null

Międzynarodowy Dzień Tolerancji w przedszkolu nr 422

Drukuj otwiera się w nowej karcie

 

                                                                                     "Tolerancja musi być
                                                                                     nietolerancyjna dla nietolerancji"
Immanuel Kant

 

Międzynarodowy Dzień Tolerancji - święto obchodzone corocznie 16 listopada, ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ z 12 grudnia 1995 roku z inicjatywy UNESCO.  W Polsce Międzynarodowy Dzień Tolerancji obchodzony był po raz pierwszy w 1996 roku. Data ta nie jest przypadkowa, ponieważ właśnie 16 listopada 1995 roku państwa członkowskie UNESCO przyjęły Deklarację na temat zasad tolerancji. Jest to święto szacunkuakceptacji i uznania bogactwa różnorodności kultur na świecie. Zgodnie z duchem i literą Deklaracji, podstawę tolerancji - stanowi respektowanie cudzych praw i cudzej własności, umiejętność słuchania, komunikowania się i rozumienia innych. Obchody tego dnia mają na celu uwrażliwienie zarówno dorosłych jak i dzieci na wszelkie przejawy nietolerancji, dyskryminacji i ksenofobii, na kształtowanie postaw tolerancji oraz przypomnienie, że każdy człowiek zasługuje na szacunek, bez względu na pochodzenie, kulturę czy religię

 W naszym przedszkolu również świętowaliśmy Dzień Tolerancji. Przedszkolaki z tej okazji obejrzały przedstawienie  w wykonaniu swoich pań  „O kotku, który szukał czarnego mleka”. Biały i czarny kotek, dwaj przyjaciele, zaczynają dostrzegać różnice między sobą - każdy z nich ma inny kolor futerka. Który kotek jest ładniejszy, biały, czy czarny? Ich przyjaźń zostaje poddana próbie. Na szczęście kotki dochodzą do wniosku, że najważniejsze jest to, że się lubią. Głównym celem nauczycieli - aktorów było pokazanie, że „inny” nie oznacza „gorszy”, że ludzie różniący się od reszty są ludźmi wrażliwymi, mądrymi i wartościowymi, a niezrozumienie i brak akceptacji prowadzą do ich separacji i odrzucenia.  Spektakl miał bowiem uświadomić młody widzom, że należy być tolerancyjnym wobec innych, warto podążać za marzeniami i poznawać nowych przyjaciół, wszyscy są wobec siebie równi. Dzieci oczywiście były zachwycone… zwłaszcza, że w role  wcieliły się ich ukochane panie.

Dzień 16 listopada powinien skłonić nas do refleksji i rozmowy na ten temat. We współczesnym świecie, kiedy można zauważyć dużą różnorodność kulturową, rasową i religijną , powinniśmy szczególnie zwracać uwagę na naukę i kształtowanie dzieci i młodzież w kierunku integracji i harmonijnego współżycia z innymi ludźmi. Przykład zawsze idzie z góry, więc powinniśmy starać się przejawiać postawę, która daleka będzie od agresji, przemocy fizycznej i psychicznej, a bliższa poszanowaniu uczuć drugiego człowieka, niezależnie od jego wyznania, rasy, poglądów, stanu zdrowia czy majętności.

Szanujmy się nawzajem.

                                                                                        

                                                                                              Daria Andrzejewska - Rudomina

Zobacz galerię (3 zdjęć)