Międzynarodowy Dzień Tolerancji oraz Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka w Przedszkolu nr 422

Przedszkole nr 422 od września tego roku rozpoczęło proces zmierzający do uzyskania tytułu Szkoły Stowarzyszonej z UNESCO. Z ogromnym zaangażowaniem realizujemy cele  zapisane w Akcie Konstytucyjnym UNESCO, czego wynikiem są podejmowane przez nas inicjatywy.

Tym samym w dniach 16 - 22  listopada 2016 roku cała społeczność   przedszkola uroczyście i zarazem radośnie obchodziła Międzynarodowy Dzień Tolerancji oraz Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka.

Oba wydarzenia zwracały szczególną uwagę na to, jak ważne są to wartości i jak bardzo budują pozytywną atmosferę.Podczas całego tygodnia nauczyciele przeprowadzili szereg ciekawych zajęć,  omawiając z dziećmi  tematy związane z prawami człowieka, prawami dziecka, sytuacją społeczną i edukacyjną dzieci na całym świecie, tolerancją oraz różnorodnością międzykulturową.

Zwieńczeniem tych niezwykle ważnych dat było przedstawienie w wykonaniu nauczycieli.  „Mała niebieska”  - to zabawna, pełna humoru, a w szczególności ucząca akceptacji co do odmienności opowieść  o niezwykłych przygodach niebieskiej mrówki…..Spektakl miał bowiem uświadomić małym widzom, jak ważna w codziennym życiu jest tolerancja. Tolerancja wobec tego co odmienne, odbiegające od powszechnie przyjętych norm. Celem nauczycieli - aktorów było pokazanie, że „inny” nie oznacza „gorszy”, że ludzie różniący się od reszty są ludźmi wrażliwymi, mądrymi i wartościowymi, a niezrozumienie i brak akceptacji prowadzą do ich separacji i odrzucenia. Spektakl miał skłonić do refleksji, jak czulibyśmy się na miejscu tych odrzuconych i wyśmiewanych, którzy często nie potrafią się przed tym obronić. Dzieci oczywiście były zachwycone… zwłaszcza, że w role mrówek wcieliły się ich ukochane panie.

Nie zapominajmy jednak, że żyjemy w wielokulturowym świecie. Obok nas znajdziemy ludzi innych ras czy religii; osoby mniej lub bardziej zdolne; niepełnosprawne intelektualnie i fizycznie. Dlatego tak ważne jest, by pokazać dzieciom, że atypowość, różnorodność są wartością, a nie piętnem. To, w jaki sposób dzieci odbiorą inność, zależy w dużej mierze od nas nauczycieli. Zalążki tych cech powinny być pielęgnowane poprzez odpowiedzialne działanie i właściwą postawę. Uczmy dzieci głębokiego szacunku wobec innych ludzi i stójmy na straży praw naszych wychowanków.

Pamiętajmy!!! nie bądźmy obojętni na drugiego człowieka, a życzliwość niech płynie prosto z naszych serc, każdego dnia.

Daria Andrzejewska -Rudomina

Zobacz galerię (7 zdjęć)