null

Międzynarodowy Dzień Wolontariusza w Warszawie 2016

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Każdego roku, w dniu 5 grudnia, obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Wolontariusza, święto ustanowione w 1985 przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Jest to okazja, aby podziękować wszystkim ochotnikom, którzy swoim czasem i zaangażowaniem wspierają różnego typu instytucje, projekty i wydarzenia w stolicy. Do takich wydarzeń z pewnością należały Światowe Dni Młodzieży – warszawskie „Dni w Diecezjach”, podczas których niemal 600 wolontariusz miejskich zaangażowało się w pomoc pielgrzymom przyjeżdżającym do Polski.

Warszawscy wolontariusze na co dzień działają m.in. w domach i ośrodkach kultury, przy ośrodkach pomocy społecznej, domach dziecka, muzeach, organizacjach pozarządowych . Mają ogromny wkład tak w codzienne życie Warszawy, jak i w organizację międzynarodowych eventów, które odbywają się w stolicy. To im dedykowane są dzielnicowe obchody Międzynarodowego Dnia Wolontariusza i to im należą się szczególne podziękowania! Wielu warszawskich organizatorów wolontariatu przygotowało dla ochotników specjalne spotkania, uroczystości oraz nagrody.

Święto wolontariatu to również czas dla tych, którzy chcieliby zostać wolontariuszami, podzielić się swoimi umiejętnościami i czasem, a którym brakuje wiedzy o tym jak i gdzie można się zaangażować. To tym osobom dedykowane są Dni Otwarte Wolontariatu w warszawskich instytucjach miejskich. Koordynatorzy wolontariatu oraz wolontariusze chętnie opowiedzą o działalności swoich instytucji, przedstawią czym się zajmują oraz poinformują jak można dołączyć do grona wolontariuszy. Dni Otwarte Wolontariatu przyjmą formę punktu informacyjnego, spaceru edukacyjnego, prezentacji multimedialnej lub seminariów.

Na wolontariuszy czekają również atrakcje przygotowane w ramach Kulturalnego Biletu dla Wolontariusza – I edycji ogólnopolskiego wydarzenia, w ramach którego kilkadziesiąt instytucji z 12 miast Polski zaprasza do siebie aktywnie działających ochotników, dedykując im ponad 2000 różnorodnych propozycji – od biletów na koncerty, po wejścia za kulisy. Akcji towarzyszy konferencja „Wolontariat w kulturze”, która będzie miała miejsce w dniach 5-7 grudnia.

Promocja wolontariatu oraz podmiotów organizujących i wspierających wolontariat są częścią projektu „Ochotnicy Warszawscy”, realizowanego przez Centrum Komunikacji Społecznej Urzędu m.st. Warszawy. O wydarzeniach z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariusza można szukać informacji także na Ochotnicy Warszawscy.

DNI OTWARTE WOLONTARIATU

4 GRUDNIA 2016 R.

Schronisko na Paluchu
ul. Paluch 2
o godz. 12.00 – 16.00

Punkt informacyjny: koordynator wolontariatu opowie o istotnej roli wolontariuszy w schronisku, przedstawi czym mogą się zajmować wolontariusze oraz jak można dołączyć do grona wolontariuszy. Punkt informacyjny połączony jest ze zbiórką produktów dla zwierząt „Zostań Naszym Świętym Mikołajem”.

5 GRUDNIA 2016 R.

Klub Osiedlowy SURMA
Filia Ośrodka Kultury Ochoty
ul. Białobrzeska 17
o godz. 17.00 – 20.00

Punkt informacyjny: koordynatorzy wolontariatu opowiedzą o specyfice działania Klubu Osiedlowego SURMA, w którym wolontariusze odgrywają bardzo ważną rolę. Klub umożliwia wolontariuszom włączenie się w realizowane projekty oraz organizowane swoich autorskich wydarzeń kulturalnych. Koordynatorzy zaprezentują realizowane do tej pory projekty przez Wolontariuszy oraz możliwości włączenia się działalność klubu.

Łazienki Królewskie ul. Agrykoli 1, Stara Kordegarda w Łazienkach Królewskich
o godz. 15.00 – 16.00

Spotkanie informacyjne: osoby zainteresowane wolontariatem obejrzą prezentację multimedialną o działalności Łazienek Królewskich oraz zadaniach realizowanych przez wolontariuszy. Koordynator odpowie na pytania dotyczące wolontariatu.

Muzeum Powstania Warszawskiego ul. Grzybowska 79, Centrum Wolontariatu Muzeum Powstania Warszawskiego
o godz. 10.00 – 16.00

Punkt informacyjny: koordynatorzy oraz wolontariusze opowiedzą o działalności Muzeum oraz o tym jak wygląda wolontariat w tej instytucji.

Tego dnia osoby zainteresowane wolontariatem mogą również zapisać się na zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego z przewodnikiem - wolontariuszem (zapisy na stronie Muzeum).

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN ul. Mordechaja Anielewicza 6, hol główny
o godz. 10.00 – 18.00

Punkt informacyjny: wolontariusze opowiedzą o tym czym zajmują się w Muzeum, jakie projekty realizowali do tej pory, prezentując zdjęcia przedstawiające dotychczasową działalność, wytłumaczą jak dołączyć do grona wolontariuszy.

Muzeum Pałacu Króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie ul. Stanisława Kostki Potockiego 10/16, budynek edukacyjny Wozownia
godz. 15.00 – 18.00

Punkt informacyjny: koordynator wolontariatu wraz z pracownikami Muzeum zaprasza wszystkich zainteresowanych ofertą wolontariatu na spotkanie przy herbatce. W programie prezentacja multimedialna o działalności Muzeum i wolontariuszy, rozmowy z wolontariuszami oraz omówienie nowych projektów i kierunków współpracy.

Stołeczne Centrum Sportu AKTYWNA WARSZAWA
ul. Rozbrat 26, pokój 109
o godz. 14.00 – 18.00

Punkt informacyjny: koordynatorzy opowiedzą o tym jak wygląda wolontariat sportowy, pokażą filmy z wydarzeń organizowanych przez Stołeczne Centrum Sportu, wytłumaczą jak dołączyć do grona Wolontariuszy. Koordynatorzy zapraszają zarówno uczniów szkół jak i osoby pełnoletnie.

OBCHODY W DZIELNICACH

1. „WOLONTARIAT Z OCHOTĄ”

 • Uroczystość odbędzie się 1 grudnia (czwartek) w XXI Liceum Ogólnokształcącym im. H. Kołłątaja (ul. Grójecka 93), w godzinach 17.00-19.30.
 • Już po raz trzynasty Ochota podziękuje wolontariuszom, którzy działają na terenie Dzielnicy.
 • Patronat nad wydarzeniem objęła Burmistrz Dzielnicy.
 • Wydarzenie tworzą ochockie instytucje i organizacje współpracujące z wolontariuszami.
 • Celem wydarzenia jest promocja wolontariatu na Ochocie oraz integracja ochockich wolontariuszy.
 • Podczas tegorocznej gali nagrodą Burmistrza nagrodzonych zostanie 10 najbardziej wyróżniających się ochockich wolontariuszy.
 • W programie m.in.: panel dyskusyjny nt. wolontariatu osób z niepełnosprawnością, koncert Grażyny Łapińskiej, podziękowania dla wolontariuszy i drobny poczęstunek.

2. IV EDYCJA DZIELNICOWEGO DNIA WOLONTARIUSZA NA PRADZE POŁUDNIE

 • Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 17.00 w siedzibie Zespołu Szkół nr 12 im. Olimpijczyków Polskich (ul. Siennicka 15).
 • 1 grudnia (czwartek), najbardziej wyróżniający się wolontariusze, w uroczystej atmosferze zostaną nagrodzeni wyróżnieniem Burmistrza Dzielnicy Praga-Południe.
 • Konkurs obywa się już po raz czwarty i do tej pory wyróżniono 50 osób. Byli to wolontariusze z bardzo różnych instytucji, w różnym wieku i działających na rzecz innych, ale łączyło ich szczególne zaangażowanie w swoją pracę.
 • Impreza organizowana jest przez partnerstwo instytucji i organizacji z dzielnicy Praga-Południe: Urząd Dzielnicy Praga-Południe m.st. Warszawy, Ośrodek Pomocy Społecznej Dzielnicy Praga-Południe, Centrum Promocji Kultury w Dzielnicy Praga-Południe; Stowarzyszenie Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej CAL, Fundacja Zwalcz Nudę, Szkoła Podstawowa nr 120 z Oddziałami Integracyjnymi im. Pułków Piechoty „Dzieci Warszawy”, Szkoła Podstawowa nr 163 im. Batalionu „Zośka”, Gimnazjum Nr 20 im. Bohaterów Olszynki Grochowskiej, Gimnazjum nr 23 im. Ireny Sendlerowej, IV Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza, Zespół Szkół Nr 12 im. Olimpijczyków Polskich.

