null

Mural pamięci profesora Karola Modzelewskiego

Drukuj link otwiera się w nowej karcie
W prawym górnym rogu widoczny czarno-biały mural przedstawiający prof. Karola Modzelewskiego, na pierwszym planie na małej scenie przed blokiem przecinają wstęgę burmistrz Grzegorz Pietruczuk, Małgorzata Goetz, Ewa Modzelewska-Kossowska, Wilhelm Sasnal i Katarzyna Potapowicz, wiceburmistrz Bielan.

Na warszawskich Bielanach upamiętniono prof. Karola Modzelewskiego. Mural z wizerunkiem historyka i członka opozycji demokratycznej w okresie PRL zaprojektowany przez Wilhelma Sasnala odsłonięto na budynku przy ulicy Rudnickiego 6.

Upamiętnienie prof. Modzelewskiego zainicjowała rodzina oraz przyjaciele. Ściana przy ul. Rudnickiego 6, którą zdobi mural nie jest przypadkowa. Przyjaciele profesora zaproponowali to miejsce, ze względu na sentyment. Karol Modzelewski często spacerował w tych okolicach.

– Karol był mądrym, zdecydowanym politykiem, twardym w swoich przekonaniach historykiem. Z muralu patrzy na nas tym swoim uśmiechem, który jest bardzo ciepły – bo takim właśnie człowiekiem był Karol, bardzo ciepłym. Chciałabym, żeby państwo tak go pamiętali – zaznaczyła Małgorzata Goetz, wdowa po profesorze.

Autorem muralu jest wybitny artysta, jeden z najbardziej cenionych współczesnych malarzy, a prywatnie znajomy profesora – Wilhelm Sasnal. Jego prace możemy podziwiać na całym świecie, m.in. w nowojorskim muzeum Guggenheima, Tate Modern w Londynie, van Abbemuseum w Eindhoven czy Fondation Beyeler w Bazylei, a także w warszawskich ośrodkach kultury takich jak Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Muzeum Narodowe, Zachęta Narodowa Galeria Sztuki i Centrum Sztuki Współczesnej. Zaprojektował m.in. mural Jacka Kuronia oraz mural upamiętniający bohaterki i bohaterów powstania w getcie warszawskim.

– Bardzo interesowała mnie muzyka, dlatego od młodości rysowałem portrety muzyków. Później kilka z nich udało mi się namalować. Natomiast w dorosłym życiu koncentrowałem się na ważniejszych rzeczach, takich jak polityka i to, kogo mieć za wzór. Tak się szczęśliwie złożyło, że poproszono mnie o zaprojektowanie muralu, który ma przedstawiać kogoś, kto jest bardzo ważny, jeśli chodzi o azymut moralny. Teraz mogę zobaczyć sprawczość sztuki. Mogę zobaczyć to może ona działać jako dobry pomnik – podkreślił podczas uroczystości Wilhelm Sasnal.

Burmistrz dzielnicy Bielany Grzegorz Pietruczuk przywołał słowa Karola Modzelewskiego, które – jak ocenił – są adekwatne również do tego, co się dzisiaj dzieje i ukazują, jakim człowiekiem był profesor.

– Z triady wolność, równość, braterstwo ponieśliśmy na polu tych dwóch ostatnich poważną porażkę. Wyszła nam tylko wolność. Ale bez równości i braterstwa jest zagrożona i nie może ograniczyć się do wolności przepływu kapitału finansowego – powiedział Grzegorz Pietruczuk. – Dla naszej społeczności bielańskiej to jest bardzo ważny dzień – dodał.

W uroczystości odsłonięcia muralu wziął udział także Marian Turski, który podkreślił, jak wielkim autorytetem był dla niego prof. Modzelewski.

– U niego była nie tylko gotowość, decyzja odsiedzenia za ideały. Była w nim też wielka mądrość spoglądania na siebie samego i umiejętność krytycznego spojrzenia na to, co sam robi. Kilka razy w życiu mocno się wahałem i miałem to szczęście, że mogłem przyjść do Karola i mu się zwierzyć oraz wysłuchać rad. Gdybym częściej przychodził, byłbym lepszym człowiekiem – powiedział Marian Turski.

Prof. Karol Modzelewski mieszkał i pracował naukowo na Bielanach w latach 1995-2019. Kameralne mieszkanie w budynku przy ul. Perzyńskiego 14D było bardzo ważnym miejscem dla uczniów profesora z Wydziału Historii Uniwersytetu Warszawskiego.

– Myśmy tutaj przyjeżdżali bardzo przerażeni, że nie możemy rozwiązać jakiegoś problemu badawczego. To była pomoc naukowa, merytoryczna i psychoterapia w jednym. Do tego oczywiście niezapomniane doznania kulinarne. Dbała o nas żona profesora, Pani Małgosia. To miejsce na Bielanach było ważne nie tylko dla nas, ale było również częścią polskiej nauki w pełnym wymiarze tego słowa – podkreślała dr hab. Aneta Pieniądz, była studentka, a dziś prodziekan ds. studenckich Wydziału Historii Uniwersytetu Warszawskiego.

Prof. Karol Modzelewski był doktorantem w Instytucie Historii Uniwersytetu Warszawskiego, skąd został zwolniony z przyczyn politycznych. Na Uniwersytet powrócił na początku lat 90. Pracował również w Instytucie Historii Kultury Materialnej Polskiej Akademii Nauk. Był także więźniem politycznym i jednym z liderów opozycji demokratycznej w okresie Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej oraz senatorem III RP. Współzałożyciel Solidarności. Otrzymał tytuł Kawalera Orderu Orła Białego. W 2014 r. został uhonorowany Nagrodą Literacką NIKE za książkę „Zajeździmy kobyłę historii. Wyznania poobijanego jeźdźca”. Zmarł 28 kwietnia 2019 r.

Zobacz galerię (9 zdjęć />)

Sprawdź lokalizację na mapie

Trwa wczytywanie mapy. W przypadku problemów proszę wyczyścić ciasteczka.