null

Mazurkowy Poniedziałek na Bielanach

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Drugiego dnia Wielkanocy (17 kwietnia), tradycyjnie już, wokół kościoła Pokamedulskiego przy ul. Dewajtis 3 odbędzie się Mazurkowy Poniedziałek – otwarta impreza organizowana przez Dzielnicę Bielany oraz Fundację Wszystkie Mazurki Świata.

Po mszy św. ok. godz. 12.00 na placu przed kościołem kapela Janusz Prusinowski Kompania zagra do tańca - mazurki, polki, kujawiaki. Taneczne kroki pomoże szybko opanować prowadzący tańce i korowody – Piotr Zgorzelski. Nie zabraknie też poczęstunku - będzie można skosztować mazurkowych wypieków przygotowanych przez ochotników z parafii (jak co roku zachęcamy do włączenia się w akcję i przyniesienia swoich wypieków do wspólnego poczęstunku).

Około godz. 13.15 po tańcach, w podziemiach kościoła, odbędzie się koncert wielkanocnych pieśni ukraińskich w wykonaniu zespołu More.

More  – zespół wokalny, powstał z inicjatywy Jurija Pastuszenko, etnomuzykologa, członka legendarnego zespołu Drewo z Kijowa. More wykonuje tradycyjne pieśni z różnych regionów Ukrainy, dbając o ich zgodność z lokalnym charakterem i zachowanie żywego przekazu. More czyli morze, które ma w nazwie, jest mistyczną siłą o bogatej symbolice. Często pojawia się w pieśniach pochodzących nawet z regionów bardzo od niego oddalonych. Jest potężne, fascynujące i różnorodne tak jak tematyka, forma i stylistyka tradycyjnej kultury muzycznej. Każdy z członków wzbogaca zespół niepowtarzalną barwą głosu, indywidualnym doświadczeniem badawczym, a także własnym kontekstem kulturowym – polskim, ukraińskim i niemieckim.

Skład:

Jurij Pastuszenko, Zuzanna Morawiecka-Pastuszenko, Joanna Górska, Katarzyna Kapeluch

Klaudia Niemkiewicz, Gert Röhrborn

Janusz Prusinowski Kompania to uczniowie i kontynuatorzy wiejskich muzykantów a zarazem awangardowa formacja o charakterystycznym brzmieniu i własnym języku improwizacji. Muzykę łączą z tańcem, archaiczność – z nowoczesnością.

Rozpoznawalny styl Trio stanowi próbę nowego odczytania najważniejszych elementów wiejskiej muzyki z centralnej Polski. Mazurki – śpiewane, grane, sprawdzone setki razy w tańcu, improwizowane na żywo i… człowiek współczesny. Co można wydobyć z archaicznych, na pozór prostych a w rzeczywistości wyrafinowanych melodii i rytmów? Okazuje się, że tradycyjna muzyka polskiej wsi może być punktem odniesienia dla wielu gatunków: poprzez melodykę i rubato bliska Chopinowi, z powodu improwizacji nieodległa bluesowi i jazzowi, kolorystyką przywodząca na myśl muzykę współczesną, ekspresją zaś – rocka.

Od roku 2008 zespół zagrał wiele koncertów, zarówno na wielkich festiwalach (jak Open’er Festiwal World Stage) jak i w mniejszych salach koncertowych . Do 2012 Trio koncertowało w większości krajów Europy, w Azji, Kanadzie, USA (m.in. Carnegie Hall NY, Chicago Symphony Center) i – przede wszystkim – w Polsce.

Skład: 

  • Janusz Prusinowski, skrzypce/harmonia polska/cymbały/śpiew
  • Piotr Piszczatowski, bębenek/baraban/basy
  • Michał Żak, flet drewniany/szałamaja/klarnet
  • Piotr Zgorzelski, basy, prowadzenie tańców
  • Szczepan Pospieszalski, trąbka

Załączniki: