null

Marzec w „Kasztanowym Ludku”

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Marzec to miesiąc, w którym przychodzi wiosna. Przedszkolaki z „Kasztanowego Ludka” nie mogły się doczekać na jej przywitanie.

Z okazji zbliżającego się pierwszego dnia wiosny dzieci z przedszkola 340 w raz nauczycielami, w swoich grupach wykonały kolorowe marzanny, kierując się pomysłem i kreatywnością.

Kiedy nadszedł długo wyczekiwany Pierwszy Dzień Kalendarzowej Wiosny, obchodzony 21 marca, dzieci wyruszyły z przygotowaną przez siebie marzanną na spacer po okolicy przedszkola. Podczas spaceru pożegnały zimę, a przywitały wiosnę śpiewając piosenkę „Maszeruje wiosna”.

21 marca Kasztanowe Ludki z przedszkola 340 uczciły Światowy Dzień Zespołu Downa. Tego dnia wszystkie dzieci i nauczycielki przyszły do przedszkola w kolorowych skarpetach nie do pary, aby w ten sposób  wyrazić tolerancję  i solidarność z osobami z Zespołem Downa. Tego dnia dzieci wykonały prace plastyczną, ozdabiając dowolną techniką naszkicowaną skarpetę.

Następnego dnia 22 marca odbył się pokaz mody ekologicznej pod tytułem „Zielono mi”, z organizowany przez młodsze grupy, czerwoną i żółtą. Celem pokazu było kształtowanie postaw proekologicznych, zwrócenie uwagi na możliwość umiejętnego wykorzystania surowców wtórnych takich jak: gazety, słoma, plastikowe reklamówki, a także płyty CD, a przede wszystkim rozwijanie kreatywności i wyobraźni. Dzieci wcielając się w rolę modelek i modeli, prezentowały ekologiczne stroje na wybiegu. W pokazie wzięły udział również nauczycielki z naszego przedszkola, których stroje były zaprojektowane i wykonane przez dzieci.

W ramach udziału w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa w celu promowania czytelnictwa w śród najmłodszych, dnia 11 marca w grupach starszych odbyło się spotkanie autorskie z Panią Ewą Bolesta - Mroczek. Podczas spotkania dzieci dowiedziały się, jak powstaje książka, a także jakie inne osoby oprócz autora, są zaangażowane w jej powstawanie. Podczas spotkania pani Ewa przeczytała dzieciom fragment swojej książki pod tytułem „Ogród pełen emocji”. Na zakończenie każde dziecko otrzymało książkę z imienną dedykacją.

W ramach realizacji jednego z zadań planu rocznego „Poznaję zawody, planuję swoją przyszłość”, grupy starsze odwiedził pan lekarz, prezentując swój zawód dzieciom. Podczas warsztatu opowiedział o zawodzie lekarza, zaprezentował atrybuty potrzebne do jego wykonywania. Na koniec wizyty każdy przedszkolak miał możliwość sprawdzenia na sobie jak działa stetoskop, posłuchać bicia własnego serduszka. Wywarło to na dzieciach ogromne wrażenie.

Dzieci z grupy czerwonej realizowały zajęcia z zakresu preorientacji zawodowej. Miały okazję poznać wiele ciekawych zawodów. Gościły u siebie przedstawicieli takich zawodów jak: bankowiec; pilot; stewardessa; fotograf; projektant krajobrazu i krawcowa. Podczas zajęć dzieci dowiedziały się, czym zajmują się przedstawiciele danych zawodów, mogły uzyskać odpowiedzi na nurtujące je pytania, przyjrzeć się z bliska, jak wygląda kabina lotnicza pilota, prawdziwa maszyna do szycia czy jak działa starodawny aparat fotograficzny. Dzieci z zaciekawieniem słuchały krótkich pogadanek i wspominały jeszcze długo odwiedziny tak ciekawych gości.

29 marca odbyły się kolejne zajęcia z cyklu warsztatów z pierwszej pomocy przedmedycznej. Tym razem dzieci nauczyły się jak udzielić pomocy w przypadku zakrztuszenia i zadławienia. Dzięki specjalnej kamizelce Act Fast mogły w realistyczny i bezpieczny sposób ćwiczyć uderzenia w plecy oraz uciski brzuszka. Dzieci bardzo chętnie wcielały się w rolę zarówno osoby poszkodowanej jak i udzielającej pomocy.

W tymże miesiącu grupa niebieska realizowała program przedszkolnej edukacji antytytoniowej „Czyste powietrze wokół nas”. Miał on na celu: zwiększenie świadomości wśród dzieci i dorosłych, jak szkodliwy jest wpływ dymu na zdrowie człowieka, oraz ochrona dzieci przed szkodliwym wpływem dymu tytoniowego. Podczas zajęć kasztanowe ludki dowiedziały się,  co to jest dym i jakie są jego źródła. Zdobyły wiedzę na temat szkodliwości palenia papierosów przez dorosłych, a na zakończenie wykonały ramkę z napisem: Proszę nie pal przy mnie.

Dziewczynka prezentuje wykonaną ramkę z napisem Proszę, nie pal przy mnie
Zobacz galerię (18 zdjęć)
Chłopcy prezentują prace przedstawiające świat pełen dymu
Cztery dziewczynki prezentują prace przedstawiające świat pełen dymu
Projektantka krajobrazu prezentuje dzieciom swój projekt
Lekarz demonstruje dzieciom kroplówkę, dzieci z zaciekawieniem patrzą na lekarza
Lekarz pokazuje dzieciom jak korzystać ze stetoskopu
Dzieci przyglądają się pracy krawcowej
Fotograf prezentuje dzieciom działanie aparatu fotograficznego.
Dzieci siedzą i oglądają atrybuty lekarza
Uśmiechnięta dziewczynka pozuje trzymając przed sobą gotową pracę plastyczną przedstawiającą ozdobioną w różnokolorowe wzory skarpetką
Chłopcy malują skarpetę farbami
Dzieci tworzą strój ekologiczny dla swojej Pani
Dzieci prezentują wykonane przez siebie marzanny podczas pokazu mody ekologicznej
Dziewczynka prezentuje strój ekologiczny
Dzieci prezentują stroje ekologiczne na wybiegu
Dzieci prezentują swoje marzanny na wybiegu
Dzieci z kukłą marzanny idą na spacer
Chłopiec w skupieniu ozdabia marzannę paskami kolorowej bibuły