null

Noc Kupały na Bielanach

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Bielańska Noc Kupały za nami. W sobotę, 25 czerwca w Parku Kępa Potocka przy ul Gwiaździstej nie zabrakło czarów, wróżb i muzyki. Można było wziąć udział w atrakcjach nawiązujących do tradycji i rytuałów kupalnych, praktykowanych przez dawnych Słowian. W programie znalazły się również warsztaty kukiełkowe o dawnych strzygach i upiorach, opowiadanie słowiańskich legend i warsztaty wróżbiarskie. Było też wspólne przygotowywanie lampionów i wyplatanie wianków. Dla młodzieży i dorosłych odbyły się warsztaty śpiewu białego oraz gry na instrumentach etnicznych. Dużą atrakcją była także rodzinna gra terenowa „W poszukiwaniu kwiatu paproci”.

Po całodziennych atrakcjach, wieczorem odbył się tradycyjny rytuał poświęcenia wody i ognia, w którym udział wzięli Terasa Renata Banasiak i Ryszard Zakrzewski – radni dzielnicy Bielany. W czasie rytuału były skoki przez ognisko, a następnie taniec korowodowy i puszczanie wianków.

Wieczór zakończył koncert zespołu Avtomat, na który zaprosili Zastępcy Burmistrza Dzielnicy Bielany Artur Wołczacki i Grzegorz Pietruczuk oraz radny dzielnicy Bielany Daniel Pieniek. W trakcie koncertu usłyszeliśmy tradycyjne pieśni ukraińskie we współczesnych elektronicznych aranżacjach.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tego wydarzenia.