Zwiedzenia schronu obrony cywilnej pod Hutą, odkrywanie tajemnic podziemi kamedulskich, oglądanie szybowców Aeroklubu czy partycypacyjne tworzenie sensorycznego muralu – to tylko niektóre z wydarzeń na Bielanach, które odbędą się podczas jubileuszowej 20. Nocy Muzeów w Warszawie. Muzealne święto zaplanowano na 18 maja.
W tym roku na Bielanach odbędzie się łącznie 7 wydarzeń w ramach Nocy Muzeów. Niestety nasza dzielnica nie posiada praktycznie żadnych muzeów, ale nie stoi to na przeszkodzie, aby z roku na rok poszerzać bielańską ofertę dla uczestników muzealnego święta.
Na pewno z dużym zainteresowaniem spotka się okazja do zwiedzania dawnego Stanowiska Obrony Cywilnej w podziemiach biurowca Huty ArcelorMittal Warszawa, w pełni wyposażonego schronu, pełnego historycznych perełek i pamiątek po poprzednim systemie.
To nie jedyne podziemia, które będzie można odwiedzić tej majowej nocy. Swoje bramy otworzy też klasztor pokamedulski w Lesie Bielańskim. W planie poza zwiedzaniem zabytkowego kompleksu jest również wyjątkowy koncert.
Noc Muzeów na Bielanach
Zwiedzanie schronu z lat 50. pod biurowcem Huty ArcelorMittal Warszawa
Od 14:00 do 19:00 | Dla kogo: młodzież, dorośli
Biurowiec ArcelorMittal Warszawa, ul. Kasprowicza 132
Szczegóły wydarzenia:
Huta ArcelorMittal zaprasza na Noc Muzeów w schronie przeciwatomowym z lat 50.
– Zbiórka w budynku biurowym Huty ArcelorMittal Warszawa (ul. Kasprowicza 132 - na tyłach stacji metra Młociny).
– Zwiedzanie schronu, a właściwie Stanowiska Dowodzenia Obrony Cywilnej mieszczącego się w podziemiach biurowca Huty Warszawa (aktualna nazwa Huta ArcelorMittal Warszawa). Obiekt powstał na przełomie lat 50. i 60. XX wieku i został zachowany w stanie nienaruszonym wraz z pełnym wyposażeniem.
Informujemy, że ze względu na ograniczoną przestrzeń schron będą mogły zwiedzić TYLKO OSOBY ZAPISANE.
Informacje praktyczne:
Zapisy umożliwiające udział w wydarzeniu zostaną uruchomione 16 maja o godzinie 9:00 na stronie hutawarszawazaprasza.com, na której należy wypełnić formularz zgłoszeniowy.
Do schronu zapraszamy zwiedzających w 20-osobowych grupach.
Noc Muzeów w klasztorze pokamedulskim na Bielanach
Od 18:00 do 22:00 | Dla kogo: młodzież, dorośli
Klasztor pokamedulski, ul. Dewajtis 3
Szczegóły wydarzenia:
W programie zwiedzanie z przewodnikiem przestrzeni muzealnych (Eremitoria i Skarbiec), kościoła pw. Niepokalanego Poczęcia NMP - dawnego kościoła kamedulskiego, najcenniejszego zabytku Bielan, Podziemi Kamedulskich i Domku Zakonnika (Eremitorium nr 13) z oryginalnym wystrojem.
Ponadto uczniowie PLO Archutowskiego zaprezentują spektakl „Zagłoba swatem” H. Sienkiewicza, a całość wydarzenia zamknie koncert Joanny Mioduchowskiej i Krzysztofa Tkaczyka z zespołem, którzy w klimatycznej piwnicy artystycznej Podziemi Kamedulskich zagrają autorskie utwory poetycko-literackie.
Informacje praktyczne:
Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny, bez zapisów, za wyjątkiem zwiedzania z przewodnikiem (dwie tury): po zapisie na stronie dobremiejsce.org.
Zostaw wszystko i odleć z nami – noc muzeów w Aeroklubie Warszawskim
Od 12:00 do 22:00 | Dla kogo: od 3 do 6 lat, od 7 do 13 lat, młodzież, dorośli, można przyjść ze zwierzakiem
Aeroklub, ul. Księżycowa 1
Szczegóły wydarzenia:
Aeroklub Warszawski zaprasza wszystkich zainteresowanych a szczególnie młodych przyszłych pilotów do naszego lotniczego świata.
Zaprezentujemy nasze samoloty, szybowce oraz modele. Przedstawiciele sekcji specjalnościowych chętnie opowiedzą o lotniczym życiu, statkach powietrznych, pasji latania czy konstruowania modeli samolotów. Można będzie zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia, a także obserwować startujące i lądujące na lotnisku samoloty oraz szybowce.
Goście zwiedzą nasz hangar samolotowy i szybowcowy a także zobaczą nasze statki powietrzne od środka.
Informacje praktyczne:
Wjazd od ulicy Kwitnącej. Pod samym Aeroklubem znajduje się przystanek autobusu numer 203.
