null

Noc Muzeów

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Szanowni Państwo,

co roku w okolicach Międzynarodowego Dnia Muzeów przypadającego 18 maja, w bardzo wielu miastach Polski i Europy odbywa się swoisty spektakl, skromnie zapoczątkowany przez muzea właśnie. W swych początkach miał on na celu promocję tych placówek, odczarowanie muzeów jako miejsca, w których chodzi się w kapciach i rozmawia szeptem. Noc Muzeów pokazała jak niezwykle ciekawe zbiory mogą mieć te instytucje i w jak oryginalny sposób są pokazywane.

Sukcesu zaczęli zazdrościć inni – nie tyle frekwencjnego - co kreatywności i umiejętności trafienia do publiczności, z wydawało się trudnym przekazem jaki ze sobą niesie kultura wysoka. Z tego sukcesu chcieli skorzystać – z racji dziedziny jaką się zajmują niekojarzącą się z kulturą - administracja państwowa, sądy, kościoły różnych wyznań, szkoły, służby i wiele, wiele innych. Szansę wykorzystali doskonale.

Taką właśnie Noc Muzeów Warszawa kultywuje od kilkunastu lat. Ze skromnej imprezy, w której udział wzięło 11 muzeów przeistoczyła się w olbrzymie, logistycznie rozwinięte okołomiejskie wydarzenie. Każda instytucja biorąca w niej udział chce wypaść oryginalnie, unikatowo. Zachęca widzów-gości do przyjścia – urządza specjalne wystawy i pokazy, które są do obejrzenia tylko w tę jedną noc. Otwiera swoje podwoje, choć na co dzień jest pilnie strzeżona, opracowuje programy dla dzieci. A dla najmłodszych to także wielkie wydarzenie, bo razem z rodzicami są w mieście nierzadko do północy.

Tegoroczna 16. Noc Muzeów w Warszawie zapowiada się bardzo atrakcyjnie. W sobotę, 18 maja zwiedzających zaprosi 260 placówek. Stałych bywalców Nocy Muzeów specjalnie nie trzeba zachęcać do udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu. Mam nadzieję, że tak jak zawsze publiczność – mieszkańcy i turyści - także dopisze, a wrażenia z oglądanych atrakcji długo pozostaną w ich pamięci.

 

Rafał Trzaskowski
Prezydent m.st. Warszawy

Więcej informacji znajdą Państwo pod adresem - www.um.warszawa.pl/nocmuzeow