3. XIV BIAŁOŁĘCKI DZIEŃ WOLONTARIUSZA

 • 3 grudnia (sobota) w Białołęckim Ośrodku Kultury odbędzie się XIV Białołęcki Dzień Wolontariusza organizowany przez Ośrodek Pomocy Społecznej Dzielnicy Białołęka i Białołęcki Ośrodek Kultury.
 • Wydarzenie rozpocznie się o 11.00 w sali teatralnej im. Tomasza Służewskiego Białołęckiego Ośrodka Kultury (ul. Vincenta van Gogha 1).
 • W części oficjalnej przewidziano m.in. nagrodzenie najbardziej zasłużonych wolontariuszy z Dzielnicy Białołęka, a w części artystycznej – koncert oraz teatr dla dzieci.

4. URSYNÓW - MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL WOLONTARIATU EUROPEJSKIEGO ORAZ MIĘDZYNARODOWYCH WYMIAN MŁODZIEŻY /PROGRAM ERASMUS+

 • Festiwal będzie miał miejsce 3 grudnia (sobota) od godziny 15.00 do 18.00 przy ul. Dembego 21.
 • Organizatorem wydarzenia jest Fundacja „RA i DO”, honorowy patronat nad festiwalem objął Burmistrz Dzielnicy.
 • Festiwal jest skierowany do osób w wieku 18-30 lat, zainteresowanych wyjazdem na wolontariat europejski.
 • W programie m.in. spotkanie z przedstawicielami 10 organizacji międzynarodowych z: Cypru, Grecji, Włoch, Hiszpanii, Estonii, Węgier, Słowenii; spotkanie z obecnymi Wolontariuszami przebywającymi na EVS w Polsce; spotkanie z byłymi Wolontariuszami, którzy byli na EVS w innych krajach.
 • Wydarzenie będzie przystosowane do potrzeb osób z wadami słuchu – obecność tłumacza polskiego języka migowego.

5. INAUGURACJA POWSTANIA WOLONTARIATU PRZY BIBLIOTECE PUBLICZNEJ W WAWRZE

 •  3 grudnia (sobota) podczas Podwórkowej Gwiazdki, która odbędzie się w Zespole Szkół nr 114 w Aninie (ul. Alpejska 14) Biblioteka zainauguruje powstanie wolontariatu w Dzielnicy Wawer. Wydarzenie będzie trwało od godz. 14.00 do 18.00.
 • Młodzi ludzie dowiedzą się w formie gry czym jest wolontariat, kim jest wolontariusz oraz w jakich działaniach i projektach będą mogli uczestniczyć.
 • W projekcie Podwórkowej Gwiazdki, której organizatorem jest Zespół Szkól 114, a partnerem Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Wawer wezmą udział: Wawerskie Centrum Kultury Filia Anin, Szczep ZHP 147 WDHiGZ Błękitni, Centrum Rehabilitacji, Edukacji i Opieki Towarzystwa Przyjaciół Dzieci HELENÓW.

6. MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ WOLONTARIUSZA NA WOLI

 • Burmistrz Dzielnicy Wola m.st. Warszawy zaprasza na spotkanie w dniu 5 grudnia (poniedziałek), o godz. 18.00, w Sali Teatralnej Gimnazjum nr. 46 im. Szarych Szeregów (ul. Kasprzaka 1/3).
 • Podczas wydarzenia zostaną wręczone odznaki wolontariusza szczególnie wyróżniającym się ochotnikom z Dzielnicy.
 • Wieczór uświetni występ grupy młodych wolontariuszy grających rap i hip hop oraz pokaz Capoeiry w wykonaniu wolontariusza z Brazylii.

7. REMBERTÓW

 • 5 grudnia (poniedziałek) odbędzie się spotkanie wolontariuszy z Klubu Wolontariusza, którzy są zaangażowani w pomoc przy Ośrodku Pomocy Społecznej Dzielnicy Rembertów.
 • Kameralne spotkanie w dniu święta wolontariuszy będzie miało na celu podziękowanie ochotnikom za ich zaangażowanie.

8. ŻOLIBORZ

 • Uroczystość z okazji Międzynarodowego Dni Wolontariusza zostanie zorganizowana w Sali Konferencyjnej Urzędu Dzielnicy Żoliborz (ul. Słowackiego 6/8), w dniu 5 grudnia (poniedziałek) w godzinach 13.00-15.00.
 • Organizatorami spotkania są Urząd Dzielnicy oraz Ośrodek Pomocy Społecznej z Żoliborza.
 • W programie m.in. wręczenie wyróżnień wolontariuszom współpracującym z Ośrodkiem, żoliborskim szkołom, wystąpienia przedstawicieli z podmiotów zajmujących się działalnością woluntarystyczną oraz występy artystyczne.

9. VIII DZIELNICOWY DZIEŃ WOLONTARIUSZA NA TARGÓWKU

 • Imprezę organizuje Urząd Dzielnicy, we współpracy z Ośrodkiem Pomocy Społecznej Dzielnicy Targówek.
 • Uroczystość odbędzie się 6 grudnia (wtorek) o 10.00, w Zespole Szkół im. Piotra Wysockiego (ul. Św. Jacka Odrowąża 75).
 • Zaproszono 110 wolontariuszy oraz ich opiekunów, gościem honorowym będzie w tym roku Biskup Marek Solarczyk.
 • Wraz z biskupem przybędzie też kilku wolontariuszy, którzy pracowali podczas ŚDM. Opowiedzą oni o swoim doświadczeniu w pracy wolontariusza, a także o tym, co można zrobić, żeby zdobyć podobne doświadczenie podczas ŚDM w Panamie.
 • Spotkanie uświetni koncert pieśni religijnej w wykonaniu uczniów szkoły.
 • Zaproszeni wolontariusze oraz ich opiekunowie zostaną – jak co roku – nagrodzeni dyplomami oraz drobnymi upominkami. Projektantami logo tegorocznego święta oraz dyplomów są już tradycyjnie uczniowie szkoły im. P. Wysockiego.

10. BIELAŃSKA GALA WOLONTARIATU

 • Gala odbędzie się 8 grudnia (czwartek) w sali nr 30 na parterze budynku bielańskiego ratusza (ul. Żeromskiego 29), o godzinie 17.30. Organizatorem Gali od kilkunastu lat jest Urząd Dzielnicy Bielany.
 • Podczas gali wręczana jest Nagroda Bielańskiego Wolontariusza Roku będąca wyróżnieniem honorowym, nadawanym szczególnie wyróżniającym się wolontariuszom działającym w organizacjach pozarządowych oraz instytucjach z terenu Dzielnicy Bielany, realizujących programy w zakresie polityki społecznej i zdrowotnej.
 •  Na nagrodę składa się statuetka wraz z aktem nadania oraz dyplom uznania. Laureatów wyłania specjalnie powołana Kapituła.
 • Ideą organizacji Bielańskiej Gali Wolontariatu jest propagowanie wolontariatu oraz wyrażenie podziękowania osobom, które dobrowolnie, ochotniczo i bez wynagrodzenia wykonują świadczenia na rzecz mieszkańców Dzielnicy Bielany.

11. URSUS

 • Obchody Dnia Wolontariusza będą realizowane podczas wydarzenia PODWÓRKOWA GWIAZDKA 2016, które odbędzie się dnia 10 grudnia (sobota) o godz. 11.00 przy ul. Walerego Sławka 2.
 • Organizatorem wydarzenia jest Ośrodek Pomocy Społecznej Dzielnicy Ursus.
 • Podczas wydarzenia zostanie wręczone podziękowanie dla wolontariuszy, a poczęstunek i upominki przygotują podopieczni Ośrodka.

