Szczegóły wydarzenia:

W programie zwiedzanie z przewodnikiem przestrzeni muzealnych (Eremitoria i Skarbiec), kościoła pw. Niepokalanego Poczęcia NMP - dawnego kościoła kamedulskiego, najcenniejszego zabytku Bielan, Podziemi Kamedulskich i Domku Zakonnika (Eremitorium nr 13) z oryginalnym wystrojem.

Ponadto uczniowie PLO Archutowskiego zaprezentują spektakl „Zagłoba swatem” H. Sienkiewicza, a całość wydarzenia zamknie koncert Joanny Mioduchowskiej i Krzysztofa Tkaczyka z zespołem, którzy w klimatycznej piwnicy artystycznej Podziemi Kamedulskich zagrają autorskie utwory poetycko-literackie.

Informacje praktyczne:

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny, bez zapisów, za wyjątkiem zwiedzania z przewodnikiem (dwie tury): po zapisie na stronie dobremiejsce.org.

Zostaw wszystko i odleć z nami – noc muzeów w Aeroklubie Warszawskim

Od 12:00 do 22:00 | Dla kogo: od 3 do 6 lat, od 7 do 13 lat, młodzież, dorośli, można przyjść ze zwierzakiem

Aeroklub, ul. Księżycowa 1

Szczegóły wydarzenia:

Aeroklub Warszawski zaprasza wszystkich zainteresowanych a szczególnie młodych przyszłych pilotów do naszego lotniczego świata.

Zaprezentujemy nasze samoloty, szybowce oraz modele. Przedstawiciele sekcji specjalnościowych chętnie opowiedzą o lotniczym życiu, statkach powietrznych, pasji latania czy konstruowania modeli samolotów. Można będzie zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia, a także obserwować startujące i lądujące na lotnisku samoloty oraz szybowce.

Goście zwiedzą nasz hangar samolotowy i szybowcowy a także zobaczą nasze statki powietrzne od środka.

Informacje praktyczne:

Wjazd od ulicy Kwitnącej. Pod samym Aeroklubem znajduje się przystanek autobusu numer 203.

Malujemy sensoryczny mural w MAL Kasprowicza 14

Od 18:00 do 22:00 | Dla kogo: młodzież, dorośli, można przyjść ze zwierzakiem

Miejsce Aktywności Lokalnej, ul. Kasprowicza 14

Szczegóły wydarzenia:

Weź udział w partycypacyjnym malowaniu muralu. Będziemy ozdabiać nowe miejsce kultury na mapie Warszawy.

Projekt muralu przedstawia organiczne formy grzybów, mchów i porostów. Umiejętności malarskie nie są konieczne - będziemy wypełniać szkic, zupełnie jak podczas malowania po numerkach. Skończone dzieło będzie zawierać fragmenty sensoryczne. Malowanie jest proste, wypełnicie gotowy kontur naniesiony na ścianę.

W przerwie od pracy zapraszamy do spędzenia czasu w strefie chill oraz obejrzenia aktualnej wystawy artystycznej.

Informacje praktyczne:

Na miejscu przygotowany będzie niezbędny sprzęt, muzyka i poczęstunek. Pawilon ma pojemność 49 osób jednocześnie. Wstęp wolny, prowadzenie - kadra MAL.

Leonard Luther – koncert w BOK

Od 18:00 do 19:30 | Dla kogo: dorośli.

Bielański Ośrodek Kultury, ul. Goldoniego 1

Szczegóły wydarzenia:

Leonard Luther jest kompozytorem i wykonawcą piosenek wywodzącym się z dawnych kręgów kultury studenckiej. Urodzony i całe życie związany z Bydgoszczą, absolwent tamtejszej Wyższej Szkoły Pedagogicznej rozpoczynał swoją drogę artystyczną w słynnym niegdyś klubie studenckim Beanus.

W swojej twórczości wykorzystuje teksty takich autorów jak: Aleksandra Bacińska, Jacek Ciechanowski, Ludwik Lipnicki, Mariusz Trzaska, Wiesław Sikorski, Sławomir Luter, Piotr Benecki czy Sławomir Kryś. Jednak jego największe przeboje wyszły spod pióra Aleksandry Bacińskiej.

Informacje praktyczne:

Dostępna ilość miejsc 135. Wejściówki dostępne od 6.05.2024, w BOK i na bielanski.waw.pl.

W razie pytań prosimy o kontakt: 22 834 65 47 lub sekretariat@bielanski.waw.pl.

Międzywarstwy – w Galerii Magdaleny Kobiereckiej

Od 16:00 do 23:00 | Dla kogo: młodzież, dorośli, można przyjść ze zwierzakiem

Galeria Magdaleny Kobiereckiej, ul. Schroegera 74 lok. 2

Szczegóły wydarzenia:

Warstwy malarskie, które stosuję i warstwy rzeczywistości, które postrzegam będą tematem wystawy malarstwa abstrakcyjnego.

Zapraszam do zwiedzania galerii autorskiej prezentującej dwie kolekcje:

– Kompozycje w autorskiej technice akrylu na szkle z elementami sgraffito;

– Wizyjne Zjawiska na płótnie w technice olejnej z elementami sztuki fantastycznej.

Opowiem o źródłach inspiracji, snach, dźwiękach, pracy na warstwach odwróconych, patrzeniu na niewidzialne warstwy świata i przenikaniu się doświadczeń.

Informacje praktyczne:

Jednorazowo w galerii może przebywać maksymalnie 20 osób. W przypadku większej liczby gości zwiedzanie odbędzie się na raty.

Dane kontaktowe: Magdalena Kobierecka, e-mail.: mk@formatpracownia.pl, tel.: 518 859 973

Art here, Art now - w Galerii Przeciąg

Od 18:00 do 01:00 | Dla kogo: od 3 do 6 lat, od 7 do 13 lat, młodzież, dorośli, można przyjść ze zwierzakiem

Galeria Przeciąg, ul. Klaudyny 32

Szczegóły wydarzenia:

Projekt artystyczny “Revolution“ wspólnie z Galerią Przeciąg przygotowuje interaktywną wystawę pod tytułem “ART HERE, ART NOW“, w ramach którego dzieła sztuki będą tworzone przez zaproszonych artystów bezpośrednio przed publicznością. Koncepcja zakłada pełne zanurzenie gości w procesie twórczym. Wszystkie stworzone dzieła zostaną natychmiast umieszczone na ścianach przestrzeni.

W wydarzeniu weźmie udział 5 autorów malujących na zmianę (każdy przez około godzinę), a przestrzeń i materiały artystyczne zostaną zapewnione publiczności, aby mogli dołączyć do procesu twórczego na warsztacie.

Informacje praktyczne:

Od 19:00 do 24:00 co godzinę będzie zmiana artystów. Wydarzenie będzie zawierało element muzyczny, dla inspiracji. Przestrzeń i materiały zostaną zorganizowane dla odwiedzających, którzy chcą dołączyć do artystów. Odbędzie się nagranie wideo.

Stwórz swój informator

Wszystkie informacje o wydarzeniach w ramach tegorocznej Nocy Muzeów można znaleźć na stronie: nocmuzeow.um.warszawa.pl.

Z pomocą wyszukiwarki, można stworzyć spersonalizowany plan zwiedzania lub pobrać interaktywny informator w języku polskim lub angielskim.