Malujemy sensoryczny mural w MAL Kasprowicza 14
Od 18:00 do 22:00 | Dla kogo: młodzież, dorośli, można przyjść ze zwierzakiem
Miejsce Aktywności Lokalnej, ul. Kasprowicza 14
Szczegóły wydarzenia:
Weź udział w partycypacyjnym malowaniu muralu. Będziemy ozdabiać nowe miejsce kultury na mapie Warszawy.
Projekt muralu przedstawia organiczne formy grzybów, mchów i porostów. Umiejętności malarskie nie są konieczne - będziemy wypełniać szkic, zupełnie jak podczas malowania po numerkach. Skończone dzieło będzie zawierać fragmenty sensoryczne. Malowanie jest proste, wypełnicie gotowy kontur naniesiony na ścianę.
W przerwie od pracy zapraszamy do spędzenia czasu w strefie chill oraz obejrzenia aktualnej wystawy artystycznej.
Informacje praktyczne:
Na miejscu przygotowany będzie niezbędny sprzęt, muzyka i poczęstunek. Pawilon ma pojemność 49 osób jednocześnie. Wstęp wolny, prowadzenie - kadra MAL.
Leonard Luther – koncert w BOK
Od 18:00 do 19:30 | Dla kogo: dorośli.
Bielański Ośrodek Kultury, ul. Goldoniego 1
Szczegóły wydarzenia:
Leonard Luther jest kompozytorem i wykonawcą piosenek wywodzącym się z dawnych kręgów kultury studenckiej. Urodzony i całe życie związany z Bydgoszczą, absolwent tamtejszej Wyższej Szkoły Pedagogicznej rozpoczynał swoją drogę artystyczną w słynnym niegdyś klubie studenckim Beanus.
W swojej twórczości wykorzystuje teksty takich autorów jak: Aleksandra Bacińska, Jacek Ciechanowski, Ludwik Lipnicki, Mariusz Trzaska, Wiesław Sikorski, Sławomir Luter, Piotr Benecki czy Sławomir Kryś. Jednak jego największe przeboje wyszły spod pióra Aleksandry Bacińskiej.
Informacje praktyczne:
Dostępna ilość miejsc 135. Wejściówki dostępne od 6.05.2024, w BOK i na bielanski.waw.pl.
W razie pytań prosimy o kontakt: 22 834 65 47 lub sekretariat@bielanski.waw.pl.
Międzywarstwy – w Galerii Magdaleny Kobiereckiej
Od 16:00 do 23:00 | Dla kogo: młodzież, dorośli, można przyjść ze zwierzakiem
Galeria Magdaleny Kobiereckiej, ul. Schroegera 74 lok. 2
Szczegóły wydarzenia:
Warstwy malarskie, które stosuję i warstwy rzeczywistości, które postrzegam będą tematem wystawy malarstwa abstrakcyjnego.
Zapraszam do zwiedzania galerii autorskiej prezentującej dwie kolekcje:
– Kompozycje w autorskiej technice akrylu na szkle z elementami sgraffito;
– Wizyjne Zjawiska na płótnie w technice olejnej z elementami sztuki fantastycznej.
Opowiem o źródłach inspiracji, snach, dźwiękach, pracy na warstwach odwróconych, patrzeniu na niewidzialne warstwy świata i przenikaniu się doświadczeń.
Informacje praktyczne:
Jednorazowo w galerii może przebywać maksymalnie 20 osób. W przypadku większej liczby gości zwiedzanie odbędzie się na raty.
Dane kontaktowe: Magdalena Kobierecka, e-mail.: mk@formatpracownia.pl, tel.: 518 859 973
Art here, Art now - w Galerii Przeciąg
Od 18:00 do 01:00 | Dla kogo: od 3 do 6 lat, od 7 do 13 lat, młodzież, dorośli, można przyjść ze zwierzakiem
Galeria Przeciąg, ul. Klaudyny 32
Szczegóły wydarzenia:
Projekt artystyczny “Revolution“ wspólnie z Galerią Przeciąg przygotowuje interaktywną wystawę pod tytułem “ART HERE, ART NOW“, w ramach którego dzieła sztuki będą tworzone przez zaproszonych artystów bezpośrednio przed publicznością. Koncepcja zakłada pełne zanurzenie gości w procesie twórczym. Wszystkie stworzone dzieła zostaną natychmiast umieszczone na ścianach przestrzeni.
W wydarzeniu weźmie udział 5 autorów malujących na zmianę (każdy przez około godzinę), a przestrzeń i materiały artystyczne zostaną zapewnione publiczności, aby mogli dołączyć do procesu twórczego na warsztacie.
Informacje praktyczne:
Od 19:00 do 24:00 co godzinę będzie zmiana artystów. Wydarzenie będzie zawierało element muzyczny, dla inspiracji. Przestrzeń i materiały zostaną zorganizowane dla odwiedzających, którzy chcą dołączyć do artystów. Odbędzie się nagranie wideo.
Stwórz swój informator
Wszystkie informacje o wydarzeniach w ramach tegorocznej Nocy Muzeów można znaleźć na stronie: nocmuzeow.um.warszawa.pl.
Z pomocą wyszukiwarki, można stworzyć spersonalizowany plan zwiedzania lub pobrać interaktywny informator w języku polskim lub angielskim.