12. OBCHODY MIĘDZYNARODOWEGO DNIA WOLONTARIUSZA W PLACÓWKACH SZKOLNYCH NA PRADZE-PÓŁNOC

 •  Zapoznanie z znaczeniem słowa „wolontariusz”, przygotowanie plakatów tematycznych oraz wspomnienie akcji charytatywnych w których uczestniczyła placówka, w Przedszkolu nr 184.
 •  Spotkania przedszkolaków i kadry pedagogicznej z wolontariuszem fundacji Akogo oraz wspomnienie akcji charytatywnych, w których uczestniczyła placówka, w Przedszkolu nr 164.
 •  Apele informacyjne, lekcje tematyczne oraz spotkania z wolontariuszami Szkolnego Klubu Wolontariatu, w Zespole Szkół nr 45.
 •  Tydzień Dobrych Uczynków, akcja „Pomaganie jest ok.” oraz wyróżnienie wolontariuszy Szkoły Podstawowej nr 258.
 •  Gazetka ścienna w Gimnazjum nr 30 oraz warsztaty o wolontariacie dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 30.
 •  Podsumowanie działalności charytatywnej w Gimnazjum nr 32.
 •  Zbiórka charytatywna – akcja „Oddaj Misiaka dla Dzieciaka” w Zespole Szkół nr 14.
 •  Wystawa „Kim jest wolontariusz i dlaczego pomaga” oraz dyskusje na temat „Wolontariat moda czy potrzeba serca” w Zespole Szkół nr 73.
 •  Spotkania uczniów z przedstawicielami różnych instytucji i organizacji pozarządowych oraz warsztaty edukacyjne w Zespole Szkół nr 73.

KULTURALNY BILET WOLONTARIUSZA

Kulturalny Bilet Wolontariusza to projekt dedykowany wszystkim wolontariuszom, zarówno tym działającym w ramach instytucji kultury, jak i angażującym się w innych obszarach. Jego celem jest zmiana wizerunku wolontariusza poprzez stworzenie platformy zaangażowanych instytucji kultury, ma także wspomóc budowę i rozwój wolontariatu w instytucjach oraz zachęcić je do współpracy.

W Warszawie, w ramach I edycji Kulturalnego Biletu Wolontariusza, ochotników zapraszają do siebie:

 • Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski
 • Centrum Myśli Jana Pawła II
 • Filharmonia Narodowa
 • Filmoteka Narodowa
 • Fundacja Nowoczesna Polska
 • Galeria Kordegarda
 • Łazienki Królewskie w Warszawie
 • Mazowiecki Instytut Kultury
 • Muzeum Azji i Pacyfiku
 • Muzeum Katyńskie (oddział Muzeum Wojska Polskiego)
 • Muzeum Plakatu w Wilanowie
 • Muzeum Narodowe w Warszawie
 • Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
 •  Muzeum Powstania Warszawskiego
 • Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej (oddział Muzeum Wojska Polskiego)
 • Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni - Oddział Muzeum Narodowego
 • Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie
 • Muzeum Warszawy
 • Muzeum Wojska Polskiego
 • Narodowy Instytut Fryderyka Chopina
 • Narodowy Instytut Audiowizualny
 • Orkiestra Sinfonia Varsovia
 • Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
 • Teatr Dramatyczny w Warszawie
 • Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana w Warszawie
 • Teatr Studio im. Stanisława Ignacego Witkiewicza
 • Teatr Wielki – Opera Narodowa w Warszawie
 • To Się Wytnie - klubokawiarnia filmowa
 • Towarzystwo Przyjaciół Pragi
 • TR Warszawa
 • Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina
 • Zachęta Narodowa Galeria Sztuki
 • Zamek Królewski w Warszawie

Aby uczestniczyć w akcji i cieszyć się wizytą w wybranym teatrze czy muzeum wystarczy wypełnić formularz i wybrać ofertę w zakładce Rejestracja dla wolontariuszy. Jedna osoba może skorzystać z kilku ofert. Decyduje kolejność zgłoszeń – liczba miejsc jest ograniczona.

 

KONFERENCJA „WOLONTARIAT W KULTURZE”

W dniach 5-7 grudnia 2016 r. roku w Warszawie odbędzie się Ogólnopolska Konferencja „Wolontariat w Kulturze”, której organizatorami są Narodowe Centrum Kultury, Centrum Myśli Jana Pawła II oraz Fundacja Kronenberga przy Citi Handlowy. Będzie to pierwsze tego typu spotkanie praktyków i ekspertów, którzy skupią się na tematach związanych z wartościami i wizerunkiem wolontariatu w kulturze. Uroczyste otwarcie konferencji odbędzie się 5 grudnia, w Galerii Kordegarda w Warszawie, towarzyszyć mu będzie wystawa prac Ryszarda Kajzera. Część panelowa i warsztatowa odbędzie się w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w dniach 6-7 grudnia. Program konferencji oraz rejestracja na stronie. Udział w konferencji jest bezpłatny.

Załączniki: