null

Mały Wolontariat W Przedszkolu 236 "Mali Odkrywcy"

Drukuj otwiera się w nowej karcie

To już czwarty rok działalności Klubu Małego Wolontariusza P.236 "Ósemeczka" pod patronatem Fundacji "Świat na Tak" w naszym przedszkolu. Nadrzędnym celem podejmowanych działań jest kształtowanie właściwych postaw prospołecznych wśród naszych wychowanków, zaszczepianie w dzieciach altruizm, który uwrażliwia na potrzeby drugiego człowieka oraz środowiska naturalnego.

Przedszkolaki spotkały się z panią psycholog i wspólnie z Cecylką Knedelek, bohaterką książki Joanny Krzyżanek rozmawiały o znaczeniu pomagania niezależnie od wieku na rzecz innych. Przypomniały i utrwaliły znaczenie pojęć: dobre uczynki, wolontariat, wolontariuszka, wolontariusz. Każdy przedszkolak mógł przekonać się, jak wiele radości może nieść pomoc drugiemu.

W miesiącu wrześniu w ramach akcji "Sprzątanie Świata" włączyliśmy się w działania na rzecz środowiska naturalnego.  Celem podjętych działań było uświadomienie dzieciom znaczenia potrzeby wspólnego dbania o środowisko naturalne, kształtowanie postaw proekologicznych wśród wychowanków. Jak przystało na prawdziwych przyjaciół przyrody podjęte zadania w pobliskiej okolicy przedszkola, wszystkie dzieci wykonały z pełnym zaangażowaniem.

Z początkiem października po raz kolejny przyłączyliśmy się do akcji hospicyjnej "Pola Nadziei". Dzieci z wszystkich oddziałów przedszkolnych wraz z nauczycielami uczestniczyły w sadzeniu żonkilowych cebulek w przedszkolnym ogrodzie będących symbolem ogólnopolskiej akcji. Nasi wolontariusze - przedszkolaki z najstarszych grup
- przez cały tydzień kwestowali na rzecz hospicjum. Poprzez udział w akcji staraliśmy się wesprzeć Ośrodek Hospicjum Domowe przy ul. Tykocińskiej w Warszawie.

Nasi wolontariusze oraz ich bliscy, nie zapominają także o potrzebach czworonożnych przyjaciół. Dlatego też, w miesiącu październiku wzięli udział w zbiórce darowizn rzeczowych na rzecz Fundacji dla Szczeniąt "Judyta" w Nowym Białyninie, pierwszym
w Polsce ośrodku dla szczeniąt, bezpiecznym azylu dającym szansę porzuconym, chorym, skrzywdzonym małym czworonogom.

Dziękujemy wszystkim darczyńcom - małym i dużym - za włączanie się w akcje, za wrażliwość i otwartości serc. Tego typu działania uwrażliwiają nas wszystkich na dostrzeganie potrzeb innych. Kształtują empatię, umiejętność czerpania radości z dawania, pokazują, że pomaganie może być nie tylko pożyteczne, ale i przyjemne.

Opracowanie: Katarzyna Fidelak, Małgorzata Liedtke, Joanna Kózka, Renata Stróżyk

Zobacz galerię (9 zdjęć)